Wypadek 13-latki na stacji w Zielonce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 26 lutego 2021
Powiat wołomiński
POL powiat wołomiński COA.svg
N icon society.png

W niedzielę, 21 lutego 2021 roku doszło do potrącenia 13-letniej dziewczynki przez pociąg na stacji Zielonka.

Do zdarzenia doszło przy pierwszym peronie stacji przy ulicy Słowackiego, pociąg relacji „Małkinia – Warszawa Wileńska” potrącił 13-letnią dziewczynkę przed godziną 20[1]. Na miejscu pojawili się ratownicy. Początkowo uważano, że był to wypadek. Później okazało się, że najprawdopodobniej dziewczynka próbowała popełnić samobójstwo – nie wiadomo natomiast, z jakiego powodu. Dziewczynka miała dużo szczęścia, zakończyło się jedynie na urazie ręki.


Wydźwięk sprawy[edytuj | edytuj kod]

Po udzielonej dziewczynce specjalistycznej pomocy odwieziono ją na Oddział Intensywnej Terapii. Tomasz Rawo, lekarz odpowiedzialny za przeprowadzenie operacji dziecka, udostępnił zdjęcia sali operacyjnej tuż po zakończeniu działań zespołu chirurgicznego. Całe zdarzenie podsumował, iż ów wypadek i kilkugodzinna praca zespołu chirurgicznego były skutkiem wieloletnich zaniedbań. Jest to krzyk rozpaczy młodych osób, które powinny znaleźć się pod opieką psychologów lub psychiatrów.

Cquote1.svg Nikt mi nie wmówi, że kilka godzin pracy zespołów pogotowia, SOR, anestezjologii, chirurgii i ortopedii, oraz radiologii i laboratorium (lekarze, pielęgniarki, anestetyczki, instrumentariuszkii, ratownicy, technicy elektroradiologii, diagności laboratoryjni, pracownicy stacji krwiodawstwa, salowe), bardziej się opłaca niż dobrze zorganizowana pomoc psychologa i psychiatry. [...] Nie, to nie jest wyjątkowa sytuacja. Dziś skok pod pociąg, wcześniej były skoki z wysokości, skok z mostu do Wisły, skok z mostu na Wisłostradę itd. Jako ortopeda widzę ten wycinek. Chirurdzy łatają naczynia, śledziony, nerki i wątroby, neurochirurdzy usuwają krwiaki z głowy, anestezjolodzy utrzymują przy życiu [...] W Polsce z powodu samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach (5255 do 2909 w 2019 wg danych Policji), w tym dzieci [...] Czas zacząć o tym mówić głośno i wyraźnie. Cquote2.svg

— Tomasz Rawo, [2]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości

Przypisy[edytuj kod]