Przejdź do zawartości

2019-08-02: Wystawa zdjęć Łodzi sprzed 50 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 sierpnia 2019

Mirosław Zbigniew Wojalski, przewodnik po Łodzi od 52 lat, fotografował Łódź od ponad 55 lat. Ze swojego archiwum wybrał 36 zdjęć i pokazał je na wystawie „Łódź dawniej i dziś” zorganizowanej z okazji 596. urodzin Łodzi 26 lipca 2019 r. w Domu Kultury 502 na Widzewie – Wschodzie przy ul. A. Sacharowa 18.

Zdjęcia czarno-białe w formacie 30x40 cm zestawione są ze współczesnymi zdjęciami barwnymi 13x18 pokazującymi te same miejsca dziś, fotografowanymi w miarę możliwości z tych samych miejsc. Wystawa będzie czynna do 30 września 2019.

Uczestnicy wernisażu wystawy obejrzeli najpierw na ekranie te zdjęcia, uzupełnione komentarzem słownym i zdjęciami pomocniczymi, a następnie zwiedzili wystawę.

36 zdjęć wybranych zostało dlatego, że tyle zdjęć mieściło się na filmie czarno-białym, barwnym lub przeźroczami. Zdjęcia robione były też aparatem fotograficznym, choć większym i cięższym, do którego zakładano film, a następnie metodą negatyw-pozytyw uzyskiwano papierowe odbitki. Dziś ogląda się zdjęcia z aparatu cyfrowego natychmiast po wykonaniu, a pozytywy papierowe niektórych wybranych ujęć można też otrzymać niemal natychmiast.

Uczestnicy wernisażu, oglądając większość zdjęć, wyrażali zdziwienie, a czasem niedowierzanie: „to tak wyglądało?” Ze zdziwieniem obejrzano zdjęcia sprzed 44 lat, pokazujące bloki nowego osiedla Widzew-Wschód sąsiadujące z łanami zboża, i zdjęcie rolnika bronującego to samo pole jesienią, zdjęcia zestawione ze stanem współczesnym, gdzie pola już nie ma, za to rośnie las.

Wyrażano uznanie dla tej inicjatywy pokazania zdjęć dawnej Łodzi, często zdjęć obiektów zabytkowych np. secesyjnych czy domów tkaczy, z których wiele już nie istnieje. Podziwiano zdjęcia nieistniejących budynków, które musiały być zburzone, aby mogła powstać trasa W-Z (oddana do użytku 12 grudnia 1978 r. o godz. 10 i kilkakrotnie modernizowana).

Patronat nad wystawą objęła Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Wystawa powstała dzięki pomocy Domu Kultury 502, który też powielił 12-stronicowy katalog (ISBN 978-83-86699-83-4).

Telewizja Łódź migawki z wystawy wyemitowała w Łódzkich Wiadomościach Dnia (można je odszukać w internecie: https://lodz.tvp.pl/787149/lwd?order=release_date_desc)

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości