2005-04-02: Konferencja prasowa rzecznika Watykanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 kwietnia 2005

Stan ogólny układu oddechowego i krążenia, jak i metabolizm pozostają w zasadzie bez zmian, a więc są bardzo złe. Od dzisiejszego świtu następuje początek utraty świadomości. O 7:30 celebrowano w obecności Papieża mszę świętą. Informacje, które państwu przekazuję, pochodzą z 9 rano. Wczoraj późno wieczorem, Papież prawdopodobnie wspominał o młodzieży, z którą spotykał się przez długie lata swojego pontyfikatu. Wynikało to prawdopodobnie z faktu, że Papieżowi powiedziano iż na Placu Św. Piotra gromadzi się wielu młodych ludzi. Wydawało się bowiem, że nawiązuje właśnie do nich, kiedy z jego oderwanych słów można było zrekonstruować następujące zdanie: Szukałem Was, teraz przybyliście do mnie i za to Wam dziękuję. Jest to próba odszyfrowania sensu zdania złożonego z przerwanych słów. To są wiadomości dzisiejszego ranka. Spotkamy się jak zwykle również po południu. Zazwyczaj odwiedzam go między piątą a szóstą po południu.

Po tym zakończono komunikat, zapowiadając następny na 17:30 - 18:00. Joaquin Navarro-Valls odpowiedział na kilka pytań dziennikarzy:

Została opublikowana notatka, którą Papież miał przekazać abp Dziwiszowi...
Nie mogę tego potwierdzić nawet po rozmowie z sekretarzem Ojca Świętego
Rozmawiał pan z sekretarzem?
Rozmawiałem, ale nie potwierdzam.
Słyszałam wczoraj w radiu GR1, że zostanie nam przekazana bardzo ważna wiadomość drogą smsową.
Nie, jest to system, którego używamy od 3 lat a który funkcjonuje kiedy biuro prasowe jest zamknięte. Teraz biura są otwarte cały czas, każdy komunikat będzie przekazany bezpośrednio.
Czy Papież koncelebrował rano mszę?
Papież nie koncelebrował dzisiejszej porannej mszy, był tylko obecny.
Czy był świadomy?
Jak powiedziałem, Papież zaczyna powoli tracić świadomość. Nie można jeszcze mówić o stanie śpiączki. Kiedy mówi się do niego, otwiera oczy, a więc jest świadomy. Czasami wygląda jakby spał, odpoczywa z zamkniętymi oczami. Nie reaguje natychmiast lub nie zawsze reaguje. Kiedy mówi się do niego - reaguje. Nie chcę wchodzić w kompetencje lekarzy ale wykluczyłbym stan śpiączki.
Kto się znajduje w najbliższym otoczeniu Papieża?
Dzisiaj rano byli tam jego ekscelencja Stanisław Dziwisz, który nie jest tam cały czas, Dr Buzzonetti, który również nie znajduje się przy Papieżu cały czas. Są to osoby, które spotkałem dzisiaj rano u Papieża ale nie znaczy to, że jest to stały zespół obecny przy Papieżu. Przychodzą również lekarze, którzy opiekują się Papieżem pod kierownictwem Dr Buzzonetti.
Dziękuję państwu, zobaczymy się po południu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Relacja TVN 24, 2005-04-02 11:30