2005-04-13: Irak: Porwano prezesa amerykańskiej firmy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 kwietnia 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Na nagraniu wyemitowanym dzisiaj przez arabską telewizję Al-Dżazira pokazany jest kierownik amerykańskiej firmy, porwany w poniedziałek w Bagdadzie - podała ambasada USA.

Na wyemitowany przez telewizję filmie widać Jeffreya Ake'a, prezesa firmy produkującej maszyny. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w stanie Indiana. W trakcie nagrania w głowę Ake'a cały czas były wymierzone karabiny rebeliantów.

Nazwisko Ake'a podano do publicznej wiadomości dopiero po emisji filmu przez Al-Dżazirę. Ambasada USA w Bagdadzie potwierdziła, że na karcie identyfikacyjnej widocznej na nagraniu znajduje się nazwisko Ake'a. Jego zdjęcia pokazane przez Al-Dżazira przypasowano do zdjęć w lokalnej prasie, gdzie prezentowano dokonania firmy Ake'a.

Telewizja Al-Dżazira wyemitowała taśmę bez głosu, ale lektor stacji przeczytał, że zakładnik domaga się otwarcia przez rząd amerykański dialogu między USA a irackimi powstańcami. Prosi też o wycofanie amerykańskich wojsk z Iraku.

Ze strony internetowej firmy, której szefem był Jeffrey Ake, wynika, że w Bagdadzie firma zajmowała się doradztwem przy systemie dostarczania wody.

Źródło[edytuj]