Wikireporter:Datrio/Stan polskiego Wikinews - 30 kwietnia 2005

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższy artykuł został napisany przez Dariusza Siedleckiego i w żaden sposób nie odzwierciedla nastawienia, ani planów projektu Wikinews. Jest to jedynie podsumowanie pracy projektu. Proszę pozostawiać wszelkie komentarze w dyskusji artykułu. Dariusz Siedlecki 07:11, 30 kwi 2005 (UTC)

Podsumowanie pracy[edytuj]

Ponad dwa miesiące działania serwisu, ponad 500 artykułów i... 22 uczestniczących w projekcie Wikireporterów, z czego jedynie czterech jest bardzo aktywnych.

Z jednej strony, jesteśmy jednym z najbardziej rozwijających się projektów Wikinews. Dzięki bliskiej współpracy niektórych z nas z en.Wikinews, nie mamy także problemów z komunikacją czy informacjami na temat nowych technologii, ciekawostek i co najważniejsze - wspólnej pracy nad artykułami.

En i De mają kilkukrotnie więcej Wikireporterów niż my, ale i tak - powoli ich doganiamy, albo przynajmniej, trzymamy dystans. Na chwilę obecną En ma 84 aktywnych Wikireporterów i średnio 13 artykułów dziennie. De ma 36 aktywnych Wikireporterów i 9 artykułów dziennie. Pl ma 18 aktywnych Wikireporterów i 10 artykułów dziennie. Pomimo dwukrotnie mniejszej liczby aktywnych użytkowników, wyprzedziliśmy De!

Kolejna kwestia do poruszenia, to długość artykułów. O ile na En przeciętny artykuł ma 2748 znaków, a Fr może się poszczycić ogromną ilością 3875 znaków, to Pl jest z tyłu, razem z innymi projektami - 1544 znaków. Może to być spowodowane ilością edycji na artykuł. U nas wynosi ona 5. Na En jest to ponad 13.5, a na Fr - aż 19.

Wniosek[edytuj]

Biorąc pod uwagę powyższe, mamy pewien kłopot. Tracimy ideę Wiki - projekty Wikimedia mają to do siebie, że każdy może je edytować i dodawać informacje. My tego nie robimy. Wolimy tworzyć swoje artykuły. Mamy w Polsce dużo portali informacyjnych i te najważniejsze informacje nie są u nich zbierane z PAPu! Informacje z Komisji Śledczych zbierają one same. Możemy je brać za źródło, aby uzupełniać nasze artykuły.

W tej chwili głównie przepisujemy PAP, IAR i kilka pojedyńczych portali. To nam nic nie da. Musimy łączyć te informacje. Na En pojedyncze artykuły mają po kilka, kilkanaście źródeł. U nas - góra trzy.

Zewnętrzne linki[edytuj]