Przejdź do zawartości

W czwartej rundzie French Open Iga Świątek wygrała z Anastasiją Potapową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 2 czerwca 2024
Iga Świątek (2018)

2 czerwca 2024 roku Iga Świątek wygrała (6:0, 6:0) z Anastasija Potapową w czwartej rundzie French Open.

Przed meczem

[edytuj | edytuj kod]

Iga Świątek w pierwszej rundzie wygrała z Léolią Jeanjean, w drugiej z Naomi Ōsaką, natomiast w trzeciej z Marią Bouzkovą.

Anasatsija Potapowa w trzeciej rundzie French Open wygrała z Wang Xiyu (7:5, 6:7, 6:4).

Konferencja prasowa: emocje w związku z agresją Rosji na Ukrainę?

[edytuj | edytuj kod]

Na konferencji prasowej Iga Świątek została zapytana, czy podchodzi na poziomie emocjonalnym do spotkań z przeciwniczkami z kraju agresora. Anastasija Potapowa jest Rosjanką, a Iga Świątek wielokrotnie okazywała wsparcie Ukrainie, m.in. przywieszając do czapki żółto-niebieską wstążkę.

Iga Świątek odpowiedziała:

Z jednej strony jak powiem, że nie, to ludzie mogą to opatrznie odebrać. Jestem profesjonalistką, więc niezależnie od tego, czy gram z największą przyjaciółką, czy największą rywalką, to zawsze staram się mieć takie samo podejście. Wydaje mi się, że wtedy gram najlepszy tenis. Jeśli będę tak grała, to przez tenis pokażę, na co mnie stać. Uważam, że jeśli skupię się na swojej robocie i po prostu zagram dobrze w tenisa, to może być najważniejsze

Dodała też, że różnice w poglądach nie mają wpływu na mecz, a tenis nie zmieni świata, więc obie po prostu skupią się na meczu:

Nigdy nie miałam bezpośredniej rozmowy z Anastazją w tym temacie. Myślę, że to media bardziej rozdmuchują, że jest jakiś konflikt lub coś w ten deseń. Wiadomo, że poglądy są różne, ale ja już wyraziłam swoje, a ona swoje. To mecz tenisa, więc wątpię, żeby on i tak mógł cokolwiek zmienić w sytuacji na świecie. Dlatego po prostu koncentruję się na tenisie i zobaczymy. Myślę, że ona zrobi to samo

Anastasija Potapowa: Nigdy z nią nie przegrałam jako juniorka i miałam bodajże bilans 7-0

[edytuj | edytuj kod]
Anastasija Potapowa (2017)

Anastasija Potapowa w rankingu WTA zajmowała dopiero 41. miejsce, podczas gdy Iga Świątek – 1. Obie zawodniczki w profesjonalnej karierze nigdy nie zagrały ze sobą meczu, jednak spotykały się na korcie w wieku juniorskim, co przypomniała podczas rozmowy prasowej Anastasija Potapowa:

Wspólnie z Igą dorastałyśmy. Nigdy z nią nie przegrałam jako juniorka i miałam bodajże bilans 7-0. Cieszę się na to spotkanie, bo chciałam zagrać z Igą. Będę miała taką możliwość. Żeby ją pokonać, trzeba tego chcieć. Ona też ma dwie nogi i dwie ręce

Przebieg meczu

[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym secie Iga Świątek popełniła tylko jeden błąd, jednak i tak wygrała 6:0.

W drugiej partii było widać zdenerwowanie Anasatsiji Potapowej. Świątek atakowała, dzięki czemu bardzo szybko zakończyła spotkanie.

Mecz zakończył się wynikiem 6:0, 6:0. W całym spotkaniu Anasatsija Potapowa zdobyła tylko 10 punktów. Całość trwała 40 minut.

Po meczu

[edytuj | edytuj kod]

Iga Świątek awansowała do ćwierć finału, w którym zmierzy się z Markétą Vondroušovą. Spotkanie odbędzie się 4 czerwca 2024 roku.

Wypowiedzi po meczu

[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie dla Eurosportu Iga Świątek powiedziała:

Co mam powiedzieć… staram się skupić na sobie. Miałam takie poczucie, że jest zestresowana. Czasami podejmowała nietypowe decyzje. Kontynuowałam swoją grę, cieszę się, że byłam zdyscyplinowana. Czasami ciężko „dopchnąć” mecz, gdy ma się taki wynik. Wiadomo, że człowiek się rozluźnia, ale dzisiaj byłam skoncentrowana.

Anastasija Potapowa zapytana o wynik meczu zaczęła sę tłumaczyć:

Niestety to co się stało, wynikło z tego, że nie byłam w swojej najlepszej dyspozycji i wszystko nie grało. Z tyłu tego wszystkiego było wiele stresu, ponieważ przez tydzień byłam w kompletnej „bańce”, nie wiedziałam kiedy i czy będę rozgrywała swoje mecze. Było to oczywiście związane z deszczem. To zabrało mojemu ciału wiele energii i w rezultacie w ciągu ostatnich kilku dni niestety zaczęłam się czuć nie za dobrze. Ani dobrze nie spałam, ani odpowiednio się nie odżywiałam. To nie jest proste w takich okolicznościach trzymać się w jednym kawałku, aby próbować grać na swoim możliwie najwyższym poziomie

Dopytana, jak ocenia Igę Świątek i jakie są ich relacje, odpowiedziała:

Ona jest jedną z najlepszych zawodniczek, zgotowała mi ciężki mecz w ciągu 40 minut. Co mogę powiedzieć? Nie jesteśmy bliskimi koleżankami czy przyjaciółkami, ale szanuję ją tak, jak mogę. Sądzę, że jest największą tenisistką

Źródła

[edytuj | edytuj kod]