Wikireporter:Ryszard Dezor 17/L-drony
W maju bieżącego roku, Ryszard Dezor z Poznania – po uzyskaniu (mocno spóźnionej) informacji o rewelacyjnym jedenastościanie Janusza Kapusty[1] z Nowego Jorku – wpadł na pomysł utworzenia bryły podobnej, ale jeszcze bardziej zróżnicowanej. I tak ze słynnego K-dronu[2] powstał ciekawy dwunastościan o nazwie L-dron (L – dlatego, że litera ta znajduje się na dwunastym miejscu w alfabecie łacińskim, natomiast dron – tak jak u Janusza Kapusty[3] – ze względu na grecką nazwę ściany). Bryłę tę Ryszard Dezor nazywa również Tronem K-dronowym (TK)- ang. K-Dron Throne (KDT). – A oto niektóre szczegóły tego pomysłu, którego dowcipność/konsekwencję przyznaje sam twórca K-dronu.
L-drony
Definicja 1 L-dronem nazywamy dwunastościan powstały przez przeniesienie górnej części K-dronu (będącej ostrosłupem odciętym od danego K-dronu płaszczyzną równoległą do podstawy tegoż K-dronu) do wnęki przy jego podstawie.
Rodzaje L-dronów
L-drony możemy rozróżniać nie tylko ze względu na ich ogólne rozmiary, lecz również ze względu na stosunek ich wysokości do krawędzi podstawy. – Tak więc możemy wyróżnić, na przykład, L-drony następujące.
Definicja 2 L-dronem złotym nazywamy taki L-dron, którego wysokość stanowi 1/2 (√5-1) krawędzi jego podstawy.
Definicja 3 L-dronem srebrnym nazywamy taki L-dron, którego wysokość stanowi 1/2 √2 krawędzi jego podstawy.
Definicja 4 L-dronem brązowym nazywamy taki L-dron, którego wysokość stanowi 3/4 krawędzi jego podstawy.
Definicja 5 L-dronem k-tym nazywamy taki L-dron, którego wysokość stanowi 1/2 k krawędzi jego podstawy (gdzie: 1<k<2).
Uogólnienie pojęcia L-dronu
Definicja 6 L-dronem uogólnionym nazywamy dwunastościan powstały przez przeniesienie górnej części K-dronu (będącej ostrosłupem odciętym od tegoż K-dronu dowolną płaszczyzną) do wnęki przy jego podstawie.
Własności L-dronów L-drony cechują się własnościami podobnymi do własności K-dronów. Tak więc – analogicznie do cech K-dronowych – z dwóch L-dronów można złożyć sześcian; układy L-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, a każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem (wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory).
Zastosowania L-dronów W związku z powyższym, uzasadnionym wydaje się być przypuszczenie, że i L-drony mogą mieć rozliczne zastosowania praktyczne – to znaczy: mogą być również wykorzystywane do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich, jak też do kołpaków samochodowych oraz wielu innych obiektów.
Przypisy
[edytuj kod]