Przejdź do zawartości

2005-04-11: Porozumienie chińsko-indyjskie w sprawie przebiegu granicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 kwietnia 2005
Aksai Ćin
Arunaczal Pradesz

Premierzy Indii Manmohan Singh oraz Chin Wen Jiabao podpisali w poniedziałek w indyjskim mieście Delhi porozumienie w sprawie zakończenia trwającego od 1962 roku sporu o przebieg granicy między tymi dwoma państwami w rejonie Himalajów.

Indie i Chiny wysuwały wobec siebie roszczenia dotyczące trzech terytoriów leżących na pograniczu tych państw: Aksai Ćin na zachód od Tybetu, Arunaczal Pradesz na wschód od Tybetu oraz niewielkiego stanu Sikkim przy granicy z Nepalem. Długość spornej granicy liczy ponad 3,5 tysiąca kilometrów. Na przeważającej części granicy nie wyznaczono demarkacji.

Podpisany dokument stanowi wstęp do rozmów na temat ostatecznego rozstrzygnięcia przebiegu granicy chińsko-indyjskiej. Zgodnie z jego postanowieniem Chiny rezygnują z roszczeń wobec indyjskiego stanu Sikkim (zaanektowanego przez Indie w roku 1975). Porozumienie przewiduje powołanie przedstawicieli obu państw, którzy wynegocjują szczegółowe porozumienie w sprawie przebiegu granic.

Podpisanie porozumienia było możliwe w dużej mierze dzięki zwiększeniu współpracy ekonomicznej i technologicznej między Chinami i Indiami. Chiny zapowiadają również poparcie dla kandydatury Indii na stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W przeszłości swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów chińsko-indyjskich na temat przebiegu granic wyrażali wielokrotnie Tybetańczycy.

Źródło[edytuj | edytuj kod]