Wikinews:Panel dyskusyjny Wikinews/Zapis rozmów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższy zapis rozmów pochodzi z programu KVirc, zainstalowanego u użytkownika Sblive. Przepraszamy za wszelkie problemy z kodowaniem znaków.

Początek dyskusji[edytuj]

[20:08:50] <eSBeK> ....ROZPOCZYNAMY...
[20:08:59] <eSBeK> ..czyli standardowo witam wszystkich zebranych, blebleble
[20:09:13] <Marshau> SB - prowadzisz?
[20:09:22] <eSBeK> Marshau: wolalbym zeby ktos inny to robil
[20:09:32] <Marshau> jak zaczą?‚e?›
[20:09:38] <Marshau> to wypada kontynuować
[20:09:45] <Marshau> :)
[20:10:06] <eSBeK> powiemy Datrio jak wroci, ze w drodze glosowania demokratycznego wybralismy go prowadzacym
[20:10:09] <eSBeK> ok... :)
[20:10:14] <eSBeK> pierwszy temat...

Ustalenie bieżących zadań i celów dla Wikinews oraz drogi rozwoju[edytuj]

[20:10:29] <eSBeK> Ustalenie bi???cych zada? i celów dla Wikinews, oraz drogi rozwoju
[20:10:46] <eSBeK> (kopiuje z listy tematow w Kawiarence, tak dla jasnosci)
[20:10:51] <eSBeK> Czy Wikinews ma d??y? do stania si? agencj? prasow? (publikuje jedynie depesze, zawieraj?ce
minimum dodatkowych informacji - t?a wydarze?), czy te? serwisem internetowym w stylu cho?by BBC.co.uk, czy
Gazety Wyborczej online (publikacja artyku?ów, które nast?pnie zostawa?yby uzupe?nione o dodatkowe informacje
 - t?o wydarze?, infografiki).
[20:11:12] <eSBeK> Jak powinno wygladac Wikinews w przyszlosci?
[20:11:20] <Marshau> umiejętne po?‚Ä…czenie jednego i drugiego
[20:11:22] <eSBeK> Marshau proponowal pare dni temu
[20:11:32] <eSBeK> aby polaczyc jedno i drugie
[20:11:42] <eSBeK> tworzac m.in. szablon "depesza"
[20:11:55] <eSBeK> ktory umieszczany bylbym w krotkich notkach o aktualnych wydarzeniach
[20:12:03] <eSBeK> takie wiadomosci sila rzeczy 
[20:12:39] <eSBeK> podlegalyby mniej rygorystycznym zasadom, nie trzeba by bylo na przyklad opisywac zrodel,
robic interwiki i linkow
[20:12:57] <Marshau> mogę wej?›Ä‡ w zdanie?
[20:13:14] Ausir [i=Ausir@host177-5.master.pl] has joined #wikinews-pl
[20:13:23] <eSBeK> na ich bazie pozniej pisano by artykuly zawierajace synteze danego wydarzenia (trzymajac
 sie  oczywiscie podzialu Wikinews-Wikipedia) 
[20:13:26] <eSBeK> Marshau: teraz tak
[20:13:43] <tsca> a jak się by taką depeszę rozwija?‚o? Dodając tekst do niej, czy pisząc nowy 
artyku?‚?  (a ??r??d?‚o IMO powinno być ZAWSZE)
[20:13:44] <Marshau> no więć
[20:14:04] <Marshau> pierwsza edycja depeszy - szablon + tre?›Ä‡
[20:14:13] <Marshau> druga edycja - dodanie ??r??de?‚
[20:14:21] <Marshau> druga edycja powinna być wykonana zaraz
[20:14:31] <Marshau> ??eby np. nie pojawia?‚y się fa?‚szywe depesze
[20:14:32] <eSBeK> tsca: zrodla bylyby mniej restrykcyjnie pilnowane - liczylaby sie szybkosc i wartosc 
informacyjna. tutaj akceptowalibysmy informacje jedno-dwudaniowe
[20:14:53] <Marshau> dalej - gdy zbierze się kilka depesz o tym samym wydarzeniu
[20:15:11] <Marshau> i teraz co?› dla tsca
[20:15:14] <tsca> eSBeK: bez zrodel to mozna sobie cokolwiek dodac, i nie bedzie to weryfikowalne... 
[20:15:24] <Marshau> robimy od ka??dej depeszy redirect do pe?‚nego artyku?‚u
[20:15:43] <eSBeK> tsca: tak, wiem... jednak te zrodla mozna z czasem (krotkim, tak jak Marshau mowi) odac
[20:15:45] <Marshau> kt??ry ju?? będzie zawiera?‚ poprzednie informacje z depesz + co?› jeszcze
[20:15:45] <eSBeK> *dodac
[20:15:57] <Marshau> i taki artyku?‚ edytujemy tak jak normalnie
[20:16:17] <eSBeK> te depesze mozna zbierac np. z calego dnia w jednym artykule, w stylu "skrotu wiadomosci"
[20:16:18] <tsca> fajnie, a jak rozgraniczyc na glownej stronie co jest depesza, a co artykulem ?
[20:16:29] <eSBeK> DynamicPageList to potega :)
[20:16:30] <Datrio> eSBeK, to juz bylo i nie wyszlo
[20:16:32] <Marshau> tsca - je??eli po kilku minutach depesza nie będzie mia?‚a ??rod?‚a, powinni?›my 
usunąć
[20:16:41] <eSBeK> Datrio: na nieco innej zasadzie
[20:17:06] <tsca> Marshau: myslmy realnie. Na pl.wikinews nie ma reakcji "w ciagu kilku minut"...
[20:17:11] <eSBeK> depesze mozna bylobym umiescic np. z boku ekranu, nie obok glownych wiadomosci
[20:17:17] <eSBeK> i wyraznie podpisac "depesze"
[20:17:50] <Marshau> tsca - to jest rozmowa o przysz?‚o?›ci :)
[20:18:03] <eSBeK> no wlasnie -  o  przysszlosci
[20:18:08] <Marshau> a co do rozgraniczania
[20:18:20] <eSBeK> m.in. to spotkanie jest od tego, zeby ustalic, jak ta przyszlosc bedzie wygladala
[20:18:32] <Marshau> na stronie g?‚ownej powinny pojawiać się _informacje_ wed?‚ug wa??no?›ci
[20:18:50] <Marshau> niezale??nie od tego, jak d?‚ugie są artyku?‚y
[20:19:24] <tsca> co do waznosci, to prawda, bo teraz ostatnio edytowane sa na gorze
[20:19:35] <Marshau> tak
[20:19:45] <Marshau> bo mamy ma?‚o artyku?‚??w
[20:19:49] <eSBeK> ew. mozna pomyslec nad nowa przestrzenia nazw - "Depesze"
[20:20:07] <Marshau> ja będzie więcej, to spokojnie mo??emy przej?›Ä‡ na 10 najwa??niejszych
[20:21:01] <tsca> eSBeK: dynamic page list powinno wystarczyc, moze nie ma sensu tworzenie namespace
[20:21:04] <Marshau> SB - niez?‚y pomys?‚
[20:21:20] <tsca> po co ?
[20:21:35] <eSBeK> tsca: na Wikinews dba sie bardzo o to, zeby statystyka ilsoci artykulow byla miarodajna
[20:21:37] taw [n=taw@pa76.chojnow.sdi.tpnet.pl] has joined #wikinews-pl
[20:21:49] <Marshau> i wtedy na stronie g?‚??wnej będą pojawiać się newsy z kategorią {{główne}} 
albo  co?›
[20:21:51] <taw> co tu się dzieje ?
[20:22:14] <Marshau> taw: Panel Dyskusyjny Wikinews
[20:22:20] <eSBeK> za te Depesze anglicy i inni pewnie by tak nas krytykowali, jak niemcow krytykowano za  
portalowanie w glownej przestrzeni nazw
[20:22:30] <tsca> o rany, statystyka jest dla nas, a nie my dla statystyki!
[20:22:52] <Marshau> SB - to jest dyskusja na ich Future Talk
[20:23:08] <tsca> a poza tym, te depesze wcale nie musza byc w osobnych artykulach, tylko np. w "2005-09-12:  
Depesze"
[20:23:10] <Marshau> na razie my?›lmy o naszym "podw??rku"
[20:23:31] <eSBeK> no tak, rozumiem
[20:23:44] <Marshau> ale jest jeszcze jeden problem
[20:23:48] <eSBeK> tsca: i wlasnie o to chodiz, zeby te depesze zbytnio nie zwiekszaly nam liczby wiadomosci
[20:23:56] <Marshau> za?‚????my, ??e jest trzecia w nocy
[20:24:04] <Marshau> i np. 20 grudnia
[20:24:09] <Marshau> nie ma ??adnych depesz z tego dnia
[20:24:14] <tsca> no jak beda w jednym arcie dziennie, to nie beda psuly statystyk
[20:24:24] <Marshau> za to z 19 grudnia są
[20:24:33] <eSBeK> to tak, ew. mozna podzielic na jakies kategorie
[20:24:48] <Marshau> problem w tym - jak u??ytkownik ma się dostać do tej strony z depeszami 
z wczorajszego dnia
[20:25:26] <Marshau> o ile wiem, to nie ma chyba ??adnego szablonu (jak CURRENTDAY) dla poprzedniego dnia
[20:25:55] <Marshau> aha - je??eli dobrze my?›lę, to redirecty się nie wliczają do statystyk
[20:25:57] <eSBeK> Marshau: mozna to zrobic DPLem i zmusic bota, zeby strony depesz generowal np. na 
miesiac z  gory 
[20:26:03] <eSBeK> no tak
[20:26:17] <eSBeK> Marshau: przy czym ja jestem przeciwny usuwaniu depesz, ktore niosa wartosc merytoryczna
[20:26:30] <eSBeK> warto wzsystko archiwizowac... chocby nawet ze wzgledow historycznych :P
[20:26:44] <Marshau> tak - ale te informacje będą potem w większym artykule
[20:27:02] <eSBeK> rozumiem
[20:27:04] <tsca> poza tym, te depesze to moglby byc ow "skrot wiadomosci" ktory od zawsze jest pusty
i ktory  chcialem dzis zaproponowac wywalic. 
[20:27:24] <Marshau> albo jeszcze inaczej
[20:27:32] <Marshau> po?‚Ä…czenie jako?› SW i depesz
[20:27:33] <eSBeK> chociaz.. uwazam, ze najlepszym rozwizaniem byloby jednak stosowanie jednego artykulu
 na  wszystkie depesze
[20:28:17] <eSBeK> Marshau: depesze mimo wszystko maja byc najnowszymi doniesieniami - a skrot 
*teoretycznie* mial zawierac naglowki wszystkich wiadomosci (inna sprawa, ze troche nazwa byla od poczatku mylna)
[20:28:31] <tsca> mozna tez tak: jeden art. na depesze, a jest bedzie wiecej wiadomosci, to sie pod dana 
depesza  zrobi link "[przeczytaj wiecej na ten temat]" 
[20:29:01] <Marshau> "jako?›" = zmienić tak??e nazwę
[20:29:32] <tsca> z tym "skrotem wiadomosci" cos warto dzis postanowic definitywnie i wdrozyc
[20:29:41] <Marshau> a teraz trzeba zrobić tak
[20:29:46] <eSBeK> ok... co w tej materii maja do powiedzenia Datrio, BartekBas, Ausir i inni ?
[20:30:04] <Datrio> mnie boli brzuch
[20:30:05] <Marshau> ??eby czytelnik m??g?‚ ?‚atwo przeczytać te depesze
[20:30:05] <Marshau> bez naklikania 
[20:30:11] <Datrio> poza tym balcerowicz musi odejsc
[20:30:19] <BartekBas> Ja uwa??am ??e Wikinews powinien być dla ludzi, ?‚atwy w obs?‚udze
[20:30:19] <eSBeK> tsca: odnosnie skrotu wiadomosci - my tez go chcielismy wywalic, jeno wzsyscy byli 
za leniwi na to
[20:30:23] <Datrio> a skrot wiadomosci jest swietny, tylko nienawidze dodawac do niego infomracji
[20:30:40] <Marshau> link powinien wystarczyć, aktualizowany przez bota (+ te linki do poprzedniego dnia)
[20:30:45] <tsca> Marshau: zmienic "skrot wiadomosci" na "Depesze z {{TODAY}}"
[20:31:01] <BartekBas> A ja bym wola?‚ mieć depesze na osobnej stronie
[20:31:07] <eSBeK> tak, przy czym pamietajmy o jednym - depesze musza byc podawane jak najszybciej...
[20:31:43] <BartekBas> Jeden dzie?„ na jednej stronie
[20:31:51] <Marshau> czytnik rss z od?›wie??aniem co minutę
[20:32:12] <BartekBas> A pl.wikinews ma wog??le czytnik RSS ?
[20:32:20] <Datrio> kanal RSS
[20:32:21] <tsca> eSBeK: system depesz ma jeszcze ten plus, ze o wiele latwiej i szybciej sie je dodaje,
 wiec podejrzewam, ze wiekszej ilosci osob sie bedzie chcialo. Dodac 2 zdania to nie problem przeciez
[20:32:36] <Datrio> nie, nie ma
[20:32:36] <Marshau> ma, ale niedzia?‚ający
[20:32:36] <eSBeK> BartekBas: bodaj Tor cos dzialal w tej sprawie
[20:32:41] <tsca> liczbie osob, nie ilosci :-)
[20:32:42] <Datrio> nie ma, juz o nim w ogole zapomnialem
[20:32:42] <Datrio> :P
[20:33:24] <eSBeK> tsca: tak, tylko trzeba dbac o to, by artykuly podobne do tych, ktore sa opbecnie 
na WN tez sie pojawialy
[20:33:35] <Marshau> czyli depesze na osobnej stronie, jeden dzie?„ - jedna strona?
[20:33:41] <eSBeK> tak
[20:33:51] <BartekBas> tak
[20:33:52] <Stv> tak
[20:33:52] <Marshau> kto?› przeciw?
[20:34:07] <BartekBas> kto się wstrzyma?‚?
[20:34:11] <tsca> tak (za)
[20:34:14] <eSBeK> w przypadku najwazniejszych wydarzen warto byloby jeszcze umieszczac linki do tych
 waznych  depesz na stronie glownej, do czasu napisania dluzszych artykulow
[20:34:15] <Datrio> wstrzymuje sie
[20:34:32] <Marshau> BartekBas, to nie sejm :P
[20:34:48] <tsca> eSBeK: jakie "linki", skoro to ma byc jedna strona!
[20:35:08] <eSBeK> tsca: np. linki do sekcji strony
[20:35:23] <Marshau> ok - więc teraz ostatni wyb??r zw. z depesami
[20:35:23] <Marshau> jaka forma nazwy?
[20:35:26] <eSBeK> to jest kwestia do dalszej dyskusji
[20:35:39] <Marshau> Depesze - 21 maja 2005 roku
[20:35:41] <Marshau> czy co?›
[20:35:42] <eSBeK> "Depesze m?ode
[20:35:43] <eSBeK> "
[20:35:51] <tsca> juz chyba lepiej rok miesiac dzien, bedzie sie lepiej sortowalo...
[20:36:04] <BartekBas> Dobrze by by?‚o jakby by?‚o segregowane hronologicznie
[20:36:04] <eSBeK> Marshau: chyba to dobra forma... choc... tsca dobrze gada
[20:36:08] <Marshau> (wdg mnie lepiej co?› przedyskutować dobrze, ni?? wszystko po trochu)
[20:36:18] <Datrio> bot bedzie wrzucal z segregowaniem od razu
[20:36:29] <eSBeK> Depesze: 2005-08-21
[20:36:47] <tsca> ok, za tą nazwą
[20:36:56] <BartekBas> TAK
[20:37:04] <Datrio> nazwa: Depesze - 21 maja 2005 roku; Kategoria:
 [[Kategoria:Depesze z wrzesnia 2005|20050821]]
[20:37:06] <Datrio> a kto za tym? :P
[20:37:09] <Marshau> jedna albo druga
[20:37:31] <Marshau> Datrio - a jak będzie rok 10002?
[20:37:43] <Marshau> to będzie nie w kolejno?›ci
[20:37:48] <Datrio> hmm
[20:37:49] <Datrio> racja
[20:37:50] <Marshau> (tak, trzeba brać pod uwagę wszystko)
[20:38:00] <Datrio> ale wtedy bedzie juz tak zaawansowane, ze sie pusci bota ktory wszystko zalatwi w sekunde
[20:38:01] <eSBeK> to sie nasi (pra)*10*1000 wnukowie martwic beda
[20:38:03] <Datrio> wiec no problem
[20:38:13] <Marshau> poza tym
[20:38:20] <Marshau> to w kategoriach ?›rednio będzie wyglądać
[20:38:43] <eSBeK> Datrio: w kategorii wystarczylo by 21
[20:38:48] <Datrio> true
[20:38:56] <Datrio> ale trzeba patrzec przyszlosciowo
[20:39:09] <Datrio> gdy bedzie wybieranie z kategorii powyzej, to sie bedzie zle segregowac :p
[20:39:15] <eSBeK> Datrio: to znaczy, myslisz ze bedzie jeszcze jeden rok 2005 ?
[20:39:15] <Datrio> brb
[20:39:29] <tsca> dobra, to juz dwie rzeczy uzgodnilismy, dobrze idzie :-)  Teraz: kwestia, jak to
 bedziemy  linkowac ze strony glownej. I powotrze moja propozycje, aby link do aktualnych depesz
 zastapil "skrot wiadomosci". 
[20:39:50] <Marshau> a co ze skr??tem wiadomo?›ci?
[20:39:55] <eSBeK> a nie lepiej byloby to dac na prawa strone do kolumny
[20:40:01] <tsca> skrot wiadomosci do smieci
[20:40:02] <eSBeK> (bardziej by sie wyroznialo)
[20:40:13] <eSBeK> tutaj popieram tsca
[20:40:21] <eSBeK> bo i tak nikomu sie nei chce tego edytowac
[20:40:26] <Marshau> tsca - to gdzie damy np. informację o wypadku samochodowym w Grudziądzu?
[20:40:31] <Marshau> taką na dwa zdania
[20:40:40] <eSBeK> depesze
[20:40:57] <eSBeK> aha, w tej formie depesze zostawiamy w spokoju - wpisales, doales zrodla - zostaw ja w spokoju
[20:41:07] <eSBeK> nic nie rob - bedzie miala wtedy spora wartosc historyczna
[20:41:17] <Marshau> czyli po?‚Ä…czenie
[20:41:29] <tsca> mozna dac nawet na glowna strone cala strone "depesze" z danego dnia,
 czcionka <small>.
 Wstawic  w prawa kolumne jako [[Depesze - {{TODAY}}]] 
[20:41:41] <eSBeK> aha, warto byloby tez jasno okreslic, ze depesz starszych niz np. 2h (wyjatek - noc)
 nie  edytujemy, poza poprawkami jezykowymi
[20:41:55] <eSBeK> dobry pomysl..
[20:42:20] <tsca> za duzo regul jeszcze nie tworzmy, zobaczymy, jak sie te depesze sprawdza w praktyce
 i omowimy  np. za dwa tygodnie
[20:42:39] <Marshau> tsca - a je??eli tych depesz będzie du??o
[20:42:41] <eSBeK> ok, czyli jestem za :)
[20:42:50] <Marshau> to strona g?‚??wna się wyd?‚u??y nie co
[20:42:56] <Marshau> *nieco
[20:42:56] <tsca> Marshau: jak bedzie duzo, to dobrze, od tego jest serwis :-)
[20:43:15] <tsca> Marshau: jak sie danego dnia duzo dzieje, to strona glowna bedzie dluzsza, i tyle :-)
[20:43:19] <eSBeK> ale bez przesady - jednak musimy najpierw sprawdzic, jak to bedzie funkcjonowalo w praktyce
[20:44:09] <Marshau> hm
[20:44:14] <Marshau> mam pomys?‚
[20:44:18] <eSBeK> tak?
[20:44:34] <Marshau> związany z organizacją strony g?‚??wnej
[20:44:55] <eSBeK> tak?
[20:45:05] <Marshau> 1 - strona g?‚??wna taka jak na wz??r mojej testowej
[20:45:31] <eSBeK> http://pl.wikinews.org/wiki/Wikipedysta:Marsha%C3%BC/Labs/P%C3%A1gina_principal
[20:45:36] <Marshau> czyli - najwa??niejsze newsy, linki zachęcające do edycji, informacje o
 wikinews  (siostrzane projekty + interwiki) 
[20:45:37] <eSBeK> jesli ktos nie widzial :)
[20:46:00] <Marshau> 2 - druga strona g?‚??wna, ju?? bardziej skupiona na informacjach
[20:46:13] <Marshau> Bie??ące wydarzenia by?‚y by idealne
[20:46:24] <Marshau> takie rozwiązanie wprowadzi?‚o ju?? np. bbc
[20:46:38] <Marshau> ma strony bbc.uk.com i news.bbc.uk.com
[20:46:54] <eSBeK> co.uk ?
[20:46:59] <Marshau> *bbc.co.uk
[20:47:06] <Marshau> *news.bbc.co.uk
[20:47:13] <eSBeK> http://www.bbc.co.uk/
[20:47:37] <Marshau> i na tej drugiej stronie mog?‚o by ju?? być więcej news??w
[20:47:51] <Marshau> i wszystkie depesze
[20:47:57] <Marshau> i co jeszcze dusza zapragnie
[20:48:09] <BartekBas> to mi się podoba!
[20:48:21] <eSBeK> ja jestem przeciwny, wybieram opcje pierwsza
[20:48:46] taw [n=taw@pa76.chojnow.sdi.tpnet.pl] has left #wikinews-pl: "Client exiting"
[20:48:49] <eSBeK> bo to co robi strona http://bbc.co.uk powinno byc zarezerwowane dla sotrn
 zbiorczych  wszystkich projektow 
[20:49:14] <BartekBas> mi na projekcie Marshau jako?› tak wiadomo?›ci dnia wyglądają jak zama?‚e
[20:49:18] <BartekBas> jako?› ich nie widać
[20:49:37] <eSBeK> BartekBas: to akurat mozna w kazdej chwili zmienic :>
[20:50:03] <BartekBas> ale tylko tak mowie
[20:50:07] <Marshau> BartekBas, tu chodzi tylko o szkic
[20:50:13] <BartekBas> bo ten projekt mi odpowiada
[20:50:29] <eSBeK> ...wiecie, ze 40 minut dyskutujemy jeden temat? :)
[20:50:48] <Marshau> potem to będzie zautomatyzowane (DPL)
[20:50:53] <eSBeK> tzn teraz plynnie przeszlismy do innego :)
[20:51:19] <tsca> to po kolei: kto jest za wrzuceniem calej strony depesze na dany dzien do prawej kolumny ?
[20:51:26] <Marshau> no i?
[20:51:40] <eSBeK> tsca: ja jestem za
[20:51:48] <Marshau> ja - ale nie na stronie g?‚??wnej
[20:51:52] <Stv> ja
[20:51:53] <BartekBas> za
[20:52:04] <tsca> za
[20:52:08] <tsca> przeglosowane
[20:52:14] <tsca> druga sprawa:
[20:52:23] <tsca> kto jest za usunieciem "skrotu wiadomosci"?
[20:52:26] <tsca> ja za
[20:52:43] <BartekBas> ja te?? za
[20:52:46] <eSBeK> za
[20:52:46] <Stv> za
[20:52:51] <tsca> przeglosowane
[20:53:14] <eSBeK> przeglosowane.
[20:53:15] <tsca> to juz mamy cztery decyzje dzis :-)  Co tam dalej w porzadku obrad?
[20:53:19] <eSBeK> temat pierwszy zamkniety
[20:53:21] <Marshau> za po?‚Ä…czeniem skr??tu i depesz

Komentarze użytkowników na Wikinews[edytuj]

[20:53:31] <eSBeK> Czy w Wikinews nale?y umo?liwi? u?ytkownikom komentowanie bie??cych wydarze??
[20:53:35] <eSBeK> tzn
[20:53:37] <Marshau> tak
[20:53:45] <BartekBas> tak
[20:53:53] <eSBeK> czy strony dyskusji mialby stac sie stronami do komentowania artykulow
[20:54:10] <Marshau> ale nale??y wyra??nie oddzielić komentarze dotyczące artyku?‚u 
(techniczne) od  dotyczących wydarzenia
[20:54:23] <eSBeK> a dyskusja edycyjna toczylaby sie gdzies w przestrzeni nazw "Wikinews"
[20:54:33] <eSBeK> Marshau: mozna to przeniesc
[20:54:34] <eSBeK> np.
[20:54:40] <eSBeK> zbudjemy strony
[20:54:45] <BartekBas> Do stron dyskusji jest trudny dostęp i sie nie ?‚atwo w nich pisze komu?› nowemu
[20:54:55] <eSBeK> Wikinews:Dyskusja edycyjna/sierpie? 2005
[20:55:25] <eSBeK> BartekBas: mozna np. na ko?cu kazdego artykulu wstawiac linka "komentuj"
[20:55:33] <BartekBas> no tak
[20:55:36] <BartekBas> ale
[20:56:00] <tsca> tak, ja tez jestem za; tez myslalem o linku "komentuj"
[20:56:10] <Marshau> na stronie dyskusji mo??na zrobić tak:
[20:56:17] <Marshau> == Dyskusja artyku?‚u ==
[20:56:21] <BartekBas> normalnie jak się co?› komentuje to masz rubryki na imie, maila oraz komentarz
 a ludzie  nie sa przyzwyczajeni to podpisywania się 
[20:56:25] <Marshau> ==Komentarze wydarzenie ==
[20:56:30] <Marshau> (nazwy do zmiany)
[20:56:44] <eSBeK> BartekBas: wystarczyloby ladnie napisac ze komentuje sie w inny sposob tutaj :)
[20:57:01] <Marshau> i pod nimi inne sekcje
[20:57:10] <Marshau> dotyczące albo artyku?‚u albo wydarzenia
[20:57:27] <eSBeK> Marshau: wez jednak pod uwage, ze bardzo niewiele artykulow jest dyskutowanych na Wikinews
[20:57:28] <BartekBas> eSBek: myslisz ??e ludzie się do tego przyzwyczają
[20:57:36] <eSBeK> BartekBas: powiedzmy ze tak
[20:57:38] <tsca> tak, jaki?› szablon "krotka pomoc edycyjna" be sie przydal
[20:57:47] <BartekBas> o w?‚a?›nie
[20:57:52] <eSBeK> a jak nie - mozna o co nieco poprosic developerow :)
[20:58:37] <eSBeK> ok, glosowanie
[20:58:39] <tsca> moment, czy nie da sie tu wykorzystac tego ficzera, ktory tworzy artykuly od
 razu cos w nie  wpisujac?
[20:58:42] <BartekBas> ja jestem za komentowanie w dyskusji ale wcze?›niej trzeba zrobić 
"kr??tką pomoc"  kt??rą proponuje tsca
[20:59:05] <Marshau> tsca - trzeba to robić poprzez specjalne narzędzie
[20:59:20] <eSBeK> ktory wariant wybieramy (1-komentarze i dyskusja edycyjna na stronie dyskusji;
 2-dyskusja  edycyjna na specjalnych stronach w przestrzeni nazw Wikinews) 
[20:59:21] <Marshau> po za tym, mo??na to ?‚atwo wykasować, je??eli chodzi o szablon
[20:59:34] <Marshau> ew. to zadanie dla bota
[20:59:52] <BartekBas> jestem za 1
[20:59:58] <tsca> jeszcze mozna tak: "straszna rzecz sie stala/Komentarze czytelnikow"
[20:59:59] <eSBeK> ja za 2
[21:00:03] <Stv> a kto bedzie kontrolowal komentujacych?
[21:00:08] <Marshau> SB - czy na początku powstania wikipedii te?? by?‚o du??o komentarzy?
[21:00:21] <eSBeK> Marshau: to chyba nie pytanie do mnie :)
[21:00:25] <eSBeK> ja jestem mlodu
[21:00:27] <eSBeK> *mlody
[21:00:35] <Marshau> aha - i przy tych komentarzach trzeba sobie jasno powiedzieć
[21:00:41] <BartekBas> tsca ma dobry pomys?‚ z  "straszna rzecz sie stala/Komentarze czytelnikow"
[21:00:51] <Marshau> tutaj nie ma miejsca na prowokacje
[21:00:53] <eSBeK> mamy wariant trzeci
[21:01:12] <eSBeK> ktory wariant wybieramy (1-komentarze i dyskusja edycyjna na stronie dyskusji;
 2-dyskusja  edycyjna na specjalnych stronach w przestrzeni nazw Wikinews 3-dyskusja na podstronie)
[21:01:14] <Marshau> na posty przepe?‚nione b?‚Ä™dami ortograficznymi
[21:01:15] <eSBeK> zaraz bedzie glosowanie
[21:01:16] <tsca> tylko pytanie, czy podstrony liczone sa do statystyk
[21:01:24] <tsca> chyba nie sa
[21:01:30] Marshau wybiera 3
[21:01:32] <eSBeK> Marshau: nie poprawaimy, by nie zmienic sensu wypowiedzi
[21:01:36] <eSBeK> chwila
[21:01:37] <tsca> ja za 3
[21:01:42] <eSBeK> pragne zauwazyc
[21:01:47] <BartekBas> 3
[21:01:48] <Marshau> SB - nie m??wie o poprawianiu, m??wie o usuwaniu
[21:02:08] <eSBeK> ze przy wariancie trzecim i tak wzssycy beda komentowac na normalnych stronach
[21:02:19] <eSBeK> dyskusji, jak zoabcza "dyskusja" u gory strony
[21:02:23] <eSBeK> wiec moze lepiej
[21:02:32] <eSBeK> cos sie stalo/Dyskusja edycyjna
[21:02:33] <tsca> tak, niezaleznie od wybranego wariantu czeka nas ustalenie zasad, na co pozwalamy czytelnikom
[21:02:44] <BartekBas> tak
[21:02:49] <eSBeK> tsca: to chyba sprawa nie na dzis - czasu pewnie braknie :)
[21:02:49] <BartekBas> to ju?? wariant 4 :D
[21:02:55] <eSBeK> ok, mamy czwarty wariant
[21:02:58] <tsca> nie, nie dzis
[21:03:21] <eSBeK> ok, czy jeszcze chcemy cos rpzedyskutowac na ten temat, czy nie?
[21:03:24] <tsca> jaka "dyskusja edycyjna"? Przeciez to jest normalna Dyskusja: ?
[21:04:05] <eSBeK> tsca: chodzi o to, zeby w Twoim wariancie zamienic miejscami komentarze i dyskusje
 edycyjna po  to, aby ludzie nie wpisywali komentarzyw  dyskusji edycyjnej 
[21:04:47] <tsca> jak ktos wpisze w "Dyskusja:", to od tego my jestesmy, aby przeciesc to do /Komentarzy
[21:04:57] <tsca> tak samo, jakby wpisal w sam artykul
[21:05:21] <eSBeK> tsca: tak, tylko gdy pozniej bedzie chcial zobaczyc swoj komentarz - nie znajdzie go
[21:05:30] <BartekBas> ale ludziska widząc na g??rze napis "dyskusja" będą w niego klikać
[21:05:38] <BartekBas> a my bedziemy przenosić i przenosić...
[21:06:09] <eSBeK> BartekBas: powtarzam jeszcze raz - ok, my przeniesiemy - i co, biedny Jasiu
 bedzie chcial  zobaczyc swoj komentarz... i go nie znajdzie
[21:06:14] <BartekBas> i powiedzą ??e na Wikinews wycinają komentarze m??wiące prawdę
[21:06:24] <eSBeK> no wlasnie.
[21:06:28] <BartekBas> no
[21:06:34] <tsca> no to trudno, moze najsensowniej pozwolic ludziom korzystac z dyskusji, bedziemy
 sami dodawac naglowek "== Komentarze czytelnikow =="
[21:06:44] <eSBeK> (w sumie wystarczyloby zwerbowac Kwietnia do projektu, zeby miec zarzuty o cos tam)
[21:06:51] <Marshau> kr??tka notka nad artyku?‚em w przestrzeni nazw - da się co?› takiego?
[21:06:51] <BartekBas> mi chodzi o to ??e w  "Dyskusja_bleblebke" będą komentować ludziska
[21:06:56] <tsca> i beda na jednej stronie nasze dyskusji i kometnarze czytelnikow
[21:07:02] <tsca> i beda na jednej stronie nasze dyskusje i kometnarze czytelnikow
[21:07:31] <Marshau> to by?›my wstawili kt??rką notkę na Dyskusjach artyku?‚??w ze strony g?‚??wnej
[21:07:33] <eSBeK> czyli w tym wypadku - brak podzialu - nazywamy to umownie wariant piaty :)
[21:07:35] <Marshau> i ew. kategorii
[21:07:52] <eSBeK> ...jeszcze jakies idee na ten temat?
[21:08:00] <eSBeK> czy mozemy juz prozejsc do ogolnego glosowania ?
[21:08:09] <BartekBas> taaaak
[21:08:24] <BartekBas> Kto z pan??w i pa?„ jest za... :)
[21:08:39] <tsca> chyba tak, ja jestem za wariantem 5: wszystko razem, rozdzielone najwyzej
 == naglowkiem ==
[21:08:46] <eSBeK> ktory wariant wybieramy (1-komentarze i dyskusja edycyjna na stronie dyskusji;
 2-dyskusja  edycyjna na specjalnych stronach w przestrzeni nazw Wikinews; 3-podstrona 
 .../komentarze czytelnikow]] 4-  podstrona ../dyskusja edycyjna]] 5-jedna strona do wszystkich dyskusji)
[21:08:52] <BartekBas> 4
[21:08:54] <eSBeK> od teraz prosimy podawac swoje typy
[21:08:55] <eSBeK> 1
[21:08:57] <tsca> 5
[21:08:57] <BartekBas> 4
[21:09:15] <tsca> zaraz, czym sie rozni 1 i 5?
[21:09:27] <Marshau> 5
[21:09:38] <eSBeK> tsca: dzieki za zauwazenie
[21:09:40] <eSBeK> powtarzamy
[21:09:46] <Marshau> lol
[21:09:55] <eSBeK> ktory wariant wybieramy (1-komentarze i dyskusja edycyjna na stronie dyskusji;
 2-dyskusja  edycyjna na specjalnych stronach w przestrzeni nazw Wikinews; 3-podstrona 
.../komentarze czytelnikow]] 4-  podstrona ../dyskusja edycyjna]] )
[21:09:56] <BartekBas> :)
[21:10:00] <eSBeK> ok, teraz jest dobrze :>:>
[21:10:10] <tsca> 1
[21:10:11] <Marshau> 1
[21:10:15] <eSBeK> przepraszam za ociezalosc umyslowa - przejechalem sporo km :)
[21:10:16] <eSBeK> 2
[21:10:21] <BartekBas> 4
[21:10:49] <tsca> eSBeK: przed chwila byles za 1... :-) Byloby przeglosowane :-)
[21:10:57] <eSBeK> Datrio, Stv, TOR_CNR, Ausir...?
[21:11:08] <Stv> hmm, przeciw komentarzom, sorry
[21:11:09] <eSBeK> tsca: przez pomylke.. myslalem, ze jeden==dwa
[21:11:36] <eSBeK> (wariant 5: brak komentarzy :>)
[21:11:47] <Marshau> chocia??...
[21:12:24] <eSBeK> tak Marshau?
[21:12:29] <Marshau> moim zdaniem, nale??y najpierw zastanowić się, czy komentarze powinny w og??le być
[21:12:34] <tsca> mozna tez poczekac z zachecaniem do komentarzy do momentu, kiedy bedziemy miec 
1) helpa, 2) polityke na co pozwalamy komentujacym, a dzis to odlozyc.
[21:12:51] <Marshau> je??eli tak - to tylko z tym, co napisa?‚ tsca
[21:13:08] <eSBeK> mozna to tez poddac pod glosowanie np. w kawiarence
[21:13:40] <eSBeK> kto jest za przeglosowaniem tego w kawiarence wraz z szersza dyskusja ?
[21:13:43] <eSBeK> ..ja ?
[21:13:43] <BartekBas> racja
[21:13:52] <BartekBas> ja
[21:14:01] <tsca> (ktos mam nadzieje napisze raport z tej konferencji, bo jakies ustalenia
 zapadaja, a trudno zapoznawac sie z calym logiem...)
[21:14:08] <Marshau> wypisać wszystkie za i przeciw
[21:14:08] <Marshau> najpierw g?‚osowanie w kawiarence
[21:14:17] <eSBeK> tsca: bedzie w skrocie w Kawiarence
[21:14:25] <eSBeK> zreszta zobacz
[21:14:31] <eSBeK> ok, zapisuje, ze bedzie to w kwariance
[21:14:43] <tsca> w takim razie decyzja w sprawie komentarzy nie zapada podczas tej konferencji. Nastepny punkt.

Artykuły naruszające NPOV w głównej przestrzeni nazw[edytuj]

[21:15:49] <eSBeK> ...pomine punkt nt. edytoriali i ogolnie NPOV, bo z czasem bysmy nie wyrobili :)
[21:16:04] <tsca> czekaj
[21:16:27] <eSBeK> ...padlo WN ?
[21:16:32] <Marshau> "Ten czas jest tylko umowny. Jak trzeba będzie, to ja moge siedzieć i do rana..."
[21:16:33] <tsca> nie pojdzie to szybko w swietle faktu, ze wszystkie edycji WN zrezygnowaly z edytoriali ?
[21:16:39] <Marshau> w kawiarence
[21:16:40] <eSBeK> nie :>
[21:16:51] <eSBeK> Marshau: wiem :>
[21:17:06] <Marshau> tsca - edytoriale mogą być ale:
[21:17:14] <eSBeK> Ok, kto jest za wprowadzeniem edytoriali, prezentowaniem opinii etc
[21:17:16] <Marshau> wyra??nie oddzielone od g?‚ownego artyku?‚u
[21:17:31] <Marshau> podpisane przez komentującego
[21:17:54] <TOR_CNR> ja jestem przeciw
[21:18:12] <TOR_CNR> zdecydowanie
[21:18:13] <tsca> Marshau: mnie przekonuja argumenty z en: i de:, ze od tego to sa prywatne
 blogi i ze kloci to  sie z misja Wikimedia
[21:18:19] <Marshau> i na początku taki wpis w ramce - poni??sza opinia nie odzwierciedla
 stanowiska  Wikinews...
[21:18:19] <Stv> przeciw
[21:18:24] <tsca> przeciw
[21:18:54] <Marshau> hm
[21:18:59] <Marshau> kiedy upad?‚y komentarze na de?
[21:19:06] <Marshau> bo pamiętam, ??e by?‚y kiedy?›
[21:19:11] <TOR_CNR> jakis tydzien, dwa tygodnie temu
[21:19:14] <eSBeK> byly, jakies 3 miesiace temu
[21:19:22] <TOR_CNR> moze wiecej
[21:19:32] <eSBeK> (tyle [pamietam, ale rzadko patrze na de: i to glownie na liste newsow)
[21:19:33] <TOR_CNR> musialbym sprawdzic w archiwach wikinews-l
[21:19:37] <eSBeK> hmm...
[21:19:48] <eSBeK> proponuje wiec ostateczne glosowanie, bez dalszej dyskusji nad forma
[21:19:54] <Marshau> SB - by?‚y na stronie g?‚??wnej
[21:20:01] <eSBeK> czy na WN maja byc artykuly redakcyjne, komentarze
[21:20:08] <eSBeK> Marshau: pameitam nawet w ktorym miejscu
[21:20:11] <eSBeK> ...
[21:20:15] <eSBeK> ok, zaczyanmy glosowanie?
[21:20:26] <tsca> ok
[21:20:36] <TOR_CNR> moment... ja moze troche nie uwazalem, wiec przepraszam ze sie wcinam
[21:20:55] <TOR_CNR> ale co rozumiecie pod pojeciem 'arty redakcyjne'?
[21:21:12] <Marshau> swoją drogą, te dyskusje user??w nt. wydarze?„, te?? mo??na podporządkować
 pod te  "editoriale" 
[21:21:27] <Marshau> tylko, ??e są kr??tsze i w innym miejscu
[21:22:09] <eSBeK> TOR_CNR: chodzi o jakakolwiek forme ostrego POV w glownej przestrzeni nazw :)
[21:22:10] <Marshau> przecie?? nic nie stoi na przeszkodzie, aby?›my my sami skomentowali wydarzenie
[21:22:16] <TOR_CNR> przeciw
[21:22:37] <eSBeK> przy czym lagodny NPOV to np. dobor pytan w wywiadzie :)
[21:22:43] <eSBeK> ok iwec glosujemy
[21:22:54] <TOR_CNR> ok. j.w. :)
[21:23:00] <eSBeK> czy w jakikolwike sposob dopuscic artykuly nie-NPOV w glownej przestrzeni nazw ?
[21:23:06] <eSBeK> <wstrzymuje sie>
[21:23:17] <tsca> przeciw felietonom
[21:23:17] <TOR_CNR> (czy ja w ogole moge sie wypowiadac? prawie nie edytuje WN...)
[21:23:24] <Marshau> poza tym, komentarze te?? mogą zawierać ostre POV
[21:23:28] <eSBeK> TOR_CNR: tym lepiej, wypowiadaj sie
[21:23:33] <TOR_CNR> (jakby co prosze potraktowac moj glos jako doradczy)
[21:23:34] <tsca> TOR_CNR: jako prezes mo??esz wszystko ;-P
[21:23:37] <Marshau> TOR - ka??dy mo??e się wypowiadać
[21:23:46] <eSBeK> ..blagam, glosujce :>
[21:23:58] <tsca> ja te?? ma?‚o edytuję, a się wtrącam :-)
[21:24:02] <TOR_CNR> tsca: nie wprowadzaj ludzi w blad ;)
[21:24:20] <TOR_CNR> stowarzyszenie nie ma zadnej kontroli edytorskiej nad projektami
[21:24:28] No matches
[21:24:30] <Marshau> tsca - strajkujące związki nie raz obala?‚y prezes??w :)
[21:24:54] <tsca> ale ok, rozproszylismy sie: dwa razy przeciw (t,t), jedno wstrzymanie sie (sb), i... ?
[21:25:04] <Stv> przeciw
[21:25:09] <eSBeK> Marshau, BartekBas, Stv... ?
[21:25:14] <TOR_CNR> posluchajcie, pozwole sobie na dluzszy komentarz w sprawie NPOV
[21:25:24] <TOR_CNR> bo widze, ze o to sie cala sprawa rozbija
[21:25:43] <Marshau> przeciw - ale je??eli editoriale nie przejdą, to komentarze te?? nie powinny
[21:26:03] <TOR_CNR> otoz... wszystkie (serio) projekty Wikimedia maja u samych podstaw zasade neutralnosci
[21:26:04] <BartekBas> ja sie wstrzymuje 
[21:26:05] <Marshau> TOR - s?‚uchamy
[21:26:20] <TOR_CNR> co nie znaczy, ze nie nalezy wypowiadac wlasnych opinii.
[21:26:28] <TOR_CNR> nalezy. ale nie na Wikinews.
[21:26:37] <eSBeK> czekamy na wypowiedz TORa... jednoczesnie wpisuje co trzeba do Cafee
[21:26:38] <TOR_CNR> popatrzcie chocby na polska blogosfere
[21:26:54] <TOR_CNR> ktora tak naprawde dopiero raczkuje
[21:27:18] <TOR_CNR> bo wiekszosc ludzi prowadzi blogi typu "Czesc, mam na imie Elizka. Dzisiaj 
 wyszlam z psem na  spacer, bylo fajnie." 
[21:27:37] <TOR_CNR> jesli czujecie potrzebe wyrazania wlasnych opinii i komentowania tego co sie dzieje
[21:27:46] <TOR_CNR> to to ejst droga, ktora powinniscie pojsc
[21:28:01] <TOR_CNR> ja mam bloga na ktorym od czasu do czasu komentuje wydarzenia polityczne
[21:28:10] <eSBeK> ..fajnie sie go czyta tak swoja droga
[21:28:18] <TOR_CNR> dajac jednoczesnie linka do neutralnego opisu w ikinews
[21:28:21] <TOR_CNR> *Wikinews
[21:28:38] <TOR_CNR> przyklad (moment, znajde linka :P):
[21:29:00] <eSBeK> ok, wpisalem do zapisu wynikow dyskusji co trzeba :)
[21:29:05] <eSBeK> tzn, ze nie akceptujemy
[21:29:18] <eSBeK> jak zadziala serwer to dopisze, ze mozna pisac np. wlasne blogi :)
[21:29:19] <TOR_CNR> http://tor.blog.pl/archiwum/index.php?nid=9776938
[21:29:45] <TOR_CNR> mozna takze sprobowac sil na Indymedia
[21:29:49] <tsca> hmm, nie zapisales formatu tytulow depesz i zgody na umieszczenie pliku 
 z depeszami dnia w  prawej kolumnie 
[21:29:59] <TOR_CNR> ktore obecnie maja neico luzniejsza polityke jesli chodzi o POV
[21:30:05] <tsca> to tez wazne ustalenia
[21:30:15] <TOR_CNR> ale (uwaga) zgodnie z tym co sie dowiedzialem w Toruniu
[21:30:32] <TOR_CNR> trwa obecnie dyskusja nad wprowadzeniem czegos w stylu NPOV
[21:31:10] <eSBeK> ok zrobione
[21:31:15] Kpjas [n=Kpjas@pg223.czestochowa.sdi.tpnet.pl] has joined #wikinews-pl
[21:31:31] <tsca> jak to w Toruniu? Ty byles tam na spotkaniu Indymedia ?
[21:31:34] <eSBeK> tsca: ok, dopisze
[21:32:14] Marshau^ [i=Marshau@217.70.54.38] has joined #wikinews-pl
[21:32:15] <TOR_CNR> tsca: nie. na per2per, ale byl Boud z indymedia
[21:32:29] <eSBeK> jaki byl ten format zapisu depesz? nie pameitam :P
[21:32:39] <tsca> Depesze: 2005-09-22
[21:32:46] <eSBeK> ok, powoli nam sie rozmywa dyskusja
[21:32:51] <tsca> TOR_CNR: ok, przeczytamy o tym na Twoim blogu ;-)
[21:32:52] <Marshau^> proszę o logi podczas mojej nieobecno?›ci
[21:33:01] <tsca> tak, przejdzmy do nastepnego punktu
[21:33:25] <eSBeK> zapisze kawiarenke WN - bedzie nastepny temat :)
[21:33:26] Datrio [i=dariosik@chello084010219018.chello.pl] is now known as Dat|sick|afk
[21:33:36] <eSBeK> aha, Witamy Kpjasa :)

Synteza komentarzy różnych stron[edytuj]

[21:34:21] <eSBeK> Kolejny temat dyskuji: Czy newsy nale?y ograniczy? do podania suchej informacji,
 czy maj? one  by? tak?e ubogacane w syntez? komentarzy ró?nych stron? 
[21:35:03] <BartekBas> nie!
[21:35:18] <BartekBas> wikinews ma być dla ludzi
[21:35:21] <tsca> IMO to zalezy od piszacego i tego, czy akurat ma czas...
[21:35:23] <tsca> Przeciez komentarze i wypowiedzi to wazna czesc informacji...
[21:35:32] <eSBeK> mysle ze tutaj raczej nie jest potrzebnam dluzsza dyskusja :)
[21:35:44] <BartekBas> ludzie niechętnie czytają suche fakty
[21:35:48] <Stv> komentarze powinny byc zawsze
[21:35:59] <eSBeK> glosowanie - czy zgadzamy si e na synteze komentarzy osob 
uczestniczacych w zdarzeniu, powiazanych z nim ?
[21:36:16] <eSBeK> chodzi tutaj tylko o to, czy to czasem tez nie naruszy zasady NPOV
[21:36:27] <Marshau^> tak
[21:36:35] <eSBeK> jednak prozse o glosowanie - jest jeszcze sporo spraw do przedyskutowania
[21:36:41] <Stv> tar
[21:36:41] <eSBeK> tak...
[21:36:43] <BartekBas> tak
[21:36:45] <tsca> nie ma, ze "zawsze", bo jak sie wysrubuje wymagania tak, ze artylul musi miec
 10 akapitow, to  nikt nic nie napisze. WIadomo, ze w miare mozliwosci, czasu i dostepnosci
 zrodel artykuily powinny byc jak najlepsze
[21:37:00] <Stv> *tak :)
[21:37:00] <Marshau^> widzia?‚e?› kiedy?› newsa na Reuterze, kt??ry by nie zawiera?‚
 komentarzy  zainteresowanych os??b? 
[21:37:01] <BartekBas> no tak
[21:37:01] <eSBeK> tsca: chdozi tylko o zgode na to
[21:37:10] <eSBeK> ok, koniec glosowania :)
[21:37:48] <Marshau^> szybko posz?‚o

Aktualizacje artykułów[edytuj]

[21:38:08] <tsca> ok, mam jeszcze pytanie spoza porzadku obrad, mozna?
[21:38:13] <eSBeK> tsca: tak
[21:38:17] <BartekBas> tak
[21:38:53] <BartekBas> ja te?? takie mam :)
[21:39:00] <tsca> jesli napisze artykul, i po kilku godzinach dodaje do niego istotna informacje,
 to czy po prostu dopisywac ten akapit, czy dodawac przed nim "Aktuializacja: godz. x" ?
[21:39:22] <eSBeK> tsca: dotychczasowa polityka jest taka
[21:39:43] <eSBeK> ze jezeli aktualizacja nastapila w tym samym dniu (wedlug czasu polskiego - CET lub CEST)
[21:40:01] <eSBeK> to nalezy zmieniac artykul, bez zadnych"aktualizacji"
[21:40:06] <eSBeK> jezeli zmeinila sie data
[21:40:14] <eSBeK> t0o nalezy napisac odrebny artykul
[21:40:21] <eSBeK> (te funkcje maja przejac wlasnie depesze)
[21:40:38] <eSBeK> ...proponuje pozostawic to bez zmian
[21:40:47] <BartekBas> jestem za
[21:40:58] <tsca> to jest OK. Istotnie depesze moga przejac tutaj czesc tego zagadnienia.
[21:41:24] <eSBeK> ..aha, zmienie teraz porzadek obrad - przejdziemy do legitymacji prasowych
 i wizytowek, mysle ze ta kwestie mozna dosc szybko rozwiazac
[21:41:30] <eSBeK> jednak czekam jeszcze na pytanie Bartka
[21:41:31] <tsca> ok

Wyniki Lotto[edytuj]

[21:41:59] <BartekBas> Co robimy z wynikami Lotto, u Niemc??w są a u nas mają być czy nie?
[21:42:24] <TOR_CNR> BartekBas: a jakie sa argumenty za?
[21:42:44] <BartekBas> hmmm...
[21:43:07] <BartekBas> podpatrzy?‚em to z de.wikinews.org i pomy?›la?‚em ??e nie powinni?›my być gorsi
[21:43:16] Ausir [i=Ausir@host177-5.master.pl] has quit IRC: Read error: 104 (Connection reset by peer)
[21:43:34] <eSBeK> ja jestem przeciwny, bo musielibysmy pewnie podawac tez wyniki jakis loterii fantowych etc
[21:43:50] <TOR_CNR> ja jestem przeciw, ale nie dlatego
[21:43:52] <eSBeK> poza tym to forma wspierania monopolu loteryjnego:)
[21:44:05] <eSBeK> ...zreszta - od czego lotto.pl ?
[21:44:11] <TOR_CNR> to raz
[21:44:25] <BartekBas> niby tak
[21:44:28] <tsca> w zasadzie sie zgadzam, ale z drugiej strony, moze jest to sposob na przyciagniecie
 wiekszej  ilosci czytelnikow?
[21:44:30] <TOR_CNR> a dwa - powinnismy byc jak TVN24 lub Rzplita
[21:44:37] <TOR_CNR> a nie jak Polsat ;)
[21:44:55] <eSBeK> tsca: wydaje mi sie, ze nie :)
[21:44:59] <eSBeK> ...moze male glosowanie ?
[21:44:59] <BartekBas> Nie 
[21:45:06] <BartekBas> Powinni?›my byc jak WIKINEWS
[21:45:11] <TOR_CNR> eSBeK: glosowania sa zle, spokojnie ;)
[21:45:17] <eSBeK> ok, to glosujemy.
[21:45:18] <tsca> dobra, ja nie glosuje za lotto, ale przeciw tez nie
[21:45:29] <tsca> wstrzym.
[21:45:35] <eSBeK> glosujemy czy mamy byc jak a) polsat B)rzplita c) tvn24 d)wikinews
[21:45:38] <BartekBas> ja się wstrzymuje
[21:45:47] <BartekBas> odp. E
[21:45:48] <TOR_CNR> BartekBas: zgoda, ale chcialem zaznaczyc, ze jestesmy medium przekazujacym
 *informacje* a  nie jakies niewiadomoco ;)
[21:45:53] <eSBeK> ok, ale przejdzmy do glosowania wlasciwego - lotoo
[21:45:57] <Marshau^> nie przesadzajmy z tymi g?‚osowaniami
[21:45:59] <eSBeK> ja jestem na nie :)
[21:46:09] <eSBeK> Marshau: spoko, jeszcze bedzie nie jedno
[21:46:21] <TOR_CNR> eSBeK: ale to ucina dyskusje
[21:46:38] <eSBeK> TOR_CNR: wiem.... chodzi  mi tez nieco o to, zebysmy nie gadali do rana :)
[21:46:43] <eSBeK> (choc ja moge siedziec :P)
[21:46:47] <tsca> glosowania sa dzisiaj o tyle dobre, ze pozwalaja posuwac sie sprawnie w obradach
 i przejsc do nast. punktu; upewniaja, ze dobrze sie zrozumielismy
[21:46:48] <TOR_CNR> hehehe
[21:47:22] <eSBeK> ...mam zrobic glosowanie nad tym czy glosujemy czy dyskutujemy o lotto ?

Legitymacje prasowe Wikinews[edytuj]

[21:47:31] <tsca> lotto nie przeszlo; co z tymi legitymacjami?
[21:47:42] <eSBeK> tsca: juz, wkleje pytania
[21:47:46] <TOR_CNR> o wlasnie
[21:47:52] <BartekBas> taaa
[21:47:54] <eSBeK> * Sprawa legitymacji i akredytacji prasowych oraz wizytówek
[21:47:54] <eSBeK> ** Czy nale?y je ju? wprowadza??
[21:47:54] <eSBeK> ** Jak maj? wygl?da? zasady ich przyznawania?
[21:47:54] <eSBeK> ** Jak uchroni? si? przed bezprawnym ich wykorzystaniem?
[21:48:18] <TOR_CNR> z legitkami, panowie, to i tak trzeba czekac az zarejestrujemy WMPL
[21:48:22] <tsca> czy z tym nie nalezy zaczekac na formalne powstanie stow?
[21:48:52] <TOR_CNR> j.w. ;) ale wyglad mozecie juz ustalic
[21:48:53] <eSBeK> ok, ta sprawa i tak musi poczekac
[21:48:57] <TOR_CNR> i inne sprawy
[21:49:05] <TOR_CNR> takie jak te podane powyzej
[21:49:06] <BartekBas> Ale legitymacje będą?
[21:49:12] <eSBeK> TOR_CNR: wyglad to nie problem, mamy juz przykaldy gdzies w otchlaniach kawiarenki
[21:49:18] <TOR_CNR> ja tylko chcialem zaznaczyc ze z ich wydaniem trzeba poczekac
[21:49:19] <eSBeK> BartekBas: prawdopodobnie tak
[21:49:35] <eSBeK> TOR_CNR: ok, orzedyskutujmy wiec kto bedzie mogl je otrzymac
[21:49:35] <tsca> ale mozna sie juz teraz zastanowic, czy sa tak naprawde sie przydadza w praktyce?
[21:49:56] <eSBeK> tsca: o tym ze potrzebne sa przekonalismy sie juz nie raz (no moze dwa)
[21:49:58] Ausir [i=Ausir@host177-5.master.pl] has joined #wikinews-pl
[21:50:02] <TOR_CNR> przydadza sie z pewnoscia
[21:50:11] <tsca> eSBeK: opowiedz
[21:50:13] <eSBeK> chodzi o to, ze ciezko jest dostac sie np. na konferencje prasowa bez ligtki jakiejkolwiek
[21:50:29] <BartekBas> prawda!
[21:50:30] <eSBeK> tsca: chwilka, odswieze pameic
[21:51:02] <eSBeK> mam:
[21:51:03] <eSBeK> http://pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Kawiarenka/Archiwum_5#Legitymacje_prasowe
[21:51:14] <tsca> a czy wystarczy cos zrobionego domowa metoda, czy to musi byc cos potwierdzone
 przez jakas  centrale dziennikarska?
[21:51:39] <eSBeK> po bialym marszu w Krakowie Krasnall chcial wejsc na konferencje, by zdac
 relacje dla Wikinews. nie zostal wpuszczony. od tego zaczela sie afera :)
[21:52:00] ariok [n=ariok@ext-gw3-rta.pronet.lublin.pl] has joined #wikinews-pl
[21:52:02] <eSBeK> tsca: jedyne co jest potrzebne to pieczec organu wydajacego
 i podpis "redaktora naczelnego"  danego medium 
[21:52:06] <ariok> dobry wieczor
[21:52:16] <ariok> przepraszam za obsuwe, ale autobusy nie byly dla mnie laskawe :)
[21:52:35] <BartekBas> Witamy!
[21:52:40] <tsca> OK, czyli da sie to zrobic, jak bedzir stowarzyszenie.
[21:52:41] <eSBeK> witaj ariok :)
[21:52:51] Marshau^^ [i=Marshau@217.70.54.38] has joined #wikinews-pl
[21:53:02] <tsca> a kto jest u nas redaktorem naczelnym ?
[21:53:08] <eSBeK> tsca: tak, chyba wlasnie od legitek zaczela sie dysusja o stwowarzyszeniu
[21:53:17] <tsca> Prezes stow?
[21:53:28] <ariok> co nas tak duzo i Marshauow jeszcze wiecej? :D
[21:53:33] <eSBeK> tsca: z tym mielismy problem, ale prawdopodobnie ustalimy, ze ktos 
 ze stowarzyszenia zostanie  (jedynie w swietle prawa) uznany za red. nacz. 
[21:54:06] <BartekBas> musi zostać wybrany w demokratycznym g?‚osowaniu:)
[21:54:16] <eSBeK> to inna sprawa
[21:54:19] <tsca> OK. To jeszcze mozna bedzie pomyslec o legitymacjach w jez. innych niz polski.
[21:54:39] <tsca> zreszta, to chyba malo wazny aspekt
[21:54:45] <BartekBas> no przyda?‚by się angielski, niemiecki i rosyjcki
[21:54:48] <TOR_CNR> eSBeK: to wymagaloby troche zastanowienia sie nad aspektami prawnymi
[21:55:03] <TOR_CNR> eSBeK: radzilbym zaczekac do powrotu Wulfa i G-dama
[21:55:16] <eSBeK> TOR_CNR: to nie sa decyzje, ktore maja zostac podjete juz dzisiaj
[21:55:25] <eSBeK> BartekBas: wydaje mi sie, ze to nie problem
[21:55:34] <eSBeK> ...ja bym dodal do listy francuski i hiszpanski
[21:55:34] <TOR_CNR> eSBeK: wiem. tylko tak zaznaczam ;)
[21:55:41] <eSBeK> TOR_CNR: ok, dzieki :)
[21:55:46] <TOR_CNR> a nie starczy angielski?
[21:55:48] <BartekBas> i kaszubski <lol2>
[21:55:59] <eSBeK> BartekBas: to akurat dobry pomysl :)
[21:56:13] <eSBeK> TOR_CNR: w sumie w parze z rosyjskim
[21:56:36] <ariok> a o czym jest teraz dyskusja, ze sie z ciekawosci spytam?
[21:56:38] <eSBeK> bo u nas roznie jest ze znajomoscia angielskiego, a co dopiero jak ktos z WN pl
 zacznie pisac  z Rosji, czy cu :)
[21:56:41] <TOR_CNR> ej, ale te legitki to maja byc wielkosci wiekszej wizytowki
[21:56:48] <TOR_CNR> a nie ksiazki telefonicznej :D
[21:57:05] <BartekBas> ale rosyjski to i przeczytają na ukrainie i na bia?‚orusi iwog??le w by?‚ym ZSRR
[21:57:09] <eSBeK> TOR_CNR: chodzi o takie cos, zebys mogl sobie sexy powiesic na szyi i zeby ladnie wygladalo
[21:57:17] Marshau [n=Marshau@217.70.54.38] has quit IRC: Connection timed out
[21:57:19] <eSBeK> ariok: legitymacje prasowe WN
[21:57:32] <tsca> no wymyslimy cos na wzor http://www.harry.zewpress.com/Pliki/legitka.htm
[21:57:45] <eSBeK> tak, wstepny projekt jest nawet zrobiony
[21:57:50] <eSBeK> http://krasnall.firmadelta.pl/temp/legit/tyl.png
[21:57:53] <tsca> mozemy nawet dzis podjac decyzje, ze "zapraszamy do zglaszania swoich projektow"
[21:57:54] <eSBeK> http://krasnall.firmadelta.pl/temp/legit/przod.png
[21:57:56] <TOR_CNR> eSBeK: ta. i kazdy bedzie mial w 40 kopiach? :D
[21:58:09] <tsca> o, fajne
[21:58:10] <ariok> i mowimy o roznych jezykach na legitymacji?
[21:58:11] <eSBeK> TOR_CNR: w jednej :)
[21:58:22] <eSBeK> ariok: to tez, ale sprawa zamknieta :)
[21:58:28] <eSBeK> aha... jeszcze jedno
[21:58:36] <eSBeK> Wizytowki Wikinews/Wikipedii
[21:58:39] <ariok> aha... to troche potrwa zanim sie w dyskusje wkrece :)
[21:58:48] <eSBeK> ariok: zaraz zmienimy temat :P
[21:58:51] <TOR_CNR> te loga po drugiej stronie sa niepotrzebne
[21:58:56] <TOR_CNR> znaczy z tylu
[21:59:02] <BartekBas> i co mamy robić z tymi wizyt??wkami?
[21:59:05] <TOR_CNR> starczy logo WMF i WN 
[21:59:11] <TOR_CNR> pozostale dwa to belkot informacyjny
[21:59:16] <eSBeK> chodzi o to, ze dwoch Wikipedystow, gdy robili zdjecia na WP, zostalo poproszonych
 o jakies wizytowki
[21:59:21] <eSBeK> w jakims muzeum
[21:59:21] <tsca> i brakuje podstawy prawnej, takiej jak na tym cz-bialej wzorze
[21:59:40] <eSBeK> tsca: ten projekt mial byc tylko zaczatkiem dyskusji
[21:59:56] <ariok> ale wizytowka to nie jest tak niezwykle wazna sprawa
[22:00:07] <ariok> szczegolnie, ze nie trzeba ujednolicac wzoru wizytowki
[22:00:12] <eSBeK> proponowali, by zrobic odpowiednie wizytowki i umozliwic korzystanie z nich osobom
 chetnym do  fotografowania/pracy na rzecz obu projektow
[22:00:13] <ariok> wiem to z wlasnego doswiadczenia
[22:00:23] <tsca> no to dopisz "zaproszenie do zglaszania projetkow", zrobimy dyskusje na stronach Wiki
[22:00:45] <eSBeK> ok, czy sa jakies glosy przeciw rozwiazaniu tsca
[22:00:46] <TOR_CNR> aaa
[22:00:46] <eSBeK> ?
[22:00:56] <eSBeK> ariok: ok, zamkniemy wiec dyskusje :)
[22:00:58] <TOR_CNR> ok, juz kumam po ca sa te dwa pozostale loga
[22:01:07] <TOR_CNR> ale i tak to jakos tak dziwnie wyglada
[22:01:39] <tsca> w sprawie legitki mam jeszcze propozycje, aby zorientowac sie, czy nie da sie
 wzoru ujednolicic  m/ wszystkimi wersjami Wikinews. 
[22:01:52] <TOR_CNR> o
[22:01:54] <tsca> przynajmniej mniej wiecej
[22:02:02] <TOR_CNR> dobry pomysl
[22:02:13] <BartekBas> dobre by by?‚o jakby nasze legitki by?‚y rozpoznawalne na ?›wiecie
[22:02:18] <tsca> wlasnie
[22:02:29] <eSBeK> ok :)
[22:02:33] <tsca> i musimy tez miec polityke "kto dostaje legitymacje"
[22:02:36] <eSBeK> dodaje do ustalen :)
[22:02:55] <eSBeK> tsca: tak, jednak proponuje siewstrzymac z ta dyskusja do czasu, gdy bedziemy 
 mieli mozliwosc  wydac je
[22:03:05] <tsca> OK
[22:03:23] <TOR_CNR> eSBeK: ja bylbym za ustaleniem wszystkiego naprzod
[22:03:23] <BartekBas> a s?‚uchajcie
[22:03:43] <tsca> zreszta ja tu proponuje tak jak z adminem: musi miec x glosow poparcia, itd...
[22:03:54] <ariok> TOR: ale to jest jak ustalanie najmniej waznych szczegolow, zanim podjete zostana
 te  najwazniejsze 
[22:03:56] <eSBeK> tsca: korekta, adminem na WP :)
[22:03:59] <BartekBas> skąd we??miemy te legitymacje? Kto je będzie produkowa?‚?
[22:04:21] <eSBeK> TOR_CNR: ariok napisal juz co trzeba :)
[22:04:21] <ariok> a maja miec hologram?
[22:04:29] <eSBeK> ariok: chyba nie musza :)
[22:04:38] <ariok> bo jak nie, to kazdy na dobrej drukarce kolorowej
[22:04:43] <eSBeK> ok, ale to chyba kolejna kwestia z tych przyszlosciowych
[22:04:48] <ariok> ale w dobrym punkcie malej poligrafii
[22:04:53] <ariok> tak, wiem... SB
[22:05:02] <eSBeK> ...ja na chwilke odchodze od kompa
[22:05:09] <TOR_CNR> ariok: zasady takie jak "kto powinien dostawac" sa wazniejsze od tego "kto ma 
to podpisywac"  :)
[22:05:10] <eSBeK> ale za 3m. bede :)
[22:05:34] <BartekBas> no a jak ka??dy sobie sam wydrukuje to jak mu "naczelny" podpisze?
[22:05:43] <TOR_CNR> ok... tu macie jak to wymyslili na enwikinews:
[22:05:47] <TOR_CNR> http://en.wikinews.org/wiki/Wikinews:Accreditation_policy
[22:05:58] <TOR_CNR> BartekBas: od czego jest poczta? :)
[22:06:12] <eSBeK> jestem
[22:06:13] <BartekBas> no tak
[22:06:39] <ariok> TOR: balbym sie powierzac legitki prasowej Poczcie Polskiej :)
[22:06:43] <BartekBas> no to co naczelny będzie wszystkim sponsorowa?‚ list?
[22:06:47] <ariok> priorytetem w dwa miesiace dojdzie :D
[22:07:17] <TOR_CNR> BartekBas: ewentualnie odbior na najblizszym Walnym Stowarzyszenia czy cos ;)
[22:07:18] <eSBeK> ...dyskusja o szczegolach :)
[22:07:27] <TOR_CNR> ale to faktycznie sa szczegoly :P
[22:07:33] <BartekBas> no a gdzie będą walne zebrania?
[22:07:34] <ariok> no wlasnie caly czas mam wrazenie, ze nie o tym trzeba dzisiaj rozmawiac
[22:07:37] <eSBeK> ok, proponuje zamknac na dzisiaj te dyskusje :)
[22:07:40] <tsca> mozna zrobic cos takiego: zabezpieczona strona z lista wydanych legitymacji, 
 w we wzorze tej  legitki adres tej strony "potwierdzenie autentycznosci" 
[22:07:51] <ariok> bo Panowie, nasz czas jest cenny!
[22:07:52] <ariok> :)
[22:07:58] <eSBeK> tsca: dobry pomysl :)
[22:08:01] <tsca> ok, to sa drobiazgi, ktorych nie trzeba teraz omawiac :-)
[22:08:07] <TOR_CNR> BartekBas: roznie. nastepne raczej w Krakowie ;)
[22:08:24] <eSBeK> o, w Krakowie, gute Idee :)
[22:08:25] <BartekBas> no a ja raczej do Krakowa nie będę m??g?‚ pojechać
[22:08:27] <eSBeK> ok... :P
[22:08:36] <eSBeK> zamknijmy wiec ta dyskusje - kto za?
[22:08:55] <ariok> ja za :)
[22:08:59] <BartekBas> Będziemy dyskutować jak będziemy wydawać
[22:09:03] <ariok> (ach ta demokracja :D)
[22:09:04] <TOR_CNR> w sensie konczymy czesc oficjalna, tak?
[22:09:10] <BartekBas> aaa
[22:09:15] <BartekBas> jeszcze do legitymacji
[22:09:17] <ariok> taaak... i wyciagami flaszki :)
[22:09:21] <eSBeK> TOR_CNR: nie, chodzi o dyskusje nt. legitymacji
[22:09:27] <TOR_CNR> a
[22:09:27] <eSBeK> bo jeszcze jest sporo do obgadania
[22:09:32] <TOR_CNR> no ok, pogadamy pozniej ;)
[22:09:34] <eSBeK> i to dosc waznych rzeczy
[22:09:59] <BartekBas> mo??na by by?‚o wp?‚acać kase na legitymacje do naczelnego na konto 
 on bedzie je robi?‚ w firmie poligraficznej i wysy?‚a?‚ 
[22:10:07] <eSBeK> chcecie teraz wspolpracownikow(-czki), problemy, czy licencje?
[22:10:09] <TOR_CNR> BartekBas: pozniej ;)
[22:10:13] <BartekBas> :)
[22:10:20] <eSBeK> BartekBas: na stronach Wiki... pozniej :)
[22:10:27] <BartekBas> :)
[22:10:35] <tsca> ok, to w sprawie legit (podsumowanie na dzis). 1. czekamy na stow. 
 2. proponujemy wzory 3. ujednolicenie m.projektami
[22:10:41] <TOR_CNR> phone, away
[22:11:13] <tsca> eSBeK: rzucaj temat, nie pytaj ktory, sam decyduj
[22:11:25] <BartekBas> pierwszy z brzegu
[22:11:30] <eSBeK> ok

Obecne problemy Wikinews i drogi ich rozwiązania[edytuj]

[22:11:38] <eSBeK> Przedyskutowanie obecnych problemów WN i poszukanie drogi do ich rozwi?zania
[22:11:38] <eSBeK> 
[22:11:38] <eSBeK>     * Jak dzienn? zwi?kszy? ilo?? newsów? (serwisy copyleft w polskiej sieci, konkursy, etc.)
[22:11:38] <eSBeK>     * Metody kategoryzacji artyku?ów, stworzenia archiwum - miejsca dzi?ki któremu
  mo?na w  ?atwy sposób odnale?? dowolny artyku? wed?ug daty czy kategorii. 
[22:11:44] <eSBeK> zacznijmy od pierwszego
[22:11:52] <eSBeK> - Jak mozna zwiekszyc liczbe artykulow
[22:12:02] <tsca> depesze to dobry sposob
[22:12:07] <ariok> dofinansowac moje deozylne karmienie :)
[22:12:12] <ariok> *dozylne
[22:12:20] <eSBeK> zastanawialismy sie nad kopiowaniem materialow z polskich zrodel copyleft
[22:12:29] <eSBeK> jednak stwierdzilismy
[22:12:33] <tsca> mozna dodac wymog do kazdej depeszy, ze MUSI zawierac czerwonego linka "artykul na ten temat"
[22:12:51] <eSBeK> ze w praktyce tylko jedno z nich nadaje sie do republikacji
[22:12:55] <eSBeK> www.radioobywatelskie.pl
[22:12:59] <eSBeK> sorry
[22:13:07] <eSBeK> www.obywatelskie.pl
[22:13:25] <ariok> a to nie ma nic wspolnego z Indymedia?
[22:13:30] <eSBeK> gdyz reszta to w wiekszosci magazyny np. poswiecone scenie alternatywnej 
[22:13:40] <eSBeK> lub prezentuja swoj wlasny punkt widzeni a
[22:13:49] <eSBeK> <patrz: Indymedia ;p>
[22:14:10] <tsca> obywatelskie odpada, niezgodna licencja
[22:14:16] <eSBeK> inne pomysly - czestsze organizowanie konkursow, podobnych do tego, ktory 
 zacznie sie 1 wrzesnia
[22:14:27] <eSBeK> czyli International Wikinews Writing Contest
[22:14:37] <tsca> obywatelskie mo??na republikowac tylko "w celach niekomercyjnych"
[22:14:40] <eSBeK> jednak to rozwiazanie krotkofalowe
[22:14:55] <eSBeK> tsca: ok, nie wiedzialem o tym
[22:15:07] <tsca> no a co z pomyslem skontaktowania sie z wydzialami dziennikarskimi na uniwerkach ?
[22:15:12] <eSBeK> czyli w praktyce dyskusja na ten temat (republikacja) ucieta
[22:15:18] <ariok> nie do konca
[22:15:22] <eSBeK> tsca: mialem to zglosic za chwile
[22:15:27] <tsca> ok
[22:16:08] <tsca> moment jeszcze, zatrzymajmy się, bo:
[22:16:08] <eSBeK> czy ma ktos jakis inny pomysl na zwiekszenie lsity artykulow?
[22:16:24] <ariok> jesli mi sie uda namowic szefostwo mojej nowej roboty, gdzie bede pracowal 
 na 80% jako  kierownik dzialu informacji, to lokalne informacje (spoza PAP-u) beda tam 
 udostepniane jako public domain
[22:16:47] <eSBeK> ok, juz nie moge sie doczekac :)
[22:16:54] <tsca> podejmujemy decyzje, ale nie okreslilismy, kto sie czym zajmie. Np. kto 
 zajmie sie organizacja  sprawy legit, kto zmodyfukuje strone glowna, kto wdrozy te depesze
[22:17:01] <ariok> ale to nadal opiera sie na tych 80% i nalezy uzbroic sie w cierpliwosc
[22:17:09] <eSBeK> tsca: to na koniec :)
[22:17:10] <tsca> musimy to na biezaco rozdzielac, bo jestli nie, to podejmiejmy decyzje i nic sie nie zmieni
[22:17:22] <eSBeK> ja na siebie biore tylko rozpoczecie wszystkich dyskusji
[22:17:23] <ariok> tak jak z Pokojem prasowym!
[22:17:34] <tsca> na koniec sie wszyscy wykrusza/nie beda pamietac szczegolow...
[22:17:38] <tsca> ok, jak uwazasz
[22:17:50] <eSBeK> tsca: ok, sa logi - jutro to ladnie postaram sie porozdzielac
[22:17:54] <eSBeK> i opublikowac
[22:18:01] <eSBeK> na WN
[22:18:08] <eSBeK> y...
[22:18:23] <eSBeK> czy ma ktos jeszcze (procz arioka :)) pomysly na zwiekszenie liczby materialow?
[22:18:52] <ariok> tak, ale kosztuje ten pomysl 3000 zl :)
[22:18:59] <ariok> wiec nawet go nie przytocze :)
[22:19:38] Marshau^ [i=Marshau@217.70.54.38] has quit IRC: Connection timed out
[22:19:41] <tsca> hehe, zwyciezca konkursu dostaje $100, widzieliscie?
[22:19:56] <eSBeK> tsca: i invite na gmail :>
[22:20:19] <eSBeK> ariok: my mamy byc konkurencja dla tego pomyslu za 3000 zl/miesiac - 
 ustalilismy to juz  wczesniej :)
[22:20:26] <eSBeK> (choc nie bezposrednio)
[22:20:38] <eSBeK> ...widze brak pomyslow
[22:20:46] <eSBeK> wiec przejdzmy do nastepnego punktu
[22:20:50] <ariok> SB: no zartuje :)
[22:20:51] <tsca> ja chcialem zaproponowac pierwszej trojce po ilustrowanej ksiazeczce z bajkami
  Andersena po  angielsku, ale nie wiem, czy to tez nie jest tak smieszne, jak ten gmail. 
[22:21:02] <eSBeK> ...czy jest Marshau^^ w jakiejkolwiek postaci?
[22:21:16] <ariok> SB: 100 dolarow przy obecnym kursie dolara jest tez smieszne
[22:21:35] <eSBeK> tsca: smieszne :)
[22:21:45] <eSBeK> ariok: pozostawie to bez komentarza:P
[22:22:00] <eSBeK> ...
[22:22:01] <eSBeK> ...
[22:22:03] <ariok> srednia krajowa wiecej wynosi :)
[22:22:31] <eSBeK> ok, pomijam punkt o archiwizacji, bez Marshau go nie przeprowadze
[22:22:32] <tsca> ale zawsze cos fizycznego na pamiatke. W takim razie zrezygnuje z wyglupiania sie :-)
[22:22:45] <eSBeK> :)
[22:22:53] <eSBeK> kolejna dyskusja

Możliwe drogi pozyskiwania współpracowników dla Wikinews[edytuj]

[22:22:54] <eSBeK> Przedyskutowanie mo?liwych dróg pozyskania nowych wspó?pracowników serwisu
[22:23:06] <eSBeK> Czy powinnismy stara? si? pozyska? redaktorów przy u?yciu forów i witryn
 internetowych  po?wi?conych dziennikarstwu?
[22:23:26] <eSBeK> jezeli tak, to w jakiej formie - by nie robic jakiejs nachalnej reklamy itp
[22:23:46] <tsca> tak - ale nie na dziko, tylko napiszmy razem ladny tekst do wykorzystania. Takze
 tekst do uniwerkow powinien byc sensowny
[22:24:01] <eSBeK> tsca: wstrzymaj sie z uniwerkami :)
[22:24:03] <ariok> moim zdaniem, jesli ktos podchwyci idee Wikinews to do niej garnie, a na
 sile... hmmmm... nie  da rady 
[22:24:22] <tsca> no ale aby pochwycic, to musi sie najpierw o niej dowiedziec
[22:24:22] <eSBeK> ariok: chodzi przede wszystkim, ze nalezy ludziom pokazac, ze isntnieje cos 
 takiego jak  wikinews 
[22:24:34] <eSBeK> i temu wlasnie moglaby sluzyc ta "reklama"
[22:24:44] <ariok> a jesli chodzi o uniwerki - panstwowe dawno maja korzystne umowy z publicznym
  radiem - wymiana  - praktyki dla studentow w radiu, radiowcy - wykladowcy uczelni
[22:25:14] <tsca> ale na "zadania domowe" Wikinews sie nadaje :-)
[22:25:18] <eSBeK> ariok: prosze, wstrzymaj sie z uniwerkami :>
[22:25:23] <eSBeK> a zreszta... ok
[22:25:31] <eSBeK> wklejam pytanie
[22:25:31] <eSBeK> Czy istania?a by mo?liwo?? nawi?zania wspó?pracy z uczelniami wy?szymi, które
  mog?yby na  przyk?ad zach?ca? swych studentów dziennikarstwa (i kierunków pokrewnych) do pisania
  dla Wikinews w celu zdobycia  do?wiadczenia zawodowego (odbycia praktyk, zaliczenia ?wicze?, etc.)?
[22:25:42] <ariok> ok, wstrzymuje sie, ale wkrotce bede musial tam wrocic, bo sie pazdziernik zbliza :)
[22:26:04] <eSBeK> od razu mowie - pytam o to, jednak nie bede dyskutowal zbyt gesto, gdyz
  nie znam sie na  praktych uniwerkow
[22:26:12] <eSBeK> ...a pomysl z zadaniami domowymi byl dobry
[22:26:31] <ariok> to teraz dodam, ze jesli chodzi o zaliczenia cwiczen i zadania domowe, 
 to trzeba trafiac do  prowadzacych zajecia
[22:26:32] <eSBeK> ...podobnie mozna by zrobic np. ze szkolami srednimi, ktore oferuja profil "dziennikarski"
[22:26:36] <ariok> bo uczelni to zbyt duzy moloch
[22:26:38] <eSBeK> czyli przefarbowany humanistyczny
[22:27:02] <eSBeK> jak mowil tsca - mozna przygotowac odpowiiedni list do uczelni/ludzisk
[22:27:12] <tsca> proponuje tak: 1. stworzyc listy takich wydzialow/profili 2. napisac razem 
 list-wzor 3.  wyznaczyc osobe kontaktowa 4. rozeslac
[22:27:16] <ariok> jesli wystosujemy pismo do sekretariatu uczelni, rektora, dziakana, 
 przepadnie w mroku gabinetow
[22:27:37] <eSBeK> wiec trzeba skierowac do wykladowcow
[22:27:43] <eSBeK> (prowadzacych cwiczenia)
[22:27:48] <tsca> list moglby zawierac, oprocz spraw oczywistych, proponowane przez nas 
 "activities", wlasnie te  zadania domowe, cwiczenia, itd
[22:28:14] <ariok> jasno... tu juz cieplo SB
[22:28:15] <tsca> adresy do wykladowcow sa na stronach uniwerkow/wydzialow
[22:28:16] <eSBeK> tsca, TOR_CNR: nie orientujecie sie, czy wsrod Wikipedystow jest
  jakis wykladowca nauk  humanistycznych lub spolecznych ? 
[22:29:04] <TOR_CNR> wykladowca? raczej nie, ale moge sie mylic
[22:30:28] <eSBeK> TOR_CNR: wiem ze RManka wyklada, ale chyba ta branza nie interesuje nas :)
[22:31:48] <tsca> eSBeK: dopisz moje 4pkt do wnioskow, i przejdzmy dalej. Chyba, ze jeszcze
  cos waznego w tej sprawie?
[22:33:22] <eSBeK> tsca: chyba nie, spisalem ustalenia w dwoch ostatnich punktach
[22:33:23] <ariok> co nastepne
[22:33:29] <eSBeK> Czy by?by sens nak?ania? na przyk?ad osoby ucz?ce si? jezyków obcych 
 do praktykowania na Wikinews t?umaczenia artyku?ów?
[22:33:35] <eSBeK> (cos podobnego :))
[22:33:41] <TOR_CNR> bylby
[22:33:46] <TOR_CNR> i bede to robil
[22:34:05] <TOR_CNR> na nowym kierunku od pazdziernika ;)
[22:34:09] <eSBeK> z wlasnej praktyki wiem, ze tlumaczenie jakiegokolwiek tekstu w jakakolwiek 
 strone daje niezle  efekty przy cwiczeniu umiejetnosci jezykowych 
[22:34:18] <eSBeK> ...hmm :)
[22:34:33] <TOR_CNR> zeby nie bylo: nie, nie jako wykladowca, jako student ;)
[22:34:46] <eSBeK> zwlaszcza, ze w przypadku WIkinews - takie artykuly bylyby niemal natychmiast 
 poprawiane przez  native speakerow
[22:34:57] TOR_CNR nods
[22:35:00] <eSBeK> (na poprawe tekstu na Wikipedii czeka sie czasem baaardzo dlugo)
[22:35:38] <eSBeK> ok... ale jak moznaby bylo zwiekszyc liczbe osob cwiczacych w ten sposob ?
[22:35:48] <eSBeK> oprocz drogi "TOROWEJ"
[22:36:12] <eSBeK> moze skorzystalibysmy z pomocy forow i-netowych stron o nauczaniu jezykow obcych?
[22:36:29] <eSBeK> moze napisac co nieco na Wikibooks o tym, przy podrecznikach jezykowych?
[22:36:32] <ariok> albo szkol jezykowych... jednak... pisze to bez przekonania
[22:36:48] <eSBeK> ariok: wlasnie wdyaje mi sie, ze to tez ciezko by bylo uruchomic
[22:36:51] <tsca> skontaktowac sie ze szkolami jez. polskiego i zaproponowac cudzoziemcom  
 dodawanie wiadomosci z   ich krajow; takze napisac do nauczycieli tch szkol
[22:37:24] <ariok> SB: roznie z tym ciezko... zalezy od szkoly, jej renomy, programu cwiczen, itd.
[22:37:34] <eSBeK> dopisze to :)
[22:37:44] <tsca> napisanie i wyslanie listu nic nie kosztuje, a jak trafimy na nauczyciela
  z entuzjazmem,  szukajacego nowych cwiczen...
[22:38:11] <ariok> chociaz jest tez mlode pokolenie anglistow w szkolach srednich, to tez jest
  jakas grupa  docelowa
[22:38:37] <ariok> tylko musimy pamietac, ze tam jest to cwiczenie jednorazowe - na dwie-cztery godziny lekcyjne
[22:38:59] <ariok> a tak mi sie przypomnialo z uczelniami wyzszymi
[22:39:09] <tsca> jednorazowe, domowe, ale zawsze dany uczen moze sie wciagnac
[22:39:31] <ariok> na dziennikarstwie w wiekszosci uczelni sa zajecia, ktore zwa sie "komputer
  w pracy dziennikarza" - wykladowcy tego przedmiotu to jest grupa docelowa Wikinews
[22:39:55] <eSBeK> hmm.. dopisuje :)
[22:40:22] <ariok> wlasnie moja znajoma uczy czegos takiego na UMCS-ie i mi sie przypomnialo
[22:41:19] <eSBeK> ok, dopisane :)
[22:41:21] <ariok> to juz chyba ten dzial ustalony, nie?
[22:41:25] <eSBeK> tak
[22:41:29] <eSBeK> zaraz wroce :)
[22:41:59] <BartekBas> przepraszam was bardzo muszę ju?? i?›Ä‡
[22:42:03] <BartekBas> narazie!
[22:42:11] <ariok> na razie
[22:42:19] BartekBas [i=dwa@anz30.internetdsl.tpnet.pl] has quit IRC: "Narazie"
[22:43:40] <eSBeK> jestem, worcilem :)
[22:43:42] <eSBeK> ok

Licencjonowanie treści Wikinews[edytuj]

[22:43:50] <eSBeK> sprawa dosc kontrowersyjna - licencjonowanie
[22:44:22] <eSBeK> Jako polska edycja Wikinews w najblizszej przyszliosci bedziemy musieli 
 zastanowic sie nad licencjonowaniem
[22:44:28] <eSBeK> zawartosci naszej strony
[22:44:46] <eSBeK> wybor musi zostac dokonany przez formalne glosowanie, najlepiej na stronach meta
[22:44:56] <eSBeK> Kiedy nale?y je rozpocz?? i na jakich zasadach?
[22:45:15] <eSBeK> proponuje, by przeprowadzic je w ostatnim tygodniu sierpnia
[22:45:38] <eSBeK> zwzykla wiekszoscia glosow
[22:45:39] <ariok> nie widze przeciwskazan
[22:45:52] <tsca> dlaczego na meta?
[22:45:53] <TOR_CNR> no chwila
[22:45:55] <eSBeK> przy czym kazda z mozliwcyh opcji zostanie wczesniej opisana
[22:46:00] <TOR_CNR> a nie powinno byc tak ze glosowanie jest globalne?
[22:46:04] <eSBeK> tsca: podobnie robia anglicy
[22:46:12] <TOR_CNR> i z tego co mi sie wydaje juz trwa ;) 
[22:46:18] <TOR_CNR> eSBeK: sledzisz liste wikinews-l?
[22:46:25] <eSBeK> TOR_CNR: Wikinews ustalilo wczesniej, ze glosuje sie dla kazde edycji Wikinews
[22:46:29] <tsca> trwa, ale czy jest globalne?
[22:46:30] <TOR_CNR> tak?
[22:46:33] <TOR_CNR> aha, moj blad
[22:46:35] <eSBeK> TOR_CNR: nie sledze, bazuje na informacjach z irca
[22:46:46] <eSBeK> i tym podobnych, moze Datrio powiedzilaby wiecej
[22:46:50] <eSBeK> ale jesli sie nie myle
[22:46:54] <TOR_CNR> ale to bezsensu :P
[22:46:55] <Dat|sick|afk> juz jestem w zasadzie
[22:47:08] <Dat|sick|afk> skroccie mi o co chodzi, bo nie mam sily nawet czytac wyzej
[22:47:15] <eSBeK> to wybor licencji pozostawiony jest w gestii kadzej z edycji
[22:47:31] <eSBeK> japonczycy juz nawet wybrali, bodaj cc-by-sa-2.5-jp
[22:47:44] <Dat|sick|afk> er...
[22:47:45] <Dat|sick|afk> nie, zle
[22:47:48] <eSBeK> Datrio: jak wyglada sprawa glosowania nad licencja WN, czy jest ono globalne?
[22:47:59] <Dat|sick|afk> kilka edycji wybralo dla siebie licencje, ale powinny wrocic do PD jak najszybciej
[22:48:07] <Dat|sick|afk> glosowanie nie wiem czy jest globalne, ale nie jest zobowiazujace
[22:48:10] <eSBeK> czyli mamn ieaktualne informacje
[22:48:15] <eSBeK> no tak..
[22:48:18] <Dat|sick|afk> to rodzaj ankiety - jaka licencje byscie najbardziej chcieli
[22:48:23] <Dat|sick|afk> a potem fundacja podejmie decyzje
[22:48:50] <eSBeK> ok..
[22:49:11] <eSBeK> czyli... mamy problem :)
[22:49:13] <eSBeK> ale nie wazne
[22:49:50] <eSBeK> w kazdym razie - juz wczesniej dyskutowalismy na ircu na temat tego, co 
 nalezaloby przy pomocy  licencji zastrzec (jakie prawa) 
[22:50:08] <eSBeK> doszlismy tez do wniosku, by w przypadku publikacji wydanych drukiem
[22:50:29] <eSBeK> warunki licencji nalezaloby tylko raz wyjasniac w danej publikacji, a 
 nie przy kazdym  materiale nia objetym
[22:50:40] <eSBeK> ma to na celu ograniczenie objetosci ew. publikacji
[22:51:28] <eSBeK> oczywiscie, przy kazdym materiale nalezaloby uimiescic informacji o 
 jego pochodzeniu, jesli  przejdzie w glosowaniu ktoras z licencji z -Attribution-
[22:51:53] <eSBeK> Dat|sick|afk: czy zglaszales juz ten postulat do fundacji?
[22:52:03] <Dat|sick|afk> erm
[22:52:09] <Dat|sick|afk> a
[22:52:14] <Dat|sick|afk> nie, ale to na 90% mozliwe
[22:52:34] <eSBeK> postaraj sie to zglosic gdy bedziesz mial czas
[22:52:49] <eSBeK> ok, czyli temat licencjonowania chyba zamkniekty :)
[22:54:00] Kpjas [n=Kpjas@pg223.czestochowa.sdi.tpnet.pl] has quit IRC: Read error: 110 (Connection timed out)

Plan pracy i rozwoju na najbliższy okres czasu[edytuj]

[22:54:31] <eSBeK> Ustalenie planu pracy i rozwoju na najbli?sze pó? roku
[22:54:35] <eSBeK> Jak maj? wygl?da? serwisy regionalne i tematyczne? Kiedy maj? zosta? uruchomione?
[22:54:41] <eSBeK> ..ktos jeszcze dyskutuje?
[22:55:09] <ariok> tak
[22:55:22] <TOR_CNR> ja slucham ;)
[22:55:51] <eSBeK> ok... Wiec - jaka ma byc rola serwisow regionalnych? Czy maja one miec
  podobna szate  graficzna?
[22:56:03] <eSBeK> i przede wszystkim - Kiedy urchomimy je wszystkie w podobnej formie?
[22:56:12] <ariok> to ja nie jestem dobry w tej dyskusji :)
[22:56:13] <eSBeK> (dotychczasowy ich rozwoj byl bardzo chaotyczny)
[22:56:24] <TOR_CNR> moje zdanie:
[22:56:32] <eSBeK> ariok: Ty przede wszystkim powinienes sie wypowiedziec :P
[22:56:33] <TOR_CNR> uniformizacja jest dobra rzecza
[22:56:55] <TOR_CNR> tworzy pewna "tozsamosc" i sprawia ze projekt jest rozpoznawalny
[22:57:04] <ariok> nie wiem, ostatnio zmienilem layout Lubelszczyzny... samowolnie... 
 wiec jestem tu chyba najmniej odpowiednio osoba do dyskusji :)
[22:57:13] <eSBeK> ja tez jestem za ujednoliceniem wygladu :)
[22:57:18] <eSBeK> ariok: ja wybaczam :>
[22:57:26] <TOR_CNR> wiec trzebaby wspolnie wypracowac jakis "frame"
[22:57:34] <TOR_CNR> i miejsca ktore sie beda zmieniac w kazdym serwisie
[22:57:44] <eSBeK> ..frame bazujacy na wygladzie strony glownej?
[22:57:45] <TOR_CNR> np. naglowek, czy kolory pewnych elementow czy cos
[22:57:53] <TOR_CNR> niekoniecznie
[22:58:07] <TOR_CNR> IMHO ten layout powinien mowic dwie rzeczy:
[22:58:17] <TOR_CNR> 1. jestes w portalu wikinews
[22:58:26] <TOR_CNR> 2. jestes w portalu ktory zwie sie XYZ
[22:58:45] <TOR_CNR> bo za opcje 0. (jestes w serwisie pl.wikinews.org)
[22:58:57] <TOR_CNR> odpowiada design ogolny ktory sie nie zmienia
[22:59:41] <eSBeK> ok, wpisuje do ustalen :)
[22:59:54] <ariok> tak sie w ogole zastnawiam, czy jest sens dyskutowac o tym
[23:00:13] <ariok> jest nas za malo, zeby chociaz znalazla sie jedna osoba na kazdy region
[23:00:32] <ariok> nie jest obsadzony Gorny Slask
[23:00:46] <ariok> Kujawy, Mazowsze (!!!!), Podkarpacie
[23:00:52] <eSBeK> ariok: napisze "dalsza dyskusja na stronach Wiki"
[23:00:54] <eSBeK> ok?
[23:00:56] <ariok> lezy Opolszczyzna
[23:00:58] <ariok> no ok ok
[23:01:09] <Stv> najlepiej wstrzymajmy sie z tymi serwisami
[23:01:24] <TOR_CNR> tak, jesli spojrzec na to od tej strony to tez tak mysle
[23:01:27] <ariok> zgadzam sie, tzn. jestem zdania, ze te ktore juz istnieja, niech beda obslugiwane...
[23:01:28] <tsca> ja w tym temacie mam tylko tyle do powiedzenia, ze smieszne sa szablony 
 regionalne zajmujace na  ekranie więcej miejsca niz sam artykul
[23:01:41] <ariok> bo szkoda mi troche rezygnowac z Lubelszczyzny...
[23:01:47] <eSBeK> tsca: wlasnie m.in. o to chodzi w tej dyskusji
[23:02:10] <eSBeK> tsca: ale to rozwiaza takie abelki umeiszcane z prawej strony wiadomosci :)
[23:02:27] <eSBeK> ok...

Nowy interfejs graficzny[edytuj]

[23:02:30] <eSBeK> Kiedy ma zosta? wprowadzony nowy interfejs graficzny, jak on ma wygl?da??
[23:02:41] <eSBeK> Marshau stworzyl propozycje interfejsu graficznego
[23:03:00] <eSBeK> proponuje, by na jego bazie zaczela sie dyskusja jak wlasciwie ma WN wygladac
[23:03:05] <eSBeK> najlepiej na stronach Wiki :)
[23:03:15] <eSBeK> kazdy poddawalby swoje propozycje pod glosowanie :P
[23:03:24] <ariok> zgadzam sie
[23:03:55] <ariok> nie warto dyskutowac tego na IRC
[23:04:15] <ariok> ale trzeba to ustalic, zanim regionalne serwisy zaczna sie rozwijac na dobre
[23:04:18] <eSBeK> jakis glos sprzeciwu w tej kwestii ?
[23:04:23] <eSBeK> ok, dodam :)
[23:06:06] <eSBeK> juz prawie koniec :)
[23:07:45] <TOR_CNR> alescie tego nazbierali, moje gratulacje
[23:08:03] <eSBeK> TOR_CNR: spoko, moglo byc wiecej :)
[23:08:11] <ariok> to SB zasluga o ile sie nie myle... :)
[23:08:16] <eSBeK> ale to daltego, ze nikomu nie chcialo sie niektorych rzeczy w kawiarence wpisywac :P
[23:08:17] <eSBeK> ...

Jak badać zakres czytelnictwa i wykorzystania treści Wikinews[edytuj]

[23:08:34] <eSBeK> Jak bada? zakres czytelnictwa/wykorzytania tre?ci WN? Czy mo?na wyci?gn??
 z takich bada?  jakie? wnioski?
[23:08:39] <eSBeK> (punkt bodaj by tsca)
[23:09:07] <ariok> te statystyki obecnie dostepne nie sa zbyt miarodajne...
[23:09:12] <TOR_CNR> sa statystki serwera gdzies, prawda?
[23:09:29] <tsca> no wlasnie...? Mozna obejrzec logi, i co dalej? Mozna stworzyc strone, na
  ktorej bedziemy zapisywali, ktory serwis skorzystal z wikinews
[23:09:31] <TOR_CNR> heheh moj blog jest gdzies w pierwszej dziesiatce referrali IIRC :P
[23:09:36] <eSBeK> byly kiedys na topicu kanalu
[23:09:56] <ariok> u Marshaua sa na stronie Wikireportera :)
[23:10:00] <ariok> zawsze tamtedy wchodze :)
[23:10:02] <eSBeK> jestem za stworzeniem odpowiednich stron
[23:10:19] <tsca> bo tak prawde mowiac, to jest to sprawa podstawowa - czytelnik
[23:11:02] <Stv> dobranoc
[23:11:03] <ariok> no jest, 40 tysiecy wejsc w ostatnia srode :)
[23:11:04] <eSBeK> ok...
[23:11:07] Stv [n=Stv@dial-1210.walbrzych.dialog.net.pl] has quit IRC: "leaving"
[23:11:27] <tsca> jak mowilem, kiedys widzialem dwa moje newsy o Danii skopiowane w jakims
  serwisie skandynawskim,  i to bylo bardzo fajne, ze ktos to wykorzysta l
[23:11:38] <eSBeK> wiec zostanei stworzona odpowiednia strona informacyjna o wykorzystaniu materialow z wikinews
[23:11:50] <eSBeK> tsca: news o smierci Papieza tez byl pare razy wykorzystany
[23:12:43] <eSBeK> ok, wiec dopisze to do lsity zadan
[23:12:45] <tsca> no wlasnie, warto te rzeczy gromadzic
[23:13:45] <ariok> http://lists.indymedia.org/pipermail/imc-pl-torun/2005-May/0517-94.html
[23:13:58] <tsca> i co z tego wyniknie: jak nazbieramy troche przykladow, kto z nas korzysta, 
 bedzie mozna  pomyslec o skontaktowaniu sie z tymi serwisami i ew. jakies wspolpracy ? 
[23:14:34] <eSBeK> ok, dobry pomysl :)
[23:14:49] <eSBeK> dopisze, tylko najpierw sporbuje zapisac obecna wersje strony :P
[23:15:30] <eSBeK> ariok: mogl chcoiaz wrzucic do Kawiarenki - wie chyba jak z niej korzystac
  (vide bodaj  archiwum 4 :P) 
[23:15:54] <ariok> hahaha :) no tak
[23:16:09] <tsca> mozna tez pomyslec o ankiecie dla czytelnikow (link na glownej stronie/w sitenotice).
  Trzeba sie tylko zastanowic, czego sie chcemy dowiedziec.
[23:16:41] <ariok> SB, widze ze sie wypowiedziales na stronie hiszpanski - jak pocwiczyc tlumaczenie tekstow :D
[23:16:43] <eSBeK> no wlasnie - osobiscie nie chce sie niczego dowiedziec :)
[23:16:46] <tsca> kto wie, moze cos ciekawego by wyniklo (oprocz "macie za malo newsow")
[23:16:48] <eSBeK> ariok: tak :P
[23:17:09] <tsca> no, jak nie chcemy sie dowiedziec, to nie robimy ankiety ;-)
[23:18:07] <tsca> widze, ze juz nikomu sie nie chce dyskutowac ;-)
[23:19:30] <eSBeK> okm spisane :)
[23:19:38] <ariok> http://docs.indymedia.org/view/Local/ImcPlWikifikacja <- tutaj jest cos 
  niezwykle ciekawego o  nas :) 
[23:20:02] <eSBeK> tsca: czy Ty dodawales punkt Propozycja rozwi?zania mo?liwego problemu 
 ze statusem grafik (w ramach punktu "licencjonowanie tre?ci") ?
[23:20:12] <eSBeK> jesli tak, to prosze, wyjasnij, podobnie jak nastepny :)
[23:20:30] <eSBeK> ariok: masz linka do tego forum o hiszpanskim tzn do tego tematu ?
[23:20:58] <ariok> za moment odnajde
[23:21:01] <tsca> z nastepnego rezygnuje
[23:21:01] <eSBeK> ok

Podpisywanie fotografii, dyskusja nad fair use[edytuj]

[23:21:06] <tsca> a o grafikach:
[23:21:19] <tsca> poniewaz mamy czesc grafik wolnych, a czesc (c)
[23:21:48] <tsca> to mozna sie zastanowic, czy, wzorem 99% gazet/magazynow
[23:22:03] <ariok> http://www.hiszpanski.ang.pl/jak_ pocwiczyc_tlumaczenie_tekstow_1636.html
[23:22:34] <tsca> nie podpisywac grafik ZAWSZE. Np. "(c) CNN", lub "fot. ariok (copyleft)". 
[23:22:42] <eSBeK> ariok: dzieki
[23:23:02] <eSBeK> bylbym nawet za, z wyjatkiem (c) CNN :)
[23:23:10] <tsca> i dodac opis zagadnienia do strony z informacjami o prawach aut, link jest na kazdej stronie.
[23:23:20] <tsca> eSBeK: dlaczego z wyjatkiem?
[23:23:47] <ariok> tsca: bo sa strasznie male :)
[23:23:55] <eSBeK> czy CNN mozna uzywac.. no dobra, fair use (logo)
[23:24:01] <ariok> w Interii maja zdjecia AP i AFP i sa bardzo duze :)
[23:24:15] <eSBeK> trzeba to bedzie przedyskutowac w szerszym gronie - proponuje przeniesienie na Wiki :P
[23:24:39] <ariok> indymedia sie cholernie duzo na nas powoluje
[23:24:42] <tsca> moje zdanie jest takie, ze zgoda na uzywanie fair use to jest tragedia, na ktorym 
 ten projekt traci, ja osobiscie na pewno nigdy takiej grafiki nie dodam.
[23:24:53] <tsca> ale inni dodaja. Wiec warto to opisywac.
[23:24:58] <ariok> SB: przeczytales wyzej ten link o Wikinews na indymedia?
[23:25:08] <ariok> ladnie nas podsumowali, co?
[23:25:11] <eSBeK> tsca: zaproponuj w kawiarence dyskusje na ten temat
[23:25:19] <eSBeK> ariok: cos mi nie dzialal
[23:25:25] <TOR_CNR> ariok: e?
[23:25:40] <TOR_CNR> ariok: nie rozumiem, co tam bylo jakiegos anty-WN?
[23:25:47] <tsca> eSBeK: na ktory? Poruszylem dwa.
[23:26:20] <TOR_CNR> ariok: a, sorry... myslalem o tym wyzej od Bouda ;)
[23:26:30] <TOR_CNR> czytam ten o ktorym mowisz
[23:26:34] <eSBeK> tsca: fair use
[23:26:41] <eSBeK> tzn podpisy grafiki tez :)
[23:26:51] <ariok> TOR: tzn. miejscami jest tam krytyka indy i gloryfikacja WN
[23:27:02] <eSBeK> ariok: po prostu Boud polubil chwalenie sie tym, ze zna jakas tam teorie
[23:27:36] <eSBeK> ok, tsca - tematy zostana rpzeniesione do dyskusji i glosowania na Wiki, ok? 
[23:27:48] <tsca> no ale skoro mamy konferencje na irc, to chcialbym uslyszec Wasze opinie. Zdawalo
  mi sie, ze jestescie zwolennikami uzywania fu. W tej sytuacji nie ma co poruszac tego tem. w Kawiarence.. .
[23:28:14] <eSBeK> tsca: z tym fair use to prosze przede wszystkim do Datria
[23:28:15] <ariok> tzn. to jest ogolnie dosyc jednostronna teoria, z tego co kiedys pamietam i na 
 nia znalazlo sie juz 10 innych, ale to jest wlasnie indymedia, jedna teoria, ale swoja :)
[23:28:17] <eSBeK> jednak
[23:28:20] <ariok> zamiast syntezy kilku teorii
[23:28:24] <TOR_CNR> ariok: z boudem sie spotkalem w Toruniu, fajny facet ;)
[23:28:31] <ariok> nie przecze
[23:28:40] <ariok> tyle, ze chyba walczacy
[23:28:45] <eSBeK> ...ja tez nie przecze, ale wolalbym z nim gadac juz anwet po niemiecku :)
[23:28:50] <ariok> a Wikinews raczej ma informowac, a nie walczyc
[23:29:01] <eSBeK> zaraz, mamy za duzo watkow na raz
[23:29:05] <eSBeK> ok, damy rade
[23:29:09] <TOR_CNR> a owszem, ale on walczy na wikinews, a pracuje na Wikipedii ;)
[23:29:13] <TOR_CNR> tfu
[23:29:16] <TOR_CNR> awlczy na Indymedia
[23:29:26] <eSBeK> tsca: sprawa fair use moze wymagac ponownego przeglosowania
[23:29:33] <tsca> konferencja zakonczona, czy sie rozlazla?
[23:29:34] <ariok> TOR: ale kiedys chcial i u nas zawalczyc
[23:29:36] <eSBeK> Datrio sprawdzal przepisy polskiego prawa i nie ma tam nic przeciwko
[23:29:48] <eSBeK> wykorzystaniu np. jakiegos loga w materiale prasowym
[23:29:54] <eSBeK> jako dozwolony uztek
[23:29:54] <ariok> a Datrio jest specjalista od polskiego prawa?
[23:30:02] <eSBeK> ariok: chyba nie :)
[23:30:08] <ariok> z calym szacukiem dla Dat... ale lepiej nad tym powazniej pomyslec
[23:30:20] <ariok> np. poszukac znajomych specjalistow od prawa autorskiego
[23:30:21] <tsca> eSBeK: co z tego, a jesli ja bede chcial wykorzystac danego newsa w mojej ksiazce?
[23:30:23] <Dat|sick|afk> wystarczy przeczytac o dozwolonym uzytku
[23:30:27] <TOR_CNR> ariok: to jest facet ktory wie co to jest NPOV i widzi roznice miedzy WN a
  IMC, wiec nawet  jesli chcial, to raczej nie zlosliwie
[23:30:27] <eSBeK> ok, proponuje przeprowadzic glosowanie czy dopuszczanmy dalej fair use w obecnej
 formie na WN, czy odrzucamy
[23:30:50] <eSBeK> tsca: doszlismy do wniosku, cytuje "to jego sprawa"
[23:30:52] <ariok> TOR: ok, rozumie, tez nie mysle, ze zlosliwie...
[23:30:56] <tsca> eSBeK: nie wiem, czy glosowanie jest potrzebne
[23:31:18] <eSBeK> tsca: dlaczego?
[23:31:32] <eSBeK> o, wlasnie, mialem uzupelnic polityke uploadu grafiki o {{IRIN}}
[23:31:40] <tsca> podejrzewam, ze tylko ja jestem przeciw fu, wiec po co?
[23:31:49] <eSBeK> (zastrzezone prawem autorskim, mozna wykorzystywac za podaniem zrodla)
[23:31:55] <eSBeK> tsca: niekoniecznie
[23:32:04] <tsca> nie zaczynam zreszta tego tematu, chodzi mi tylko o to podpisywanie zdjec
[23:32:05] <eSBeK> (osobiscie mi to wisi, wiec wiesz)
[23:32:07] <eSBeK> ok
[23:32:15] <eSBeK> wpisuje podpisywanie na liste :)
[23:32:19] <ariok> ja tez jestem tsca
[23:32:45] <tsca> ariok, tak? No to moze jest sens chociaz rzucic ten temat.
[23:33:10] Marshau^^ [i=Marshau@217.70.54.38] has quit IRC: Connection timed out
[23:33:31] <ariok> jest sens, przynajmniej zmusi nas to dyskusji na ten temat
[23:33:41] <ariok> albo poszukania wszystkich powaznych prawniczych za i przeciw
[23:34:09] <ariok> doswiadczylem nie raz zabaw z polskim prawem szczegolnie prasowym i autorskim,
 wiec wiem, ze  nie jest to mila zabawa
[23:35:06] Dat|sick|afk [i=dariosik@chello084010219018.chello.pl] has quit IRC: 
[23:35:23] <ariok> no dobra... to co? dyskusja na ten temat na wiki?
[23:35:28] <eSBeK> wpisalem, ze nalezy przeprowadzic dyskusje nt. fair use
[23:35:28] <ariok> glosowanie + dyskusja?
[23:35:30] <tsca> ja jestem przeciw tworzeniu zasobow, ktore nie sa w pelni otwarte (tzn. 
 tworzeniu ich w ramach  projektow wiki*, nie w ogole) 
[23:36:01] <ariok> ja wolabym zeby tak sie dalo
[23:36:04] <tsca> dobrze, skoro wpisales, to chyba nie ma juz wiecej tematow, oprocz przydzielenia zajec
[23:36:14] <eSBeK> tsca chwilka, 
[23:36:17] <tsca> zadan, nie zajec
[23:36:19] <tsca> ok

Audio Wikinews[edytuj]

[23:36:23] <eSBeK> bylo jeszcze AudioWikinews
[23:36:30] <eSBeK> ...szukam autora tej propozycji :)
[23:36:40] <tsca> a
[23:36:48] <eSBeK> coby wyjasnil :)
[23:36:56] <ariok> aaa zgadnij, ktory to... :)
[23:37:14] <eSBeK> wiedzialem
[23:37:20] <eSBeK> tylko nie chcialem mowic na glos :>
[23:37:29] <ariok> hahaha :)
[23:37:46] <eSBeK> ariok: przedstaw wiec swoja propozycje :)
[23:38:04] <ariok> dobra, chodzi o to, ze jesli mi sie uda z ta moja robota, to mam pomysl
 na audycje godzinna  weekendowa w rozglosni wylacznie z informacjami Wikinews
[23:38:10] <ariok> to co robil kiedys Benny
[23:38:28] <ariok> tylko, ze tutaj bylyby nagrane dzingle i takie tam i byloby w rodzaju 
 przegladu wydarzen tygodnia
[23:39:00] <ariok> ale po zmotowaniu, czyli wycieciu przerw muzycznych mozna by to udostepniac
  jako public domain  dla wszystkich rozglosni radiowych, ktore chcialyby to wziac
[23:39:11] <tsca> swietne
[23:39:16] <eSBeK> swietne :)
[23:39:19] <ariok> tylko jak to wyglada z miejscem na Commons?
[23:39:28] <ariok> wiem ze musi byc w OGG
[23:39:37] <tsca> mozna takze udostepniac to polskim radiom internetowym, a jest ich troche
[23:39:40] <eSBeK> ariok: nie powinno byc problemu, skoro jest miejsce na wszystkie mapy pogody z WN :>
[23:39:52] <tsca> sam w tej chwili takiego radia slucham ;-)
[23:40:01] <ariok> no to ekstra... tylko, ze to tez jest w planach
[23:40:13] <eSBeK> ariok: wpisz co trzeba do "ustalono"
[23:40:16] <ariok> no wlasnie ja teraz pracuje nad uruchomieniem stacji najpierw w necie, a pozniej w eterze
[23:40:23] <ariok> ale w eterze to dopiero za rok
[23:40:26] <tsca> tak, to jest co i rusz podkreslane przez osoby opiekujace sie serwerem, 
 ze miejsca nie zabraknie
[23:40:50] <ariok> nie zmienia to faktu, ze jest dobry inwestor, ktory funduje studio
[23:40:53] <tsca> ariok, w necie to tak samemu, hobbistycznie ?
[23:40:54] <ariok> i caly osprzet
[23:40:57] <tsca> acha
[23:41:08] <ariok> w necie za pelna pensje - to ma byc pierwsze profesjonalne radio w sieci
[23:41:11] <tsca> bo zastanawiam sie, jak to jest z (c) w przypadku puszczania piosenek
[23:41:16] <eSBeK> pozostal bodaj jeden nie przedyskutowany punkt... ale niestety autor jego nie odzywal sie
[23:41:17] <ariok> serwisy BBC + lokalne
[23:41:20] <ariok> itp.
[23:41:37] <tsca> ktory pkt ?
[23:41:43] <eSBeK> ariok: jest cos juz napisane na temat tego radia gdzies w sieci
[23:41:48] <ariok> a co do tego AudioWikinews to przynajmniej bedzie lepsze niz to angielskie
[23:41:48] <eSBeK> tsca: juz bede cytowal
[23:42:00] <ariok> SB: teraz nie... bo bedzie kampania medialna dopiero

Kategoryzacja artykułów[edytuj]

[23:42:01] <eSBeK> Metody kategoryzacji artyku?ów, stworzenia archiwum - miejsca dzi?ki któremu
  mo?na w ?atwy  sposób odnale?? dowolny artyku? wed?ug daty czy kategorii.
[23:42:12] <ariok> i na razie jest to ogolnie objete tajemnica handlowa
[23:42:15] <eSBeK> ariok: chodzi mi o jakies takie materialy pol-oficjalne :P
[23:42:21] <eSBeK> aha, spoko, rozumiem
[23:42:27] <ariok> SB: czyli temat Marshaua
[23:42:31] <eSBeK> ...opiszemy to, opiszemy :)
[23:42:34] <eSBeK> ariok: tak
[23:42:40] <eSBeK> nie chcialem sam tlumaczyc
[23:42:42] <tsca> oj, to IMO nie jest na irc, tylko na opisanie szczegolow propozycji 
 na jakiejs stronie  Wikinews:... (te kategorie) 
[23:42:58] <eSBeK> bo nie pamietam dokladnie jak on to chcial zrealizowac
[23:43:01] <eSBeK> jak sie pojawi
[23:43:10] <eSBeK> to poprosze go o opisanie tego w kawiarence
[23:43:27] <eSBeK> ok, jest jeszcze jakis temat do dyskusji?

Podział prac[edytuj]

[23:43:42] <eSBeK> (no, jeszcze jest podzial prac :P)
[23:44:16] <ariok> to moze byc trudne, bo ja sie wole do konca wrzesnia z niczym nie 
 deklarowac z powodow opisanych w Kawiarence
[23:44:49] <eSBeK> ariok: ja ze swojje strony deklaruje tylko tyle, ze zrobie porzadek z dzisiejszymi obradami
[23:44:58] <tsca> e, wiekszosc zadan to nic wielkiego, napisanie stronki na wiki lub
 tekstu maila do przedystkutowania... zadne wielkie projekty
[23:44:59] <eSBeK> i.. cos jeszcze bylo :)
[23:45:22] <ariok> no wlasnie, ja nie chce sie zadeklarowac, bo nie chce niczego zawalic, a moge
 byc kompletnie  nieosiagalny w najblizszym czasie 
[23:45:41] <eSBeK> i chyba jeszcze przygotuje pare stron Wikinews:...
[23:45:55] <eSBeK> ariok: ja tez bede nieosiagalny, od 1 wrzesnia
[23:45:56] <tsca> eSBeK: do wszystkiego, co zanotowales, dodaj podpunkt "kto"
[23:46:01] <eSBeK> ok
[23:46:17] <tsca> acha, jak wszyscy beda nieosiagalni, to kto zostanie na wn? :-)
[23:46:25] <ariok> hahaha :D
[23:46:29] <tsca> wandale :-)
[23:46:48] <ariok> i znowu bedzie "Pomozecie? Pomozemy! I poszli spac..." tak jak z Pokojem prasowym
[23:48:40] <eSBeK> ariok: a kiedy bylo cos do zrobienia z pokojem prasowym?
[23:48:42] ariok_ [n=ariok@ext-gw3-rta.pronet.lublin.pl] has joined #wikinews-pl
[23:48:45] <ariok_> wywalilo mi
[23:48:48] <eSBeK> ariok: a kiedy bylo cos do zrobienia z pokojem prasowym?
[23:49:10] <eSBeK> btw
[23:49:11] <ariok_> byla kiedys dyskusja na IRC dawno dawno temu

Czy takie spotkania należy powtarzać?[edytuj]

[23:49:11] <eSBeK> # Czym tym podobne spotkania nale?y powtarza?? Je?li tak, to kiedy i jak cz?sto?
[23:49:22] <eSBeK> to juz naprawde ostatni punkt
[23:49:25] <eSBeK> "kto" zostalo dodane
[23:49:35] <ariok_> zeby wypelnic wszystkie czerwone miejsca w pokoju prasowym, co by nowy uzytkownik sie pojawil
[23:49:44] <eSBeK> aha, ok
[23:49:48] <ariok_> i zrozumial
[23:50:02] <ariok_> a potem w koncu nikt sie za to nie zabral
[23:50:39] <ariok_> czy maja byc powtarzane? tak, czesto, ale przy piwie :)
[23:50:53] <eSBeK> ...
[23:50:54] <ariok_> lepiej sie wtedy gada :)
[23:51:02] <eSBeK> ...ja tu jeszcze jestem niepelnoletni :)
[23:51:24] <tsca> jesli cos z dzisiejszego wyniknie, tzn. bedzie dzialanie, a nie tylko gadanie, to
  tak, jest  sens powtarzac konferencje :-) 
[23:51:34] <eSBeK> ok :)
[23:51:41] <eSBeK> tutaj wstawie bezposredni cytat :>
[23:51:44] <ariok_> SB: to tobie damy cole :)
[23:51:52] <eSBeK> :>
[23:52:17] <ariok_> a Dat to nie jest przypadkiem tez niepelnoletni?
[23:52:26] <TOR_CNR> jest
[23:52:38] <ariok_> omg, poczulem sie staro.. . chociaz moje biologiczne zuzycie na to nie wskazuje
[23:52:53] <TOR_CNR> biologia klamie ;] 
[23:52:54] <eSBeK> dat jest kolo roku nmmlodszy ode mnie :>
[23:53:02] <eSBeK> a Bartek to chyba jeszcze gimnazjalista :>
[23:53:17] <ariok_> aha
[23:53:22] <eSBeK> ariok: poza tym za nieco ponad tydzien bede pelnoletni :>
[23:53:29] <ariok_> dziekuje za te informacje...
[23:53:37] <ariok_> nie pojde z nikim z Wikinews na piwo :P
[23:53:47] <eSBeK> :>
[23:53:49] <eSBeK> http://pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Kawiarenka#Lista_temat.C3.B3w_wymagaj.C4.85cych_dyskusji
[23:53:52] <TOR_CNR> ale mozesz isc ze mna ;)
[23:53:53] <ariok_> potem mnie policja oskarzy o demoralizacje nieletnich :)
[23:53:59] <eSBeK> prosze, sprawdzcie czy sie wszystko zgadza :>
[23:54:08] <eSBeK> ...i na tym zakonczyli gadanine
[23:54:27] <ariok_> mialo byc do rana, ja tu juz sobie kawe zaparzylem... a tu taka lipa
[23:54:35] <eSBeK> ktora zaczeli okolo 3 godzin 40 minut temu :) 

W tym momencie zaczęła się dyskusja na tematy bardziej prywatne :)