2005-08-08: Wybory prezydenckie: Wzrost poparcia dla Tuska, Cimoszewicz wciąż na czele

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 sierpnia 2005

Na początku sierpnia Pracownia Badań Społecznych przeprowadziła sondaż przedwyborczy w którym widać wyraźny wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej.

Kandydat tej partii na prezydenta, Donald Tusk, zanotował poparcie w wysokości 19 procent i obecnie zajmuje trzecie miejsce. Pierwszy jest Włodzimierz Cimoszewicz (23% poparcie, spadek o 7 punktów) a drugi Lech Kaczyński (20%, spadek o 3 punkty). Za Tuskiem znajdują się kolejno: Andrzej Lepper - 14%, Zbigniew Religa - 9%, Maciej Giertych - 4% i Marek Borowski - 3%. Pomimo tego że Cimoszewicz prowadzi, to przegrałby w drugiej turze zarówno z Tuskiem - 44 do 56, jak i z Kaczyńskim 46 do 54. Gdyby w o statecznej walce spotkali się dwaj kandydaci prawicowi to wygrałby Tusk stosunkiem 53 do 47.

Również w sondażu dotyczącym wyborów parlamentarnych PO zanotowało wzrost poparcia. Obecnie partia znajduje się na pierwszym miejscu z poparciem 25%. Zdetronizowany PiS uzyskał 20%.

Wzrost poparcia dla Platformy, jak i samego Tuska ma niewątpliwie związek z rozpoczęciem jego aktywnej kampanii wyborczej, pojawieniem się spotów telewizyjnych i billboardów. Duże znaczenie miała też wizyta w Grodnie po ataku przez władze białoruskie na Związek Polaków na Białorusi. Tusk był jedynym politykiem który zareagował w ten sposób.

Źródło[edytuj | edytuj kod]