Przejdź do zawartości

Wikinews:Zasady ekspresowego kasowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.

Aktualna lista artykułów zgłoszonych do ekspresowego skasowania

Istnieje szereg przypadków, w których administratorzy mogą usunąć stronę z Wikinews w trybie natychmiastowym (tzw. ekspresowe kasowanie). Inni użytkownicy mogą poprosić o usunięcie takiej strony poprzez dodanie do niej szablonu {{ek}}. Zalecane jest również wpisanie tekstu postaci EK - powód usunięcia w opisie zmian.

Strony, które spełniają poniższe warunki, a zostaną umieszczone na Wikinews:Strony do usunięcia lub innej podobnej stronie, mogą zostać usunięte przed upływem normalnie przewidzianego czasu.

Zasady[edytuj kod]

Administratorzy mogą natychmiast usunąć stronę spełniającą jeden z wymienionych poniżej warunków. Należy zawsze sprawdzić, czy któraś z poprzednich wersji strony nie może zostać przywrócona. W takim przypadku strony nie należy usuwać.

Pamiętaj, iż niektórzy użytkownicy tworzą artykuły za pomocą kilkukrotnego zapisywania zmian. Postaraj się unikać usuwania stron zbyt szybko po ich stworzeniu, jako że ich autor może nadal nad nimi pracować.

Oczywiście Brudnopis jest wyjątkiem od podanych tutaj zasad i jego zawartość nie powinna być natychmiast usuwana, mimo iż może spełniać jeden z poniższych warunków.

Ogólne[edytuj kod]

Strony spełniające jeden lub więcej z poniższych warunków kwalifikują się do ekspresowego skasowania bez względu na przestrzeń nazw.

 1. Strony nie zawierające sensownej treści (np. przypadkowy ciąg znaków).
 2. Strony testowe i eksperymenty (np. "Czy naprawdę mogę tutaj stworzyć stronę?").
 3. Wandalizm.
 4. Ponownie zamieszczone treści, które wcześniej zostały usunięte zgodnie z zasadami usuwania stron.
 5. Strony, których autor poprosi o usunięcie, pod warunkiem wyjaśnienia powodu usunięcia oraz tylko jeśli strona była edytowana wyłącznie przez autora.

Artykuły[edytuj kod]

 1. Artykuły bardzo krótkie lub bez podanego kontekstu (np. "To zabawny facet, który stworzył Factory i Haciende. A poza tym jego żona też jest super.")
 2. Artykuły napisane w języku obcym, które już istnieją na innym projekcie Wikimedia i zostały stamtąd skopiowane.
 3. Artykuły, których jedyną zawartość stanowi link zewnętrzny, sekcja "Zobacz też", bibliografia, kategoria, szablon lub link interwiki.
 4. Strony dyskusji usuniętych artykułów.

Artykuły nie spełniające żadnego z powyższych wymagań nie kwalifikują się do natychmiastowego usunięcia i mogą zostać usunięte jedynie w drodze głosowania na Wikinews:Strony do usunięcia.

Przekierowania[edytuj kod]

Przekierowania mogą zostać skasowane w trybie ekspresowym jeśli nie posiadają historii edycji oraz:

 1. Przekierowują do strony nieistniejącej. Przed usunięciem należy sprawdzić czy nie dałoby się zmienić strony docelowej na istniejącą.
 2. Zostały stworzone w wyniku przeniesienia strony osobistej z głównej przestrzeni nazw. (Czasem nowi użytkownicy niechcący tworzą strony osobiste w głównej przestrzeni nazw. Przenieś je do odpowiedniej przestrzeni i najlepiej poczekaj dzień lub dwa przed usunięciem powstałego w ten sposób przekierowania.)
 3. Zawierają literówkę (lub mają błędną nazwę).
 4. Są wynikiem wandalizmu.

Grafiki/Media[edytuj kod]

 1. Grafiki, które dublują inne grafiki (wszystkie bity mają takie same lub są miniaturą oryginału), pod warunkiem, że wszystkie linki zmieniono tak, by wskazywały na grafikę pozostawianą.

Kategorie[edytuj kod]

 1. Puste kategorie, których jedyną zawartością jest link do kategorii nadrzędnej.

Strony osobiste[edytuj kod]

 1. Podstrony osobiste, na życzenie autora.
 2. Strony osobiste i dyskusji, na życzenie użytkownika, pod warunkiem braku nadużyć i powodu do zachowania strony.
 3. Strony dyskusji niezalogowanych użytkowników, w sytuacji gdy wiadomości zawarte na danej stronie nie są dłużej potrzebne (ma to zapobiec dezorientowaniu innych użytkowników z tym samym adresem IP).

Uwagi[edytuj kod]

Strony podejrzane o naruszenie praw autorskich nie podlegają ekspresowemu kasowaniu, chyba że spełniają dodatkowo jeden z powyższych warunków.

Dobrym pomysłem jest zostawienie krótkiej notki z wyjaśnieniem na stronie dyskusji autora usuniętej strony. Bądź przyjazny! Wszyscy kiedyś byliśmy tu nowi.