2009-09-11: Udany start bezzałogowego statku transportowego HTV
Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) przeprowadziła w czwartek, 10 września 2009, udany start rakiety H-IIB z pierwszą japońską bezzałogową "ciężarówką" kosmiczną HTV. Start odbył się z kompleksu startowego Yoshinobu (LC Y) z kosmodromu Tanegashima planowo, o 17:01 GMT. Był to również pierwszy lot rakiety H-IIB, produkowanej przez firmę Mitsubishi.
HTV-1 zabrał z sobą w dziewiczy rejs do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około 4,5 tony wyposażenia, żywności i materiałów badawczych.
Jest pierwszym z siedmiu japońskich jednostek transportowych - HTV (H-II Transfer Vehicle - Automatyczny Statek Transferowy).
Opracowanie go kosztowało Japonię 68 mld. jenów, tj. ok. 700 mln. USD. Został zaprojektowany z możliwością późniejszej modyfikacji do lotów załogowych (obecnie Japonia nie dysponuje załogowym statkiem kosmicznym). HTV ma ładowność 6 ton (europejski ATV, 7,5 tony, a rosyjski Progress, 2,5 tony), w tym ma możliwość zabrania na ISS do 8 ISPR'ów (regałów) oraz 300 litrów wody do użytku przez astronautów. Mierzy 10 metrów długości i 4,4 m średnicy. W odróżnieniu do Progressa i ATV nie posiada paneli ogniw słonecznych - są one rozmieszczone na poszyciu statku.
HTV jest dużo prostszy i większy od Progressa za sprawą nie posiadania kompletnego mechanizmu cumującego. Pochwycenie przez ramię wysięgnika i połączenie ze stacją zaplanowane jest na 17 września. Na rozładowanie kontenera załoga będzie mieć około miesiąca. Po tym czasie japoński statek zostanie odłączony i zdeorbitowany nad Pacyfikiem.
Transportowiec będzie dokował do japońskiego modułu laboratoryjnego Kibō (Nadzieja) i przyłączony do jednego z węzłów CBM (Common Berthing Mechanism) amerykańskiego modułu Harmony (będzie zadokowywany do nadir port Harmony). Jego silniki pozwalają tylko na dolot do stacji i późniejsze zejście z orbity - jest statkiem jednorazowego użytku. Po odcumowaniu następuje deorbitacja, niespalone resztki spadają do Pacyfiku. HTV zgodnie z planami japońskiej agencji JAXA będzie przybywał do stacji raz do roku (zaplanowano 7 lotów na lata 2009–2015). Ostatni wysłany na orbitę HTV-7 pozostanie na stałe połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Źródło: NASA Film ze staru HTV
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- HTV/H-IIB Successfully Launched!! – JAXA, 11 września 2009
- Chris Bergin – Japan launches HTV cargo vehicle on debut ISS mission – NASA, 10 września 2009
- Hubert Bartkowiak – HTV poleciał! – Kosmos na co dzień, Piątek, 11 Wrzesień 2009 08:27
- PAP, PH – Japonia wystrzeliła statek towarowy w kosmos – Onet.pl, 11 września 2009 06:20
- Krzysztof Urbański – Debiut kosmicznej ciężarówki – Rp.pl, 11 września 2009 14:50