Przejdź do zawartości

2009-09-11: Udany start bezzałogowego statku transportowego HTV

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 września 2009
Wizja artystyczna manewru dokowania HTV.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z podłączonym HTV
Moduł Kibo (Nadzieja) do którego podłączony zostanie HTV-1

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) przeprowadziła w czwartek, 10 września 2009, udany start rakiety H-IIB z pierwszą japońską bezzałogową "ciężarówką" kosmiczną HTV. Start odbył się z kompleksu startowego Yoshinobu (LC Y) z kosmodromu Tanegashima planowo, o 17:01 GMT. Był to również pierwszy lot rakiety H-IIB, produkowanej przez firmę Mitsubishi.

HTV-1 zabrał z sobą w dziewiczy rejs do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około 4,5 tony wyposażenia, żywności i materiałów badawczych.

Jest pierwszym z siedmiu japońskich jednostek transportowych - HTV (H-II Transfer Vehicle - Automatyczny Statek Transferowy).

Opracowanie go kosztowało Japonię 68 mld. jenów, tj. ok. 700 mln. USD. Został zaprojektowany z możliwością późniejszej modyfikacji do lotów załogowych (obecnie Japonia nie dysponuje załogowym statkiem kosmicznym). HTV ma ładowność 6 ton (europejski ATV, 7,5 tony, a rosyjski Progress, 2,5 tony), w tym ma możliwość zabrania na ISS do 8 ISPR'ów (regałów) oraz 300 litrów wody do użytku przez astronautów. Mierzy 10 metrów długości i 4,4 m średnicy. W odróżnieniu do Progressa i ATV nie posiada paneli ogniw słonecznych - są one rozmieszczone na poszyciu statku.

HTV jest dużo prostszy i większy od Progressa za sprawą nie posiadania kompletnego mechanizmu cumującego. Pochwycenie przez ramię wysięgnika i połączenie ze stacją zaplanowane jest na 17 września. Na rozładowanie kontenera załoga będzie mieć około miesiąca. Po tym czasie japoński statek zostanie odłączony i zdeorbitowany nad Pacyfikiem.

Transportowiec będzie dokował do japońskiego modułu laboratoryjnego Kibō (Nadzieja) i przyłączony do jednego z węzłów CBM (Common Berthing Mechanism) amerykańskiego modułu Harmony (będzie zadokowywany do nadir port Harmony). Jego silniki pozwalają tylko na dolot do stacji i późniejsze zejście z orbity - jest statkiem jednorazowego użytku. Po odcumowaniu następuje deorbitacja, niespalone resztki spadają do Pacyfiku. HTV zgodnie z planami japońskiej agencji JAXA będzie przybywał do stacji raz do roku (zaplanowano 7 lotów na lata 2009–2015). Ostatni wysłany na orbitę HTV-7 pozostanie na stałe połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji HTV

Źródło: NASA Film ze staru HTV

Źródła

[edytuj | edytuj kod]