2005-04-11: Porozumienie chińsko-indyjskie w sprawie przebiegu granicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 11 kwietnia 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg
Aksai Ćin
Arunaczal Pradesz

Premierzy Indii Manmohan Singh oraz Chin Wen Jiabao podpisali w poniedziałek w indyjskim mieście Delhi porozumienie w sprawie zakończenia trwającego od 1962 roku sporu o przebieg granicy między tymi dwoma państwami w rejonie Himalajów.

Indie i Chiny wysuwały wobec siebie roszczenia dotyczące trzech terytoriów leżących na pograniczu tych państw: Aksai Ćin na zachód od Tybetu, Arunaczal Pradesz na wschód od Tybetu oraz niewielkiego stanu Sikkim przy granicy z Nepalem. Długość spornej granicy liczy ponad 3,5 tysiąca kilometrów. Na przeważającej części granicy nie wyznaczono demarkacji.

Podpisany dokument stanowi wstęp do rozmów na temat ostatecznego rozstrzygnięcia przebiegu granicy chińsko-indyjskiej. Zgodnie z jego postanowieniem Chiny rezygnują z roszczeń wobec indyjskiego stanu Sikkim (zaanektowanego przez Indie w roku 1975). Porozumienie przewiduje powołanie przedstawicieli obu państw, którzy wynegocjują szczegółowe porozumienie w sprawie przebiegu granic.

Podpisanie porozumienia było możliwe w dużej mierze dzięki zwiększeniu współpracy ekonomicznej i technologicznej między Chinami i Indiami. Chiny zapowiadają również poparcie dla kandydatury Indii na stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W przeszłości swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów chińsko-indyjskich na temat przebiegu granic wyrażali wielokrotnie Tybetańczycy.

Źródło[edytuj]