2005-09-04: Indie: Wybuch miny w Chhattisgarh zabił 23 żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 4 września 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg
Położenie stanu Chhattisgarh

23 żołnierzy zostało zabitych w wyniku ataku bombowego w stanie Chhattisgarh na wschodzie Indii. Według przedstawicieli władz za atak mogli być odpowiedzialni maoistowscy rebelianci.

Eksplozja nastąpiła, gdy samochód transportujący żołnierzy do Bijapur, 1100 kilometrów na południowy-wschód od stolicy Indii New Delhi, wjechał na minę. Dwóm żołnierzom udało się uratować; teraz przebywają w szpitalu na hospitalizacji. Pojazd został kompletnie zniszczony.

Arvind Vichar Netam, minister spraw wewnętrznych stanu Chhattisgarh, powiedział, że "użyto potężnego ładunku i dlatego śmierć poniosło tyle osób".

"Podejrzewamy, że za zamachem stoją Maoiści" - uważa Shriprakash Jaiswal. Dodał jeszcze, że rząd pracuje nad pokojowym rozwiązaniem problemu.

Według stolicy operacja w Indiach jest w jakiś sposób związana z maoistycznymi partyzantami w Nepalu, którzy walczą o obalenie monarchii i wprowadzenie komunistycznej republiki.

Atak został dokonany dzień po tym, jak maoistowscy rebelianci z Nepalu ogłosili jednostronne, trzymiesięczne zawieszenie broni.

Źródło[edytuj]