2005-04-24: Benedykt XVI: Inauguracja pontyfikatu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 kwietnia 2005

Msza św. inaugurująca pontyfikat Benedykta XVI na Placu Św. Piotra w Rzymie zgromadziła ponad pół miliona osób. Podczas wygłoszonej homilii nowy papież wspominał o poprzedniku, cytując między innymi słynne kazanie inaugurujące pontyfikat Jana Pawła II.

Podczas kazania papież Benedykt XVI nie sprecyzował swojego programu. Celebra inaugurująca jego pontyfikat obfitowała w tradycyjną symbolikę - papież otrymał m.in. paliusz i Pierścień Rybaka - symbole władzy papieskiej.

Papież Benedykt XVI dużą część swojej homilii skierował do młodzieży. Wzywał zgromadzonych na placu młodych ludzi, by nie lękali się Jezusa Chrystusa.

Moim prawdziwym programem jest to, by nie wypełniać własnej woli, nie realizować własnych idei, lecz wsłuchać się wraz z całym Kościołem w słowo i wolę Pana i pozwolić, by to On mną kierował - powiedział Benedykt XVI.

W uroczystości wzieło udział wielu polityków, szefów państw i rządów z całego świata, m.in. prezydent Włoch, Azeglio Ciampi i premier Silvio Berlusconi, prezydent Niemiec, Horst Koehler i kanclerz Gerhard Shroeder, premier Francji, Jean Pierre Raffarin, książę Karol, prezydent Litwy, Valdas Adamkus, prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, gubernator Florydy, Jeb Bush oraz metropolita Cyryl z Patriarchatu Moskiewskiego.

Źródło[edytuj | edytuj kod]