2005-07-09: Cimoszewicz nie chciał zeznawać przed Komisją ds. Orlenu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 9 lipca 2005

Włodzimierz Cimoszewicz na dzisiejszym przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. PKN Orlen zawnioskował o wyłączenie z obrad wszystkich posłów z wyjątkiem Zbigniewa Witaszka, a następnie opuścił przesłuchanie.

Cimoszewicz zarzucił członkom komisji śledczej stronniczość i dlatego zażądał wyłączenia z jego przesłuchania posłów: Zbigniewa Wassermnna (PiS), Andrzeja Aumillera (UP), Andrzeja Celińskiego (SdPl), Andrzeja Grzesika (Samoobrona) i Konstantego Miodowicza (PO).

Cimoszewicz argumentował w wygłoszonym przed komisją oświadczeniu, że posłowie ci związani są interesem politycznym, ponieważ ich partie wystawiły kandydatów na prezydenta, celem przesłuchania będzie więc utrata jego poparcia. Stwierdził, ze jego wnioski o wyłączenie posłów z przesłuchania może rozpatrzyć tylko prezydium sejmu, po czym samowolnie opuścił przesłuchanie i udał się na własną konferencję prasową.

Obecnie komisja śledcza zleciła ekspertom analizę prawną zaistniałej sytuacji. Zawnioskował o nią Antoni Macierewicz uznawszy, że Cimoszewicz swoim zachowaniem mógł złamać prawo. Andrzej Celiński, który nazwał oskarżenia Cimoszewicza mianem "insynuacji", zaproponował, aby ekspertyzy dokonał I prezes Sądu Najwyższego.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).