2005-03-23: Niezawisimaja Gazieta: "Rewolucję na Białorusi wyznaczono na sobotę"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 23 marca 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg
Flag of Belarus.svg

Jak donosi Niezawisimaja Gazieta, czołowy moskiewski dziennik opozycyjny, piszący między innymi o sprawach Białorusi, na sobotę wyznaczono początek republiki w tym postsowieckim kraju. Według gazety organizatorem rewolucji ma być Andriej Klimow, kilkukrotnie więziony białoruski biznesmen, autor książek m.in. o Białorusi i Aleksandrze Łukaszenko.

Rewolucję na Białorusi wyznaczono na sobotę – te słowa świadczą o błyskawicznym początku rewolucji, która ma być organizowana w pierwszej fazie techniką "flash mob" – błyskawicznym organizowaniem krótkich wieców. Będzie to rewolucja przeciwko dyktaturze Łukaszenki – mówi dalej Klimow, cytowany przez Niezawisimaja Gaziete. Dodaje on także, że oficjalny Mińsk nie gubi się w zaistniałych okolicznościach i nie pozwala opozycji podnieść głowy. W tych dwóch faktach widzi on sens rewolucji i możliwość jej zwycięstwa.

Białoruska opozycja stara się szukać poparcia w wielu różnych miejscach. Podobno amerykański Kongres już opracowuje rezolucję w sprawie pomocy w formowaniu nowego porządku politycznego w Mińsku. Białoruska opozycja prowadzi także dyskusje na Litwie z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie pomocy w organizowaniu ekonomicznych i politycznych przemian.

Demokratyczne przemiany na Białorusi mają swych zwolenników również w Polsce. W zorganizowanej 21 marca przez studentów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Białoruskiego Zrzeszenia Studentów w Polsce demonstracji wzięło udział około 50 osób. Skandowali oni m.in. "Chcemy demokracji na Białorusi", "Kocham Białoruś" i "Polska-Białoruś!". Demonstracja trwała to ok. pół godziny i odbyła się w pokojowej atmosferze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]