Przejdź do zawartości

2005-09-02: Pomoc amerykańskiego Senatu dla ofiar huraganu Katrina

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 września 2005
Zdjęcie Nowego Orleanu z 29 sierpnia

Izba wyższa Kongresu Stanów Zjednoczonych postanowiła przeznaczyć 10,5 miliarda dolarów na pomoc ofiarom huraganu Katrina, m.in. w Nowym Orleanie. Pieniądze te są jedynie wstępną pomocą i mają starczyć na kilka najbliższych tygodni. Wniosek w tej sprawie złożył prezydent USA George W. Bush, a Izba Reprezentantów ma go zatwierdzić w piątek.

Jak poinformował odpowiedzialny za budżet Stanów Zjednoczonych Joshua Bolten, 10 miliardów dolarów otrzyma Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego FEMA, a pół miliarda dostanie Pentagon na pokrycie kosztów związanych z użyciem Gwardii Narodowej, której celem jest poszukiwanie ludzi odciętych od świata, powstrzymywanie przestępczości i inne nadzwyczajne formy pomocy dla ludności.

Przestępczość stała się dla Nowego Orleanu dużym problemem - w czasie ewakuacji ludzi ze stadionu Louisiana Superdome ktoś ostrzelał wojskowy helikopter ratowniczy i lekko ranił żołnierza Gwardii Narodowej, a w okolicach stadionu wybuchło kilka pożarów. Burmistrz Nowego Orleanu, C. Ray Nagin zapowiedział zdecydowane działania mające zapobiec panoszącym się po mieście rozbójnikom.

Bolten zapowiedział, że prezydent wystąpi ponownie do Kongresu o kolejne fundusze dopiero wtedy, gdy rząd uzyska pełniejszy przegląd sytuacji. Eksperci kongresowi (na których powołuje się Reuters) przewidują, że potrzebne będą jeszcze dwie nadzwyczajne ustawy dla ofiar kataklizmu. Niezależni eksperci szanują, że z budżetu może zostać przeznaczonych od 20 do 30 miliardów dolarów.

Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych szykuje się także kolejny problem - braki na rynku paliw. Prezydent George W. Bush zaapelował wczoraj do mieszkańców USA o tankowanie benzyny jedynie wtedy, kiedy będzie to naprawdę potrzebne. "Będzie trudno dostać benzynę na pewnych rynkach. Uważamy to za tymczasowy problem, którym zajął się już rząd i sektor prywatny," powiedział prezydent.

Huragan Katrina przeszedł nad stanem Luizjana 29 sierpnia, przez co ok. 80% powierzchni miasta Nowy Orlean i kilku sąsiednich została zatopiona. W okolicach Nowego Orleanu ma swoje miejsce duża część sektoru paliwowego, przez co ceny benzyny w całym kraju gwałtownie wzrosły. Demokratyczna senator z Luizjany, Mary Landrieu, określiła liczbę ofiar śmiertelnych na "tysiące". Władze stanu Missisipi potwierdziły śmierć ok. 100 osób, jednak nie podały jeszcze oficjalnych danych.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa