Przejdź do zawartości

2005-09-01: Skutki ataku huraganu Katrina

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 września 2005
Widok zalanego Nowego Orleanu

Prezydent USA George Bush powiedział, że odnowa Nowego Orleanu i innych zalanych terenów potrwa lata. Stan Luizjana, wraz ze stolicą Nowym Orleanem, ucierpiał w wyniku ataku huraganu Katrina.

Prezydent skrócił swoje wakacje w Teksasie oraz zwołał posiedzenie gabinetu, który obejmie kontrolę nad nadzorem akcji ratunkowej "jednej z najgorszych katastrof naturalnych".

Bush wyznaczył trzy priorytety dotyczące walki ze skutkami kataklizmu:

  • ratowanie życia ofiarom, w tym poszukiwanie zaginionych
  • pomoc poszkodowanym i odnalezionym
  • odbudowa i usuwanie szkód

W ramach akcji ratunkowej przydzielono dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy, którzy wspomogą operację w regionach najbardziej dotkniętych katastrofą. Zaliczają się do nich części stanów Luizjany i Mississippi.

Służby medyczne zaoferowały ponad 10 tysięcy łóżek, zaś armia amerykańska wysyła swoje helikoptery i łodzie aby uratować mieszkańców znajdujących się w schronieniu.

Późnym wieczorem, w środę, rozpoczęła się ewakuacja reszty mieszkańców Nowego Orleanu - tych, którzy pozostali w schronach oraz na stadionie Superdome w centrum miasta. Ich liczbę szacuje się na 20 000. Ludzie są wywożeni do oddalonego o 350 mil (525 km) stadionu Astrodome w Houston. W tym celu podstawiono 300 autobusów.

Niektórzy wykorzystują sytuację i w poszukiwaniu jedzenia lub cennych rzeczy włamują się do domów, biur, szpitali. Rozbijają szyby, wyłamują drzwi. Wleką za sobą to, co udaje się im unieść bądź przenieść.

Uderzenie huraganu Katrina spowodowało wzrost cen benzyny w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. Osiągnęła ona wartość powyżej 3 dolarów za galon. W niektórych stanach (Georgia i Tennessee) wynosi ona 3.50$. Nad Zatoką Meksykańską umiejscowiony jest jeden z największych okręgów przemysłowych, mieszczącym wiele rafinerii oraz rurociągów.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]