2005-04-02: Procedura wybrania nowego papieża

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 kwietnia 2005

Po śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się procedury przewidziane w konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis". Papież podał w nim pełną procedurę jak Watykan ma postępować po śmierci papieża.

Kardynał kamerling stwierdził już śmierć Jana Pawła II poprzez stuknięcie go srebrnym młotkiem w głowę trzy razy, a następnie wywołanie jego rodzonego imienia. Po braku odpowiedzi, kamerling winien sporządzić akt zgonu, a także położyć pieczęcie na pracownię i pokój papieża.

Od tej chwili to kamerling (obecnie Eduardo Martinez Somalo) i Kolegium Kardynałów sprawuje władzę w Kościele, jednak wszystkie najważniejsze decyzje powinny być wstrzymane aż do wyboru kolejnego papieża. Wyboru dokonuje 117 kardynałów (łącznie z tajnym kardynałem wybranym przez papieża w 2003 roku - 118). Zbierają się oni wszyscy w Watykanie i w tajnym głosowaniu muszą wybrać kandydata, który otrzyma więcej niż dwie trzecie głosów. Wybór musi zostać dokonany w przeciągu 21 dni od śmierci ostatniego papieża.

W przypadku braku wymaganej liczby głosów, karty do głosowania zostają spalone. Po wybraniu nowego papieża, pierwszy z kardynałów diakonów ogłosi wiernym zgromadzonym na Placu świętego Piotra wybór kardynałów.

W przeciągu od czterech do sześciu dni od dzisiejszego dnia odbędzie się pogrzeb papieża. Jak poinformowała Telewizja Watykańska, odbędzie się on już w środę.