2005-04-13: Groty Watykańskie z grobem Jana Pawła II zostały otwarte dla pielgrzymów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 kwietnia 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Przed Grotami Watykańskimi znajdującymi się pod Bazyliką św. Piotra w Watykanie już od wczesnych godzin porannych ustawiły się ogromne kolejki, w oczekiwaniu na możliwość zwiedzenia grobu Jana Pawła II. Gdy wejście do grot zostało otwarte o 7 rano, w kolejce stało już ponad tysiąc ludzi. W ciągu dnia przez Groty Watykańskie przeszło kilkanaście tysięcy osób. Groty zostały zamknięte o godzinie 19.

We wtorek jako pierwsi grób papieża odwiedzili kardynałowie, którzy złożyli mu hołd, a także dziennikarze, którym zezwolono na zrobienie kilku szybkich zdjęć. Służby porządkowe bazyliki mają pilnować, aby wszyscy odwiedzający groty nie wnosili do środka kwiatów i zniczy. Przed wejściem są oni także poddawani kontroli antyterrorystycznej.

Wielu Polaków oczekiwało także w kolejce - m.in. pielgrzymki z Białegostoku, Łodzu, Ostrowa Wielkopolskiego, Zambrowa i Krakowa. Dwukrotnie groty odwiedziło 70-ciu uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich - najpierw z innymi pielgrzymami, a później indywidualnie. Złożyli na płycie nagrobnej siedem róż, a także zaśpiewali i zagrali nad grobem zmarłego papieża.

Grób Jana Pawła II jest przykryty płytą z białego marmuru kanaryjskiego. W tym samym miejscu, przez 37 lat, aż do 2001 roku, pochowany był papież Jan XXIII. Kilkadziesiąt metrów od tego grobu znajduje się grób świętego Piotra, gdzie często modlił się Jan Paweł II.

Jedyne kwiaty znajdujące się przy grobie, to białe kalie znajdujące się w wazonie. Obok płyty nagrobnej znajduje się także mała lampka oliwna. Jak to określili dziennikarze, ta prostota i skromność są w zgodzie z upodobaniami zmarłego papieża.

Obecnie wszyscy zgromadzeni w Watykanie oczekują konklawe, które odbędzie się 18 kwietnia. Zdecydowana większość kardynałów stawiła się już w Watykanie i oczekuje na przybycie pozostałych. Decyzja o wyborze papieża prawdopodobnie zapadnie w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu konklawe.