Przejdź do zawartości

2015-03-08: Uruchomiono II linię metra w Warszawie (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 8 marca 2015

8 marca 2015 o godz. 09:30 został uruchomiony centralny odcinek linii M2 metra w Warszawie. Dzięki niemu miasto zyskało podziemne połączenie prawobrzeżnej części z centrum oraz sieć metra.

W informacjach dotyczących otwarcia podziemnej przeprawy pod Wisłą pojawiających się w mediach przez ostatni tydzień spekulowano, iż otwarcie może nastąpić w ten weekend. W sobotę władze poinformowały o uruchomieniu nowego metra w niedzielę i podczas popołudniowej narady ustalono ostateczną godzinę. Rano prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz za pomocą portali społecznościowych zaprosiła warszawiaków na godz. 09:30. Podała również, że przejazdy linią M2 będą w dniu otwarcia bezpłatne.

Zakładano, że wydarzenie odbędzie się bez żadnych uroczystości, jednak mimo to na stacji przesiadkowej C11 Świętokrzyska pojawili się przedstawiciele ratusza i Metra Warszawskiego. Udali się oni w pierwszy kurs do końca nowego odcinka na Pradze, którym jest stacja C15 Dworzec Wileński, następnie przejechali całą trasę do stacji C9 Rondo Daszyńskiego na Woli i kolejnym pociągiem wrócili na stację początkową. Pociąg, który pokonał jako pierwszy cały nowo otwarty odcinek, wyjechał ze stacji początkowej o godz. 09:47 i pod pl. Wileńskim znalazł się o godz. 09:58.

W dniu otwarcia pociągi na nowej linii nie jeździły według niedzielnego rozkładu jazdy. Do obsługi odcinka liczącego 7 stacji i 6,1 km długości, którego pokonanie trwa 11 minut, skierowano 11 składów Siemens Inspiro kursujących w obu kierunkach co około 2-3 minuty. W normalnej eksploatacji takie warunki mają panować jedynie w godzinach szczytu w dni powszednie, poza szczytem i w weekendy linię obsługiwać będzie mniejsza liczba pociągów z mniejsza częstotliwością. Prędkość pociągów na II linii wynosi 60 km/h, jednak docelowo ma ona wynosić 80 km/h. Dzięki zastosowaniu systemu ograniczania prędkości SOP-3 składami steruje komputer, jednak zdecydowano, że mimo to maszyniści pozostaną w kabinach dla bezpieczeństwa podróżnych.

Umowę na projekt i realizację centralnego odcinka II linii metra w Warszawie podpisano z włosko-turecko-polskim konsorcjum AGP Metro Polska 28 października 2009. W sierpniu 2010 rozpoczęto budowę, która początkowo miała zostać ukończona do 28 października 2013. Ze względu na opóźnienia wynikłe z różnych przyczyn termin realizacji inwestycji przesunięto na 30 września 2014. Tego dnia wykonawca dostarczył do stołecznego ratusza wniosek o rozpoczęcie odbiorów końcowych. Procedury mające na celu sprawdzenie poprawności wykonania prac rozpoczęto 13 października i w czasie ich trwania władza zaplanowała otwarcie na 14 grudnia 2014. Odbiory rozciągnęły się jednak w czasie i trwały do 27 lutego 2015, kiedy to wydano zgodę na użytkowanie. Po trwających następnie przez około tydzień testach eksploatacyjnych linia została udostępniona pasażerom na początku marca.

Jeszcze przed ukończeniem budowy centralnego odcinka, bo już w czerwcu 2014, został zaprezentowany harmonogram rozbudowy linii M2. Zakładał on, że do 2018 zostanie zrealizowanych kolejnych 6 stacji – po 3 w dzielnicach Wola i Targówek. Do 2020 natomiast miałoby powstać dodatkowych 5 przystanków – 3 na Targówku oraz 2 na granicy Woli i Bemowa. W październiku terminy te zostały przesunięte odpowiednio na 2019 i 2022, a także ogłoszony został przetarg na realizację pierwszego zadania. W trakcie jest również konkurs na koncepcję architektoniczną-budowlaną drugiej rozbudowy. Po zakończeniu pierwszej rozbudowy 3+3 na linii o długości 13,5 km będzie znajdować się 13 przystanków, natomiast gdy zostanie wykonana druga rozbudowa 3+2 II linia warszawskiego metra będzie mieć 19 km długości, liczyć 18 stacji oraz sięgać do ratusza dzielnicy Bemowo przy skrzyżowaniu ul. Górczewskiej z ul. Powstańców Śląskich na zachodzie oraz do przecięcia ul. Kondratowicza z ul. Rembielińską po prawej stronie Wisły. Na razie nie przewiduje się budowy ostatnich 3 stacji tej linii oraz stacji techniczno-postojowej na osiedlu Chrzanów.