Przejdź do zawartości

2005-07-21: Grand Theft Auto: San Andreas tylko dla dorosłych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 lipca 2005
Okładka europejskiego wydania gry

ESRB (Entertainment Software Rating Board) – organizacja zajmująca się oceną oraz wyznaczaniem granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo, zmieniła kategorię wiekową popularnej gry Grand Theft Auto: San Andreas z M (Mature/Dojrzali) na AO (Adults Only/Tylko dla dorosłych). Jest ona 19. grą, która uzyskała najwyższe oznaczenie. Poprzednie wersje gry (GTA III i Vice City) otrzymywały oznaczenie M.

Jako powód, na stronie ESRB wymieniono między innymi mocne podteksty seksualne (strong sexual content) i nagość (nudity).

Zmiana jest spowodowana wystąpieniem senator Hillary Clinton, która postanowiła walczyć z producentem gry, Rockstar Games. Oskarżyła ich o celowe pozostawienie w kodzie gry scen erotycznych, które mogą być odblokowane za pomocą specjalnej modyfikacji o nazwie Hot Coffee Mod. Senator twierdzi, że pomimo nałożonego limitu (Mature oznacza osoby powyżej 17. roku życia) młodzi ludzie mogą w łatwy sposób nabyć grę, a potrzebną modyfikację pobrać z internetu.

Patricia Vance, prezydent ESRB powiedziała, że po przeprowadzeniu śledztwa są przekonani, iż seksualne sceny pojawiają się we wszystkich wersjach gry (na PC, PlayStation 2 oraz Xboksa). Przedstawiciele Rockstar Games odpowiadają, że co prawda niedozwolone sceny są, ale ich odblokowanie wymaga znacznych zmian w kodzie gry przez osoby trzecie. Nie jest to jednak do końca prawdą – modyfikację stanowi jeden plik o nazwie main.scm, który zastępuje oryginalny, występujący w katalogu gry zaraz po instalacji. Jedyną przeszkodą występującą po podmianie plików jest konieczność rozpoczęcia od nowa gry (zapisane stany gry z „czystej” wersji są niekompatybilne ze zmodyfikowanymi).

W wyniku zamieszania, plik odblokowujący seksualne sceny został wycofany z niektórych pobieralni. Wycofano także ze sklepów część egzemplarzy gry z nieaktualnym oznaczeniem. Ponadto, producent obiecuje do końca października wydanie nowej wersji gry, która zablokuje możliwość korzystania z modyfikacji. Nieco wcześniej, w sieci powinna ukazać się łatka naprawiająca lukę.

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych już nie pierwszy raz walczy przeciwko zjawiskom przemocy i seksu w mediach i kulturze.

Po stronie Hillary Clinton stanęli między innymi członkowie Narodowego Instytutu Rodziny i Mediów, Fundacji Nowa Ameryka oraz szefowie Fundacji Zapobiegania Przemocy w Rodzinie.

Luka w kodzie została odkryta przez Bartona Waterducka. Pierwsza wersja modyfikacji została stworzona 9 czerwca 2005 roku przez Patricka Wildenborga i była skierowana do posiadaczy San Andreas w wersji na komputery. Po pewnym czasie powstała odmiana dla Xboksa. W wersji na konsolę PlayStation 2 sceny mogą zostać odblokowane za pomocą narzędzia Action Replay Max. Przy tworzeniu pliku autorowi pomagało wielu fanów, między innymi poprzez zgłaszanie błędów i usterek.

Pikantne zabawy z dziewczynami Carla Johnsona nie są jedyną ukrytą rzeczą w San Andreas. W grze schowano również deskorolkę, która być może miała służyć do jazdy, jednak opcja ta nie pojawiła się w finalnej wersji gry. Zmiana jednej linijki w pliku gry pozwala wykorzystać deskorolkę jako broń białą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]