2005-03-23: Niezawisimaja Gazieta: "Rewolucję na Białorusi wyznaczono na sobotę"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 marca 2005

Jak donosi Niezawisimaja Gazieta, czołowy moskiewski dziennik opozycyjny, piszący między innymi o sprawach Białorusi, na sobotę wyznaczono początek republiki w tym postsowieckim kraju. Według gazety organizatorem rewolucji ma być Andriej Klimow, kilkukrotnie więziony białoruski biznesmen, autor książek m.in. o Białorusi i Aleksandrze Łukaszenko.

Rewolucję na Białorusi wyznaczono na sobotę – te słowa świadczą o błyskawicznym początku rewolucji, która ma być organizowana w pierwszej fazie techniką "flash mob" – błyskawicznym organizowaniem krótkich wieców. Będzie to rewolucja przeciwko dyktaturze Łukaszenki – mówi dalej Klimow, cytowany przez Niezawisimaja Gaziete. Dodaje on także, że oficjalny Mińsk nie gubi się w zaistniałych okolicznościach i nie pozwala opozycji podnieść głowy. W tych dwóch faktach widzi on sens rewolucji i możliwość jej zwycięstwa.

Białoruska opozycja stara się szukać poparcia w wielu różnych miejscach. Podobno amerykański Kongres już opracowuje rezolucję w sprawie pomocy w formowaniu nowego porządku politycznego w Mińsku. Białoruska opozycja prowadzi także dyskusje na Litwie z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie pomocy w organizowaniu ekonomicznych i politycznych przemian.

Demokratyczne przemiany na Białorusi mają swych zwolenników również w Polsce. W zorganizowanej 21 marca przez studentów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Białoruskiego Zrzeszenia Studentów w Polsce demonstracji wzięło udział około 50 osób. Skandowali oni m.in. "Chcemy demokracji na Białorusi", "Kocham Białoruś" i "Polska-Białoruś!". Demonstracja trwała to ok. pół godziny i odbyła się w pokojowej atmosferze.

Źródła[edytuj | edytuj kod]