2005-07-08: Sondaż CBOS: Cimoszewicz pierwszy w walce o fotel prezydencki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 8 lipca 2005
Sondaż prezydencki CBOS

Włodzimierz Cimoszewicz prowadzi w sondażu prezydenckim przygotowanym przez CBOS. Poparcie dla tego kandydata wzrosło w stosunku do czerwca o 17% (wcześniej brano go pod uwagę w sondażach). O 5% spadło poparcie dla Lecha Kaczyńskiego, o 6% dla Zbigniewa Religi. Tylko Andrzej Lepper i Jarosław Kalinowski nie stracili w ciągu miesiąca punktów procentowych. Mają odpowiednio 12 i 3 procent. O 2% spadło poparcie dla Donalda Tuska, a o 9% dla Marka Borowskiego. 1% spadek zanotował Maciej Giertych.

Poparcie dla pozostałych kandydatów wyniosło ok. 1%.

Jednocześnie według sondażu CBOS lokale wyborcze mogą liczyć na wysoką frekwencję. Zdecydowanych na udział wyborach jest 67% ankietowanych, co piąty nie jest jeszcze zdecydowany. 14% zdecydowanie nie pójdzie głosować na prezydenta.

Wczoraj inny ośrodek badawczy, TNS OBOP ujawnił wyniki swego pierwszego sondażu parlamentarnego na lipiec: i tak Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w nim 23%, o 2% więcej niż Platforma Obywatelska - poparcie dla każdego z tych ugrupowań zmieniłoo się o 5%, z tym, że PiS zyskuje, a PO traci. Na trzecim miejscu koalicja Samoobrony z Krajową Partią Emerytów i Rencistów, która wkrótce ma być powiększona o kolejne organizacje - zdobyła ona 18% poparcia, co oznacza wzrost o 3%. Znacznie niżej - z identycznym poparciem 8% - wylądowały Liga Polskich Rodzin, tracąc 4% elektoratu oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, zdobywając 2%. Polskie Stronnictwo Ludowe ma 7% i jest ostatnią partią wchodzącą do Sejmu. Pod kreską znalazły się m.in. Socjaldemokracja Polska z Unią Pracy i Zielonymi 2004 - 4%, demokraci.pl - 3%, po 1% otrzymały: Ruch Patriotyczny, Ruch Obrony Bezrobotnych, Partia Centrum, Unia Polityki Realnej i Mniejszość Niemiecka, której 5% próg nie obowiązuje.

Źródło[edytuj]