Przejdź do zawartości

W Grodzisku Mazowieckim powstał zakład recyklingu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 kwietnia 2024

15 kwietnia 2024 roku w Grodzisku Mazowieckim otwarto zakład recyklingu elektroodpadów Terra Electrorecycling. Instalacja ma za zadanie przetwarzać 100 lodówek na godzinę.

W Grodzisku Mazowieckim przy ulicy Transportowej otwarto zakład recyklingu elektroodpadów, którego operatorem jest firma Terra Electrorecycling, należąca do grupy Elemental. Nowy obiekt ma za zadanie przetwarzać sprzęt AGD. W zakładzie zamontowano instalacje do obróbki odpadów, mające na celu przetwarzanie 100 egzemplarzy elektroodpadów na godzinę. Wykonawcą obiektu jest niemieckie przedsiębiorstwo URT.

Przetwarzanie odpadów ma odbywać się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest demontaż sprzętu poprzez zmielenie mechaniczne, następnie pozyskany urobek będzie sortowany według surowców i ich jakości. Jak szacuje zarząd firmy Terra, aż 99% przetwarzanych w zakładzie odpadów będzie wykorzystanych ponownie.

Przewiduje się, że zakład to 40 nowych miejsc pracy. Sam zakład ma pomóc też zadbać o ochronę środowiska w okolicach Grodziska Mazowieckiego, poprzez zbieranie zużytego sprzętu od okolicznych mieszkańców, który będzie można oddać do kontenerów na elektroodpady umieszczanych w całym powiecie grodziskim.

Rocznie w zakładzie przetwarzane będzie ok. 70 tysięcy ton odpadów, część pozyskanego w ten sposób surowca trafi do innych spółek grupy Elemental.

Źródła[edytuj | edytuj kod]