Przejdź do zawartości

Zmarła Holly Warland, aktywistka na rzecz prawa do eutanazji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 30 marca 2024

28 marca 2024 około godziny 15:30 zmarła Holly Warland pochodząca z Australii aktywistka znana na Instagramie jako hollywiththemd. Miała 32 lata.

O śmierci Holly poinformował 30 marca 2024 jej mąż, Luke. Kobieta zmarła po spędzeniu ponad 48 godzin w szpitalu w związku z komplikacjami wywołanymi zakażeniem rhinowirusem (wirusem przeziębienia). Mimo początkowego polepszenia stanu zdrowia, Holly nie chciała kontynuować leczenia wiążącego się z podawaniem coraz mocniejszych leków i podłączaniem do kolejnych urządzeń ponieważ nie chciała spędzić w ten sposób ostatnich momentów życia. O 11:30 28 marca zdecydowała się przerwać leczenie i poprosić o rozpoczęcie leczenia paliatywnego. Umarła o 15:30 otoczona bliskimi. Jak wspomina we wpisie jej mąż Luke, Holly była szczególnie dumna ze swoich działań na rzecz eutanazji i była wdzięczna za możliwość "wyboru dobrej śmierci".

Holly Warland w 2015 roku

Holly Warland chorowałą na obręczowo-kończynową dystrofię mięśniową. Na kilka lat przed śmiercią nie była w stanie samodzielnie się przemieszczać, a potem także wstać z łóżka, rzadko miała siłę na opuszczenie domu za pomocą wózka inwalidzkiego (na jej Instagramie znaleźć można post dokumentujący jej wyjście po roku spędzonym w domu). Jej choroba wiązała się także z codziennym bólem. Postanowiła walczyć o prawo do eutanazji pisząc artykuły oraz dokumentując postępowanie swojej choroby w social mediach, zwłaszcza na Instagramie. Zdjęcia ukazują zarówno wesołe momenty jak i realia codziennego życia z chorobą i bólem: problemy z wymiotami, noszenie pieluch, wysypki, problemy z oddychaniem i pracę wykonywaną przez jej męża: mycie, przebieranie i przenoszenie kobiety. Na zdjęciach nosiła często zabawne koszulki oraz takie z hasłem "Wszystko mnie boli i umieram", a także "Twoje myśli i modlitwy nie pomogą mi wejść po schodach". Jak pisała sama o sobie w artykule na Bored Panda: "Jestem brutalnie szczera i otwarta w swoich zdjęciach, ujawniając aspekty życia osoby niepełnosprawnej, o których często się nie słyszy. Dokumentuję swoje powolne umieranie z powodu rzadkiej choroby, aby pokazać, dlaczego eutanazja powinna być zalegalizowana."

W 2021 roku jej rodzimy stan Queensland zalegalizował eutanazję (z pewnymi wyjątkami, co było krytykowane przez Holly). Holly była bardzo dumna ze swojego wkładu w walkę o zmianę przepisów.

Holly została zdiagnozowana w wieku 11 lat, wiodła jednak normalne życie do momentu aż w okolicy 20 roku życia pojawiły się u niej objawy. Początkowo korzystała z wózka inwalidzkiego. Studiowała psychologię, po czym zaczęła wykładać na uniwersytecie i pisać doktorat w dziedzinie neuropsychologii autyzmu. Około roku 2016 Holly nie była już w stanie pracować ani uczyć się i nigdy nie ukończyła doktoratu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]