2007-06-16: Tybetański protest w Sichuanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja prowincji Sichuan
sobota, 16 czerwca 2007

Tybetańskie źródła poinformowały, że 27 maja władze prowincji Sichuan wydały rozkaz spacyfikowania ponad tysiąca Tybetańczyków z Bamei protestujących przeciwko prowadzeniu prac wydobywczych na zboczach świętej góry Jala. Mieszkańcy regionu twierdzą, że lokalni urzędnicy sprzedali ją bez żadnych konsultacji społecznych firmie, zajmującej się wydobyciem ołowiu i cynku. Protestujący zebrani przed biurem firmy zostali pobici i rozpędzeni przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa i Ludowej Policji Zbrojnej. Co najmniej dziesięć osób odniosło rany a dwadzieścia - w tym przywódców lokalnych - aresztowano.

„Ściągnęli mnóstwo wojska. Wyskoczyli z wozów i natychmiast zaczęli katować demonstrantów. Poranili wielu ludzi, niektórzy trafili do szpitala. Jednego trzeba było podłączyć do respiratora" - relacjonował naoczny świadek tych wydarzeń.

Służby bezpieczeństwa zorganizowały sobie doraźny sztab w szkole. Przeszukiwano domy demonstrantów, niszcząc prywatną własność i aresztując ponad dziesięć osób. Mieszkańcy twierdzili, że zatrzymano również dwunastu lokalnych przywódców, którzy apelowali do komitetu partii o ochronę góry.

Policja i służby bezpieczeństwa patrolują miasto. Tybetańczycy zapowiadają, że będą bronić świętej góry. Uważają, że kopalnia nie tylko zniszczy środowisko naturalne, ale i zniechęci turystów do odwiedzania regionu.

„Przysłali do naszego miasteczka tłumy żołnierzy. Nasze władze są do niczego. Nikt nie odważy się mówić z karabinem przystawionym do głowy. Protesty nie zdadzą się na nic. Ludzie uważają, że ci od kopalni mają mocne plecy w Pekinie" - powiedziała Tybetanka z Bamei.

Tybetańczycy blokowali wcześniejsze próby uruchomienia prac wydobywczych na górze Jala. Podczas ostatniego protestu zniszczono ponad dwadzieścia budynków i pojazdów rządowych. Anonimowe źródła informowały o wielu zabitych, ale doniesień tych nie udało się potwierdzić.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]