2005-05-02: Tusk ogłasza zamiar kandydowania, LPR decyzję podejmie w czerwcu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 maja 2005

Decyzja zapadła już dawno, ale ogłoszona została dopiero teraz - na krajowej konwencji Platformy Obywatelskiej jej lider, Donald Tusk potwierdził zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich. Jest to już drugi w ostatnim czasie pretendent, który ujawnił swoe zamiary, po Marku Borowskim. Szef PO powiedział, że decyzję podjął już dawno, jednak ze względu na wiciszenie, jakie miał miejsce w ostatnich dniach (dziś mija miesiąc od śmierci Jana Pawła II). Jego partia nie planuje jeszcze przedstawić pełnego programu wyborczego ani tworzyć gabinetu cieni, zaś kolejne elementy programu ma ujawniać stopniowo, np. po 5 czerwca, kiedy to odbędzie się w Gdańsku zjazd dot. polityki zagranicznej. Życzliwie w stosunku do konkurenta wyraził się Lech Kaczyński, który niedawno innych swych rywali nazwał krętaczem (to o Marku Borowskim) i zdrajcą (to zaś o Macieju Giertychu).

Roman Giertych zapowiedział, że jego partia, Liga Polskich Rodzin, decyzję ws. własnego kandydata podejmie w czerwcu, jednak jest niemal pewne, że po wybraniu przez 11 wojewódzkich organów partii będzie to Maciej Giertych, ojciec Romana, którego środowiska prawicowe krytykują za obecność w czasie stanu wojennego w PRLowskiej Radzie Państwa.

Z kolei nowy sondaż PGB przynosi kolejne zmiany w poparciu dla kandydatów - na czele nadal Lech Kaczyński z 23% głosów (-1%), na drugim ex aequo Donald Tusk i Marek Borowski - 13% (Borowski -1%, Tusk bez zmian), po 10% mogą otrzymać: Maciej Giertych i Zbigniew Religa z Centrum (tu odpowiednio +1 i +3%), Włodzimierz Cimoszewicz z SLD zyskuje 1% i ma już 9%, a na dalszych miejscach: Władysław Frasyniuk (UW) - 3% (+1%), Józef Zych (PSL) - 2% (po raz pierwszy w badaniu), Lech Wałęsa (ChDIIIRP) - 2% (bez zmian) i Izabela Jaruga-Nowacka - 1%.

Źródło[edytuj | edytuj kod]