Przejdź do zawartości

W Pradze doszło do strzelaniny. Zginęło 15 osób, a 24 zostały ranne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 grudnia 2023
Okolice zdarzenia

21 grudnia 2023 roku w Pradze doszło do strzelaniny. Zginęło 15 osób (w tym sprawca), a 24 zostały ranne.

21 grudnia 2023 jeszcze przed atakiem, napastnik postrzelił swojego ojca w mieście Kladno. Około godziny 15:00 tego samego dnia otworzył ogień z balkonu gmachu Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola przy placu Jana Palacha, strzelając do przechodniów na ulicy przed budynkiem oraz do studentów wewnątrz budynku uczelni. Podczas ataku korzystał z karabinu AR-10, a później wdał się także w strzelaninę z policjantami, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.

Sprawcą strzelaniny był David Kozák (ur. 1999), historyk oraz student Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola. Według niektórych doniesień sprawca mógł inspirować się strzelaniną w szkole w Briańsku, z początku grudnia tego samego roku, podczas której czternastoletnia licealistka zastrzeliła na lekcji biologii koleżankę i popełniła samobójstwo.

Czeska Policja po ataku zamknęła Plac Jana Palacha i okoliczne ulice. Godzinę po zdarzeniu służby poinformowały, że strzelec został „wyeliminowany”, a budynek wydziału ewakuowano. Sprawca najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, gdy zbliżyli się do niego policjanci.

Po zdarzeniu, minister spraw wewnętrznych Czech Vít Rakušan poinformował, że nie było innych zamachowców, lecz zalecił, aby mieszkańcy współpracowali z policją. Później także prezydent Czech Petr Pavel złożył kondolencje rodzinom oraz ofiarom za pośrednictwem Twittera.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]