2005-08-02: Bilans Fundacji Batorego: Ile kandydaci na prezydenta wydali na kampanię?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 2 sierpnia 2005

Jak oszacowała Fundacja Batorego komitety Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego już w połowie września wydały na kampanię po około 13 miliony złotych. Limit wydatków w wyborach prezydenckich wynosił w tym roku 13 milionów 800 tysięcy złotych.

Z raportu Fundacji Batorego i Instytutu Spraw Publicznych wynika, że znaczną część wydatków na kampanię prezydencką wrzucono do kosztów kampanii parlamentarnej. Dotyczy to czterech kandydatów - Donalda Tuska, Lecha Kaczyńskiego, Marka Borowskiego i Henryki Bochniarz. W tych przypadkach rozpoczęto kampanię przed zarejestrowaniem komitetu wyborczego.

- To może być nawet połowa rzeczywistych wydatków na kampanię prezydencką - ocenia Marcin Walecki z Instytutu. - Koszty tej części kampanii - zaznacza Walecki - nie zostaną uwzględnione w sprawozdaniu finansowym, bo jeżeli nie ma komitetu, nie ma też konta, z którego można opłacać wydatki na kampanię.

Weryfikacja rzeczywistych kosztów poniesionych na reklamę jest utrudniona, bo agencje odmawiają informacji na ten temat, zasłaniając się tajemnicą handlową. Z tego samego powodu nie można zweryfikować danych o darowiznach rzeczowych.

Sztaby Tuska i Kaczyńskiego odrzucają zarzuty. Twierdzą, że Fundacja wykazała się złą wolą, wliczając do kampanii prezydenckiej wydatki na reklamę partii.

Źródło[edytuj | edytuj kod]