Przejdź do zawartości

Wikinews:Weryfikacja NPA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ta strona opisuje zasadę Wikinews. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.

Użytkownicy serwisu Wikinews dokładają wszelkich starań, by artykuły publikowane w ramach serwisu nie naruszały praw autorskich chronionych przez polskie i zagraniczne ustawodawstwo. Dlatego każdy publikowany artykuł jest weryfikowany pod kątem naruszenia prawa autorskiego. Pomóż nam sprawdzać zgodność publikacji Wikinews z prawem autorskim.

Weryfikacja za pomocą wyszukiwarki

[edytuj kod]

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany artykuł nie narusza prawa autorskich przez cytowanie publikacji objętych tymi prawami, jest skorzystanie z popularnych wyszukiwarek internetowych (np. www.google.pl, www.altavista.com, czy www.netsprint.pl). Twórcy stron internetowych dążą do zindeksowania ich w wyżej wymienionych wyszukiwarkach internetowych. Oznacza to, że każdy z nas może sprawdzić, czy frazy zawarte na chronionej prawem autorskim stronie internetowej zostały wykorzystane w Wikinews. Wystarczy, że skopiujesz fragment artykuły, podejrzewanego przez Ciebie o naruszenie praw autorskich, i wkleisz go do paska wyszukiwarki. Weź frazę w cudzysłów i kliknij OK. System wyszukiwawczy sprawdzi, czy w zindeksowanych zasobach Internetu istnieją strony, które zawierają zdanie wybrane z weryfikowanego artykułu. Dla pewności sprawdź kilka różnych fraz. Jeśli, któraś z nich w formie dosłownej pojawia się w wynikach wyszukiwania, sprawdź artykuł, do którego odnosi się wynik wyszukiwania. Jeśli jego forma będzie odpowiadała formie artykułu, oznacza to, że autor artykułu w Wikinews popełnił plagiat i naruszył prawo autorskie. Oznacz taki artykuł szablonem {{NPA}}.

Weryfikacja w popularnych serwisach informacyjnych

[edytuj kod]

Sprawdź nasz katalog Źródeł informacji. Często niedoświadczeni użytkownicy kopiują swoje artykuły prosto z popularnych serwisów informacyjnych (z portali internetowych, wersji on-line gazet, magazynów, itp.), czy depesz serwowanych przez agencje prasowe. By sprawdzić, czy tak nie stało się i tym razem, przejrzyj te najpopularniejsze polskie serwisy. Jeśli okaże się, że artykuł umieszczony w Wikinews narusza prawo autorskie, natychmiast oznacz go szablonem {{NPA}}.

Mam wątpliwości? Co robić?

[edytuj kod]

Masz wątpliwości, czy artykuł nie narusza przypadkiem praw autorskich? Zapytaj bardziej doświadczonych użytkowników? Oni ci pomogą. Wystarczy, że zgłosisz problem w Kawiarence.

W serwisie Wikinews naruszono moje prawa autorskie

[edytuj kod]

Jeśli tak się stało, natychmiast zgłoś taki fakt pozostałym użytkownikom Wikinews w Kawiarence. Po weryfikacji zgłoszenia artykuł naruszający prawo autorskie zostanie natychmiast usunięty. Możemy tylko przeprosić za zaistniałą sytuację, ale otwarta idea projektu Wikinews stwarza czasem sytuację, w której zdarzają się przypadki łamania praw autorskich. Dokładamy wszelkich starań, by takie przypadki natychmiast weryfikować i usuwać. Na ogół dzieje się to w przeciągu kilku minut.