2005-08-08: Pobicie pracownika ambasady w Moskwie: Polska oczekuje wyjaśnień, Rosja potępia sprawców

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 8 sierpnia 2005

Podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, Tomasz Szeratics, oświadczył, że polskie MSZ oczekuje wyjaśnień w sprawie pobicia pracownika polskiej ambasady w Moskwie, do którego doszło wczoraj w godzinach południowych. Jednocześnie Szeratics podkreślił, że napad ten nie jest traktowany jako działanie polityczne, lecz wyłącznie czystko kryminalne.

Na reakcje Moskwy nie trzeba było długo czekać. W oficjalnym komunikacie przekazanym agencji ITAR-TASS MSZ Federacji Rosyjskiej wyraża współczucie poszkodowanemu i ocenia to wydarzenie jako godne ubolewania. Sprawę pobicia bada w tej chwili moskiewska milicja. MSZ Rosji zareagowało także na prośbę polskiego MSZ o wzmocnienie ochrony ambasady RP i wszystkich jednostek konsularnych.

Do pobicia doszło wczoraj, gdy do pracownika polskiej ambasady, który wracał z zakupów podeszło dwóch mężczyzn. Sprawcy bili Polaka, a kiedy upadł, zaczęli go kopać. Pracownika ambasady z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu przewieziono do szpitala.

Według nieoficjalnych informacji milicji, do których dotarła agencja ITAR-TASS, pracownik ambasady był pod wpływem alkoholu. W podobnym tonie wypowiadali się anonimowi milicjanci, z którymi rozmawiał dziennikarz TVN Wiktor Bater.

Czytaj także w Wikinews[edytuj]

Źródło[edytuj]