2005-08-20: Koreański koncern LG.Philips LCD planuje inwestycje w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 20 sierpnia 2005
N icon economy and business.png

Niektóre z koreańskich koncernów planują inwestycje w Polsce. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, Koreańczycy są w stanie wyłożyć na stół prawie dwa miliardy euro. Z kolei Forbes, powołując się na polski dziennik ekonomiczny Parkiet pisze o milionie od koncernu LG.

Według IAR-u, mają powstać trzy fabryki - produkujące ekrany ciekłokrystaliczne, lodówki i opony. Możliwymi inwestorami są LG.Philips LCD (elektronika) oraz Hankook (produkcja opon). Przewidzianych jest około 20 tysięcy miejsc pracy.

Forbes, podając za Parkietem, twierdzi, że możliwym miejscem ulokowania fabryki LG są Kobierzyce niedaleko Wrocławia w południowo-zachodniej Polsce. Liczba miejsc pracy w tej fabryce ma sięgać 12 tysięcy.

Aby dowiedzieć się więcej, do Korei Południowej udaje się delegacja polskiego rządu. Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki, określił stan rozmów z inwestorami jako zaawansowany. Nie potwierdził jednak informacji o szacowanej kwocie - 2 mld euro. Nie wiadomo także nic o położeniu fabryk w Polsce. Kaszuba podkreślił, że wybór ten należy do przedstawicieli inwestujących firm. Polacy jedynie zasugerowali możliwe miejsca.

LG.Philips Displays i LG.Philips LCD są spółkami powstałymi przy współpracy LG Electronics wraz z holenderskim koncernem Royal Philips Electronics NV. Spółkie te są jednymi z największych na świecie producentów kineskopów używanych w telewizorach oraz monitorach komputerowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]