2005-03-24: Starcia w stolicy Kirgistanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 24 marca 2005
Flag of Kyrgyzstan.svg
Tulipan, symbol kirgiskiej rewolucji

Dzisiaj rano na ulicach stolicy Kirgistanu, Biszkeku, zgromadziło się ponad 10 tysięcy ludzi. Demonstrujący domagali się ustąpienia prezydenta Askara Akajewa i unieważnienia wyborów parlamentarnych. Protestujący dążyli także do opanowania siedziby władz państwa i budynków rządowych. Doszło do stać pomiędzy zwolennikami prezydenta a działaczami opozycji.

Opozycja przejęła kontrolę nad głównym budynkiem rządowym oraz siedzibą państwowej stacji telewizyjnej. Jeden z liderów opozycji, były premier Kurmanbek Bakijew, zapowiedział rozpisanie nowych wyborów parlamentarnych. Z więzienia został zwolniony były prezydent Kirgistanu Felix Kulov, który wezwał Akajewa do rezygnacji z zajmowanego stanowiska.

W wyniku dzisiejszych demonstracji Sąd Najwyższy Kirgistanu unieważnił wybory parlamentarne przeprowadzone w lutym i marcu 2005 roku. Opozycja ogłosiła swoje zwycięstwo oraz wezwała do utworzenia rządu tymczasowego. Według doniesień agencyjnych, prezydent Askar Akajew uciekł wraz ze swoją rodziną do Kazachstanu.

Informacje o obaleniu rządu i próbach organizowania życia społecznego po "tulipanowej rewolucji" zostały opisane w artykule Kirgistan: Opozycja deklaruje zwycięstwo "tulipanowej rewolucji".

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]