2011-01-14: Zakończył się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 stycznia 2011
Jan Paweł II

Papież Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła II. Tym samym zakończył się proces beatyfikacyjny polskiego papieża. Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 1 maja na Placu św. Piotra w Rzymie.

Dekret o cudzie za wstawiennictwem Sługi Bożego został promulgowany w południe przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Ogłoszenie poprzedziła audiencja podczas której Benedykt XVI przyjął Kardynała Angelo Amato – Prefekta Kongregacji spraw kanonizacyjnych.

Dekret o cudzie uznaje niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia cud wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand z zaawansowanej choroby Parkinsona. Przed podpisaniem dekretu przez Benedykta XVI cud musiały zaakceptować trzy komisje Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych składające się z lekarzy, teologów oraz kardynałów i biskupów.

Beatyfikacja Papieża-Polaka odbędzie się w przypadające w niedzielę po Wielkanocy Święto Miłosierdzia Bożego, które on sam ustanowił w Kościele katolickim.

Rzecznik Prasowy Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że papież Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II. Będzie to odstępstwo od zasady, jaką określił papież na początku swojego pontyfikatu iż dokonuje on wyłącznie kanonizacji powierzając to zadanie swoim delegatom.

Po beatyfikacji ciało Jana Pawła II zostanie umieszczone w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Rzymie między Pietą Michała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 13 maja 2005 roku, a grudniu 2009 roku ogłoszony został dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.

Dzisiaj Benedykt XVI podpisał także 12 innych dekretów zamykających procesy beatyfikacyjne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]