Przejdź do zawartości

Wikinews:Konflikt edycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Konflikt edycji - to taka sytuacja, gdy dwóch Wikireporterów w jednym czasie edytuje ten sam artykuł. Konflikt edycji uwidacznia się wtedy, gdy jeden z reporterów już dokonał zapisu, a drugi próbuje zrobić to zaraz po nim, nie wiedząc o tym, że został on już zapisany.

Bardzo często taka sytuacja może zachodzić, gdy pojawiają się tzw. gorące tematy, które więcej osób chciałoby opisywać w tym samym czasie.

Jeżeli jednak dwie osoby edytowały inne akapity w tym samym artykule konflikt edycji nie nastąpi, dlatego warto w sytuacji, gdy artykuł jest podzielony na rozdziały używać przycisku edytuj przy sekcji, a nie na górze strony.

Struktura ekranu konfliktu edycji[edytuj kod]

Przykładowy ekran konfliktu edycji w Wikipedii (identyczny jak w Wikinews) (hasło MediaWiki)

Po wystąpieniu konfliktu, oprogramowanie Wikinews wyświetla Jankowi specjalną stronę, która składa się z dwóch pól edycji (2 i 6 na rys. obok).

W górnym polu (2) jest umieszczony tekst wersji zapisanej przed chwilą przez Alicję, zaś w dolnym (6) wersja Janka. Między tymi oknami znajduje się pole (5) opisujące różnice między wersją Alicji i Janka.

Janek nie może zwyczajnie "nadpisać" swojej wersji nad wersją Alicji, gdyż nie pozwala na to oprogramowanie. Może on tylko przekopiować tekst, lub jego fragment ze swojej wersji, do wersji Ali (tej w górnym oknie) i zapisać powstały w ten sposób tekst klikając na klawisz "zapisz" (4), znajdujący się pod "jej" oknem edycyjnym.

Co zrobić w przypadku konfliktu edycji[edytuj kod]

Najlepiej przed dalszą modyfikacją tekstu skontaktować się z osobą, która modyfikowała stronę, by nie wprowadzała zmian, a następnie otworzyć ten sam artykuł na nowej karcie/w nowym oknie i wybrać opcję historia zmian. Kolejny krok to porównanie różnic wprowadzonych przez osobę przed chwilą edytującą. Jeżeli zmiany przez nią wprowadzone nie naruszają struktury tekstu przez ciebie wprowadzonych później, możesz "dokleić" dodane przez siebie treści do aktualnej wersji artykułu (o ile to nie zepsuje sensu).

Dobre rozwiązanie w kilku krokach[edytuj kod]

  1. Na aktualnej, już zmodyfikowanej stronie artykułu wstaw szablon {{WEdycji|Twój_nick}} i zapisz,
  2. Powiadom osobę, która modyfikowała przed chwilą artykuł, że nastąpił konflikt edycji i chcesz go jeszcze zmodyfikować. Jest bardzo prawdopodobne, że po zapisaniu artykułu ta osoba dostrzegła jakieś nieścisłości i będzie chciała je poprawić
  3. Skopiuj edytowaną przez siebie wersję, wklej pod pod aktualną w polu edycji i zintegruj obie wersje
  4. Zapisz usuwając szablon {{WEdycji}}

Uwaga: Nie wstawiaj tego szablonu, jeżeli zamierzasz np. zakończyć pisanie artykułu następnego dnia czy za kilka godzin. Ten szablon wstawiamy tylko dla uniknięcia konfliktów edycji, gdy np. potrzebujemy dłuższego czasu - kilkunastu, kilkudziesięciu minut na rozbudowanie/zmodyfikowanie artykułu.