Władze niemieckiego futbolu pomogą piłkarzom-gejom w coming oucie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 30 stycznia 2010
LGBT
Dogos-campeones-2007-buenos-aires.JPG
Na świecie istnieje wiele gejowskich drużyn fut­bolowych, które mają własną ligę i prowadzą również rozgrywki międzynarodowe.
Na zdjęciu: reprezentacja Argentyny na Gay World Cup w Buenos Aires w 2007 r.

Już nie pierwszy raz władze niemieckiej piłki nożnej zabrały głos przeciwko dyskryminacji piłkarzy-homoseksualistów. Prezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) Theo Zwanziger spotkał się niedawno z organizacją Völklinger Kreis, która zrzesza w tym kraju osoby homoseksualne na kierowniczych stanowiskach.

Zwanziger zabrał głos w sprawie homofobii. Zapowiedział, że związek pomoże każdemu piłkarzowi, który ujawni swoje skłonności i liczy, że wkrótce dzięki temu problem zniknie. Prezes ma też nadzieję, że zawodowi piłkarze grający w Bundeslidze, czy niższych klasach, pójdą śladem za swoimi kolegami-amatorami, którzy mają dość tabu i coraz częściej dokonują coming outu. – Musimy uzbroić się w cierpliwość w tej sprawie. Wielu piłkarzy amatorów powiedziało mi, że dla nich ujawnienie się nie stanowiło żadnego problemu. – powiedział Theo Zwanziger.

Niemiecka federacja piłkarska nie po raz pierwszy wspiera swoich piłkarzy, którzy są gejami. Mecz kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata 2010 między Niemcami a Finlandią rozgrywany był pod hasłem "Przeciwko homofobii w piłce nożnej". Inicjatorami tej akcji był fanklub niemieckiej reprezentacji oraz sam związek. W nakładzie 80 tys. egzemplarzy DFB wydał w 2009 r. broszurę "Wiele kolorów – jedna gra. Przeciwko dyskryminacji osób homoseksualnych w piłce nożnej".

Źródła[edytuj]