Przejdź do zawartości

2005-08-01: W Australii nie pograją w San Andreas

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 1 sierpnia 2005
Okładka europejskiego wydania gry

Australijska organizacja Office of Film and Literature Classification, która zajmuje się klasyfikowaniem książek, filmów oraz gier wydała zakaz rozprowadzania gry Grand Theft Auto: San Andreas na terenie całego kraju. Kupowanie, sprzedawanie, wypożyczanie oraz reklamowanie gry będzie karalne. OFLC wcześniej przyznało San Andreas kategorię wiekową od 15 lat. Przyczyną zmiany są sceny seksualne zawarte w grze, które pierwotnie są zablokowane, ale dają się odblokować za pomocą modyfikacji napisanej przez Patricka Wildenborga.

Des Clark, prezes OFLC, powiedział, że Sklepy które sprzedają bądź wypożyczają gry komputerowe powinny szybko zdjąć ze sklepowych półek tę grę. Rodzice powinni zwrócić uwagę na dostęp do gry dzieciom, gdyż mogą trafić na modyfikację "Hot Coffee" - dodał.

Na liście gier zakazanych w Australii obok niedawno wpisanego GTA znajdują się między innymi Doom, Duke Nukem 3D i Phantasmagoria.

Polska[edytuj | edytuj kod]

A jak wygląda reakcja na aferę w Polsce? Reporterzy Wikinews postanowili zapytać o zdanie przedstawiciela Cenegi Poland - dystrybutora gry w Polsce. Wojciech Gatys uspokaja fanów znad Wisły: Sprawa Hot Coffee nie wpłynie na polską premierę. Dodał także, że mało prawdopodobne jest włączenie patcha blokującego modyfikację do pudełkowej wersji gry (premiera w sierpniu). Wszak Grand Theft Auto: San Andreas od początku było w Polsce grą przeznaczoną dla dorosłych (od 18 roku życia).

Według opinii fanów, które można znaleźć na forach dyskusyjnych, przeważają zdania o tym, iż gra ze względu na zbyt wysoką brutalność i kontrowersyjną tematykę (kradzieże, prostytucja, hazard) i tak nie powinna być przeznaczona dla dzieci.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]