2006-01-11: Warszawskie metro: Powstaną stacje Pl. Konstytucji i Muranów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 11 stycznia 2006
Technika
N icon technology.png

Kiedy projektowano warszawskie metro, stacje Pl. Konstytucji oraz Muranów znajdowały się w planach budowy. Później jednak zrezygnowano z ich budowy, a głównym powodem były oszczędności. Wielu urbanistów i specjalistów uważało, że to błąd, i że w centrum miasta metro powinno zatrzymywać się częściej, tak jak jest to na przykład między stacjami Centrum i Świętokrzyska.

Niespodziewanie w poniedziałek Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że odbędą się przetargi na budowę tych dwóch stacji, a mają być gotowe najpóźniej do końca roku 2008. Stacja Plac Konstytucji znalazłaby się pod Marszałkowską koło Wilczej, natomiast stacja Muranów pod Andersa między Anielewicza a Franciszkańską.

To tylko wstępne ogłoszenie informacyjne - stwierdza jednak rzecznik warszawskiego metra, Grzegorz Żurawski. Mimo iż budowa tych stacji nie znalazła się w planach budżetu miasta na rok bieżący, to przepisy pozwolą na rozpisanie przetargu na ich budowę jeszcze w tym roku. Wysłano je w ostatnich dniach zeszłego roku, bo przepisy nakazują, żeby uprzedzać o większych przetargach, które zamierza się zorganizować w roku następnym - tłumaczy rzecznik. Dzięki temu wcześniej będzie można zacząć budowę i również ją ukończyć.

Każda stacja będzie kosztować około 70-90 milionów złotych i będzie wiązała się niewątpliwie z utrudnieniami w ruchu, szczególnie na ulicy Marszałkowskiej. Inwestycja ma potrwać około 20 miesięcy i zakończyć się przed upływem roku 2008.

Źródła[edytuj]