Przejdź do zawartości

2005-03-24: Kirgistan: Opozycja deklaruje zwycięstwo "tulipanowej rewolucji"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 marca 2005
Stolica Kirgistanu - Biszkek

Po dzisiejszym wdarciu się opozycji do siedziby rządu, budynku telewizji i gmachu Centralnej Komisji Wyborczej oraz ustąpieniu prezydenta Askara Akajew, liderzy opozycji kirgiskiej zadeklarowali zwycięstwo "tulipanowej rewolucji". Kompletowany jest już tymczasowy rząd, na którego czele stanie Kurmanbek Bakijew.

Mapa Kirgistanu

Jak podaje rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS, Sąd Najwyższy Kirgistanu już unieważnił wybory parlamentarne, których fałszerstwo zarzucane przez opozycje miało być przyczyną wybuchu "tulipanowej rewolucji".

W celu mediowania w sprawie ostatecznego, pokojowego rozwiązania konfliktu w Kirgistanie dzisiaj nad ranem wylądowali na lotnisku w Biszkeku przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Iszegnbaj Kadyrbekow, dotychczasowy przewodniczący parlamentu, został mianowany tymczasowym prezydentem Kirgistanu. Kurmanbek Bakijew, jeden z czołowych działaczy opozycyjnych, został mianowany szefem tymczasowego rządu, którego funkcje będzie spełniać Koordynacyjna Rada Jedności Narodowej.

Informacje o przebiegu starć w Kirgistanie szerzej zostały opisane w artykule Starcia w stolicy Kirgistanu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]