Wizyta prezydenta Dudy i premiera Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 marca 2024
Prezydent Biden z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem

12 marca 2024 doszło do spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem. Wizyta zbiegła się z 25. rocznicą wstąpienia Polski do NATO.

Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty, prezydent Duda przedstawił postulat, aby podnieść wydatki państwa Sojuszu do 3 proc. PKB. Media podały, że Duda nie skonsultował tego pomysłu z rządem.

W Waszyngtonie polska głowa państwa spotkała się z liderem większości Senatu Chuckiem Schumerem oraz z liderem mniejszości tej izby, Mitchem McConnellem.

Ok. godziny później ogłoszono, że Biały Dom pożyczy Polsce 2 mld dolarów i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache. Śmigłowce, wraz z pociskami AGM-114 Hellfire, radarami, pociskami JAGM oraz pociskami ziemia–powietrze Stinger, mają kosztować w pakiecie ponad 12 mld dolarów.

Przed godz. 21 (16 godz. czasu lokalnego) rozpoczęło się spotkanie. Przez 5 minut rozmowy były otwarte dla mediów, później politycy rozmawiali bez udziału kamer.

Po zakończeniu spotkania, prezydent Andrzej Duda poinformował o tematach rozmów. Konferencję prasową zorganizował także premier Donald Tusk, który przekazał, że będzie uczestniczył w nagłym szczycie Trójkątu Weimarskiego. Spotkanie Tuska z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem ma, według mediów, przywrócić jedność co do sprawy ukraińskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]