2005-04-14: Dwuodcinkowy film o Karolu Wojtyle został zaprezentowany w Rzymie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 14 kwietnia 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie został zaprezentowany film "Karol - człowiek, który został papieżem", który po projekcji zebrał owacje na stojąco. Jest to pierwszy włoski film fabularny o życiu Karola Wojtyły.

Film został nakręcony w całości w Polsce i występują w nim głównie polscy aktorzy. Oprócz odtwórcy głównej roli, Piotra Adamczyka, w filmie występuje Olgierd Łukaszewicz (ojciec Karola Wojtyły), Małgorzata Bela (koleżanka Wojtyły), Mateusz Damięcki i Radosław Pazura, a także włoski aktor Raul Bova.

"Staraliśmy się opowiedzieć historię człowieka, który swoją duchowością doszedł do najgłębszych pokładów człowieczeństwa - człowieka, którego ukształtowała historia i który potem sam zaczął historię kształtować." - powiedział Piotr Adamczyk, odtwórca głównej roli. "Mam nadzieję, że poprzez ten film historia naszego kraju będzie też bliższa cudzoziemcom."

Film został napisany na podstawie książki watykanisty Gian Franco Svidercoschiego, "Historia Karola". Muzyka została napisana przez Ennio Morricone.

Sam film zostanie wyemitowany 18 i 19 kwietnia w piątym kanale komercyjnej telewizji premiera Włoch, Sulvio Berlusconi. W Polsce pokaz filmu zapowiada w kwietniu stacja TVN.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa
  • Informacyjna Agencja Radiowa