2005-04-19: Niemcy: Luterańska biskup Hanoweru przeciwna papieżowi-rodakowi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 19 kwietnia 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Margot Kässmann, ewangelicko-augsburska zwierzchnik diecezji hanowerskiej, udzieliła wywiadu niemieckiemu wydaniu Financial Times, w którym uznała, że wybór kardynała z Niemiec na papieża nie jest najlepszym pomysłem. Kässmann proponuje wybrać następcę Jana Pawła II spośród kardynałów biednego Południa, którzy zwracają uwagę na biedę i rosnące dysproporcje między tym regionem świata a bogatą Północą.

Innym problemem wskazanym przez panią biskup jest antykoncepcja. Margot Kässmann uważa, że Kościół katolicki powinien zliberalizować stanowisko w tej sprawie, a także zwiększyć rolę kobiet w gronie duchowieństwa.

Dialog katolicko-luterański w Niemczech ostatnio nieco osłabł po tym, jak jeden z protestanckich hierarchów skrytykował Kościół rzymskokatolicki za brak interkomunii u katolików (protestanci udzielają już katolikom tzw. gościny eucharystycznej). Protestanci mają też za złe katolikom przesadny ich zdaniem kult Matki Boskiej i przecenianie roli papieża. Katolicy nie pozostają dłużni w dysputach. Mimo to po śmierci Jana Pawła II kościół związkowy (VELKD) złożył kondolencje katolikom.

Źródło[edytuj]