2005-08-17: Samoobrona bez przewodniczącego komitetu wyborczego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 17 sierpnia 2005

Prof. medycyny Lech Konopka zrezygnował ze stanowiska honorowego przewodniczącego komitetu wyborczego kandydata Samoobrony na prezydenta Andrzeja Leppera. Powodem jego decyzji jest m.in. zerwanie przez Krajową Partię Emerytów i Rencistów, której jest członkiem, koalicji wyborczej z Samoobroną.

Z kolei Lepper wyjaśnia, że Konopka nie był "formalnie" szefem jego komitetu, bo nie podpisał wszystkich koniecznych dokumentów. W piątek przewodniczący KPEiR Tomasz Mamiński poinformował, że jego partia wycofuje się z koalicji wyborczej z Samoobroną. Powodem były weksle, których Samoobrona żąda od kandydatów na parlamentarzystów startujących z jej list.

Kierując się interesem mojej partii, jak i poczuciem przyzwoitości, rezygnuję z funkcji honorowego przewodniczącego komitetu wyborczego Leppera - oświadczył Konopka. Według Konopki, żądanie przez Leppera weksli od kandydatów KPEiR do Sejmu było nie do przyjęcia. Suma żądana przez Samoobronę od biednych emerytów przekraczałaby 40-letnią przeciętną emeryturę. To nie do zaakceptowania - ocenił. Jak dodał, w obliczu zmasowanych i kierowanych przeciwko Lepperowi pomówień, insynuacji oraz prawomocnych wyroków sądowych nie może - jako szef komitetu - przyjąć obowiązku obrony przed tymi pomówieniami.

Źródło[edytuj]