2005-04-21: Zderzenie pociągów w Indiach - co najmniej 17 zabitych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 kwietnia 2005
World map blank with blue sea.svg
Indie

Co najmniej 17 osób zginęło, a 78 odniosło obrażenia w wyniku zderzenia pociągu osobowego z towarowym, do którego doszło w zachodnich Indiach, 380 kilometrów na północ od Bombaju, w stanie Gudżarat. Osobowy ekspres przewoził pasażerów z Varanasi do Ahmedabadu. Do zderzenia doszło około 3.30 czasu lokalnego (północ środkowoeuropejskiego czasu letniego). Ekspres uderzył w pociąg towarowy, którego lokomotywa i cztery wagony wykoleiły się.

W akcji ratunkowej uczestniczy indyjskie wojsko, a wcześniej ofiarom wypadku pomagali okoliczni mieszkańcy. Wszystkich pasażerów wydobyto już z wagonów. Dwóch motorniczych ekspresu zginęło. Według przedstawiciela kolei przyczyną katastrofy był błąd załogi. W czasie, gdy doszło do zderzenia, większość pasażerów spała.

Przybyły na miejsce katastrofy minister kolejnictwa Indii Laloo Prasad Yadav znalazł się w ogniu krytyki, a jego samochód obrzucono kamieniami i butelkami.

Indyjskie linie kolejowe - bardzo rozbudowane - reprezentują niski poziom bezpieczeństwa. Rocznie dochodzi tam do około 300 wypadków kolejowych. W grudniu 2004 roku w wyniku zderzenia czołowego dwóch pociągów w stanie Pundżab zginęło 36 osób.

Źródło[edytuj | edytuj kod]