2005-04-12: Bangladesz: akcja ratownicza po katastrofie budowlanej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 kwietnia 2005
World map blank with blue sea.svg
Bangladesz

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do zawalenia 9-piętrowego budynku fabryki odzieżowej w miejscowości Savar, 32 kilometry na północny zachód od Dhaki, stolicy Bangladeszu. Ekipy ratownicze cały czas usiłują wydostać spod gruzów znajdujących się tam ludzi. Do tej pory udało się uwolnić 80 osób, jednak wydobyto także 26 ciał ofiar. Podejrzewa się, że pod gruzami może znajdować się jeszcze około 200 osób.

Według policji przyczyną katastrofy była eksplozja. Budynek wzniesiony był na miejscu osuszonego stawu. W chwili zawalenia fabryki wewnątrz budynku znajdowały się setki osób pracujących na nocną zmianę. Z dziewięciu pięter widoczne pozostały jedynie dwa. Wielu z nich wzywało spod gruzów pomocy z telefonów komórkowych. Ratownicy tłoczą powietrze do wnętrza ruiny, by przedłużyć szanse uwięzionych na przeżycie.

Miejsce katastrofy odwiedziła już premier kraju, Khaleda Zia. Rząd Bangladeszu nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy.

W Bangladeszu w przemyśle odzieżowym w ponad 2,5 tysiąca fabryk pracuje około 1,8 miliona ludzi, głównie kobiet, ale także mężczyzn, zatrudnianych na nocne zmiany.

Źródło[edytuj | edytuj kod]