Przejdź do zawartości

Wikinews:Siostrzane projekty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Oprócz Wikinews Fundacja Wikimedia jest właścicielem kilku innych projektów w języku polskim. Zapoznaj się, czym zajmują się te projekty:

Wikipedia

[edytuj kod]

Jest to internetowa encyklopedia tworzona w oparciu o wolną licencję przez wielu ochotników-internautów. Polska wersja Wikipedii powstała w 2001 roku. Oprócz niej istnieje prawie 200 innych wersji językowych, polska wyróżnia się spośród nich dużą ilością artykułów (ponad 300 tysięcy).

Celem Wikipedii jest stworzenie i udostępnianie na całym świecie bezpłatnej encyklopedii w maksymalnie dużej ilości różnych języków.

http://www.wikipedia.pl

Wikibooks

[edytuj kod]

Uruchomiony w 2003 roku projekt ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji treści wielojęzycznych takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi i inne publikacje.

http://pl.wikibooks.org


Wikicytaty

[edytuj kod]

Celem Wikicytatów jest utworzenie przez użytkowników projektu bazy cytatów wypowiedzianych przez znane osobistości od filozofów, przez ekonomistów, aż po polityków oraz pochodzących ze znanych filmów, książek, itd.

http://pl.wikiquote.org

Wikisłownik

[edytuj kod]

Jest to projekt mający za cel stworzenie polskojęzycznego słownika dla wszystkich języków świata. Wikisłownik jest połączeniem słownika typu "wszystkie języki świata ↔ język polski" ze słownikami synonimów, słownikami etymologicznymi, ortograficznymi, fleksyjnymi, frazeologicznymi, słownikami nazw własnych, skrótów, przysłów oraz... słownikiem języka polskiego, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych oraz wymowy.

http://pl.wiktionary.org

Wikiźródła

[edytuj kod]

Jest to projekt, którego celem jest stworzenie bazy tekstów źródłowych, wśród nich użytkownicy mogą znaleźć fragmenty książek, dokumenty historyczne, źródła danych statystycznych, tablice matematyczne, itp.

http://pl.wikisource.org

Wikispecies

[edytuj kod]

Wikispecies to projekt, którego zadaniem jest utworzenie otwartego, wolnego katalogu gatunków z danymi o zwierzętach, roślinach, grzybach, bakteriach, archeowcach, protistach i wszelkich innych formach życia.

http://species.wikipedia.org/wiki/Strona_główna

Wikimedia Commons

[edytuj kod]

Celem tego projektu jest utworzenie repozytorium wolnodostępnych grafik i multimediów dźwięków, które mogą być wykorzystane przez użytkowników m.in. w projektach Fundacji Wikimedia.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_główna