Przejdź do zawartości

2005-08-28: Huragan Katrina powodem ewakuacji mieszkańców Nowego Orleanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 sierpnia 2005
Hurangan Katrina nad Zatoką Meksykańską

Władze Nowego Orleanu zarządziły ewakuację mieszkańców z powodu nadciągającego huraganu Katrina - najsilniejszego w tym sezonie. Prędkość wiatru w niedzielę, podczas przemieszczania się huraganu nad Zatoką Meksykańską, szacowana jest nawet na 160-175 (według różnych źródeł) mil na godzinę. W skali Saffira-Simpsona huragan osiągnął najwyższy, piąty stopień.

Burmistrz Nowego Orleanu, Ray Nagin powiedział na konferencji prasowej, że w mieście powinien zostać tylko konieczny personel oraz ci, którzy z różnych względów nie mogą podróżować. Wczoraj ewakuowano 30 tysięcy osób, dziś kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. W samym mieście znajduje się niespełna pół miliona mieszkańców. W całym okręgu zaś 1,3 miliona.

W trzydziestu trzech obwodach stanu Luizjana zarządzono stan klęski żywiołowej. Huragan nawiedzi Nowy Orlean prawdopodobnie w poniedziałek nad ranem.

Katrina uderzyła wcześniej na Florydę. Skutkami jej przejścia są powyrywane dachy domów, zniszczone drzewa i liczne podtopienia. Zginęło także dziewięć osób.

Huragan otrzymuje piąty stopień wtedy, gdy prędkość wiatru jest większa niż 155 mil na godzinę (249 km/h), dachy są odrywane od licznych zabudowań, znaczna ilość drzew, krzewów i znaków drogowych jest połamana oraz gdy tereny leżące w pobliżu lini brzegowej są zalane.

Huragan Katarina może być czwartym, który osiągnął najwyższy stopień w skali Saffira-Simpsona. Wcześniej piąty stopień nadano następującym huraganom:

  • Labor Day Hurricane - 2 września 1935 roku. Uderzył we Florydę w święto pracy w USA (pierwszy poniedziałek września)
  • Huragan Camille - sierpień 1969 roku
  • Huragan Andrew - sierpień 1992 roku

Źródła[edytuj | edytuj kod]