Przejdź do zawartości

2005-04-08: Pogrzeb papieża Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2005

Watykan - na placu św. Piotra o godzinie 10:00 rozpoczął się pogrzeb zmarłego 6 dni temu papieża Jana Pawła II. Włoska policja szacuje, że na placu w Watykanie jest 300 tysięcy ludzi, a na pogrzeb przyjechało ogólnie ok. pięć milionów pielgrzymów. Większość stanowią księża katoliccy, przedstawiciele wielu religii świata i ponad dwustu przedstawicieli panujących w czasie pontyfikatu dynastii.

Przebieg mszy świętej

[edytuj | edytuj kod]

Mszy świętej w intencji zmarłego przewodniczył niemiecki kardynał Joseph Ratzinger. Msza była prowadzona w języku łacińskim, jednak kazania i prośby modlitewne były odczytane w innych językach, m.in. po włosku i polsku.

Trumna z ciałem Jana Pawła II jest wnoszona na plac

Na plac św. Piotra wyniesiono drewnianą trumnę z ciałem papieża. Ustawiono ją przed ołtarzem i położono na niej ewangeliarz. Kardynałowie ucałowali ołtarz, a następnie kardynał Joseph Ratzinger okadził go i odprawił akt pokutny. Po hiszpańsku został odczytany fragment Dziejów Apostolskich (10, 34-43). Śpiewano także Psalm 23, "Pan jest moim pasterzem...".

Po psalmie wygłoszono po angielsku drugie czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (3,20-4,1), a następnie czytanie z ewangelii według św. Jana (21,15-19), po łacinie.

Po czytaniu, kardynał Ratzinger wygłosił homilię w pamięci papieża. Powiedział m.in. że Jan Paweł II przebywa już w domu swojego Ojca.

Następnie odbyło się wyznanie wiary, po zakończeniu którego rozpoczęła się Modlitwa Powszechna. Czwarte wezwanie modlitwy w języku polskim brzmiało: "Za dusze zmarłych papieży i wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię, pełniąc posługę kapłańską, aby zostali przyłączeni do liturgii niebieskiej".

Po wezwaniu modlitwy powszechnej rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna i ofiarowanie darów, któremu przewodniczyły dwie pary w strojach góralskich. Wnieśli oni dary dla papieża, a wierni w tym czasie śpiewali Psalm 18, "Miłuję Cię, Panie, Mocy moja...". W kilkanaście minut później wierni przekazali sobie znak pokoju - a następnie przyjęli komunię. 350 kapłanów wyszło do zgromadzonych ludzi na placu, a sam kardynał Joseph Ratzinger udzielił komunii bratu Rogerowi ze wspólnoty Taize, który siedział na wózku inwalidzkim. Chór zaśpiewał psalm 130, "De profundis".

Kardynał Ratzinger okadza trumnę papieża

O godzinie 12 rozpoczął się obrzęd ostatniego pożegnania. Setki tysięcy wiernych pożegnały papieża oklaskami, przez co kardynał Ratzinger nie mógł początkowo wygłosić modlitwy za duszę zmarłego papieża. Dopiero kilka minut później odmówił modlitwę skierowaną do św. Marii, o wstawiennictwo za Jana Pawła II u jej syna, Jezusa Chrystusa. Następnie została odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych, w której katolicy proszą wszystkich świętych o modlitwę za Jana Pawła II. Ostatnie wezwanie Litanii skierowane jest do św. Faustyny Kowalskiej.

Po Litanii nastąpiła modlitwa katolickich Kościołów wschodnich. Patriarcha koptyjski Aleksandrii Stefan II Ghattas okadził trumnę, a następnie odśpiewany został hymn śpiewany na Święto Zmartwychwstania i Panichada. "Daj odpoczynek duszy Twego sługi, o Boski Zbawicielu! Wraz z duszami sprawiedliwych zaprowadź ją do błogosławionego życia przy Tobie, przyjacielu ludzi". Następnie, sam kardynał Ratzinger okadził trumnę Jana Pawła II.

Pochowanie papieża

[edytuj | edytuj kod]

O 12:30 kardynałowie weszli do środka Bazyliki św. Piotra, gdzie po chwili została wprowadzona trumna z drzewa cyprysowego z papieżem. Trumnę spowijały czerwone wstęgi z pieczęciami najważniejszych instytucji papieskich: Kamery Apostolskiej, Prefektury Domu Papieskiego, Urzędu Obrzędów Liturgicznych Papieża i kapituły Watykańskiej. Przewodniczył temu kardynał kamerling, Eduardo Martinez Somalo. Za trumną szedł m.in. arcybiskup Stanisław Dziwisz, najbliższy przyjaciel papieża, który był razem z nim od 40 lat. W Grotach Watykańskich odbyło się ostateczne zamknięcie trumny i złożenie jej do trumny cynkowej, a następnie drewnianej (orzech). Całość trumny została ponownie opieczętowana, a na jej wierzchu przytwierdzono herb Jana Pawła II i krzyż. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w metalowym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego życia i pontyfikatu. W złożeniu trumny uczestniczyli jedynie najbliżsi współpracownicy papieża.

Bijące w Watykanie dzwony zakończyły jawną część uroczystości pogrzebowych kardynała Karola Wojtyły, głowy kościoła katolickiego, papieża Jana Pawła II. Trumna z papieżem została przez wiernych pożegnana oklaskami, płaczem i uśmiechem. W momencie wniesienia trumny do bazyliki, na placu świętego Piotra ponownie zaświeciło słońce, a zgromadzeni wierni pogrążyli się w modlitwie.

W czasie mszy, zgromadzeni na placu wierni żądali, aby Jan Paweł II został świętym jak najszybciej, wykrzykując "Święty, Święty!" oraz "Natychmiast święty!"

Według szacunków na pogrzeb papieża przyjechało ok. miliona Polaków. Większość z nich przebywa w Rzymie i miasteczkach dookoła Rzymu, gdzie oglądają pogrzeb na telebimach rozstawionych wokół Watykanu. Polska oficjalna delegacja składa się z prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z małżonką, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, marszałków Sejmu i Senatu Włodzimierza Cimoszewicza i Longina Pastusiaka oraz premiera Marka Belki. Poza tym, w Rzymie znajduje się 300-osobowa delegacja polskich parlamentarzystów i Episkopatu Polski.

Szacunkowo mówi się, że dzięki przekazom telewizyjnym i radiowym, mszę obserwuje ponad dwa miliardy ludzi zgromadzonych na całym świecie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]