Trzaskowski podpisał umowę na projekt trzeciej linii metra w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 marca 2024
Rafał Trzaskowski (2020)

8 marca 2024 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę na zaprojektowanie nowego odcinka trzeciej linii metra w stolicy. Według planów pierwsze place budowlane rozpoczną się w 2028.

8 marca Rafał Trzaskowski, na terenie stacji linii M2 Stadion Narodowy, która w przyszłości ma być także stacją przesiadkową linii M3, podpisał umowę na zrealizowanie projektu dot. budowy nowej linii metra w Warszawie. Będzie to linia obwodowa:

Zaczynamy projektowanie trzeciej linii metra. Komunikacja w Warszawie rozwija się i będzie się rozwijać. Część projektowanej linii będzie miała osiem kilometrów i sześć nowych stacji. Zaczynała się będzie na stacji Metro Stadion Narodowy, a kończyła - na stacji Gocław. Mam nadzieję, jeśli uda się zapewnić unijne dofinansowanie, zacząć prace w 2028 roku.

Później prezydent powiedział o środkach przeznaczonych na budowę nowej linii metra, wyceniając koszty na pięć miliardów złotych. Powiedział, że dzięki pomocy budżetowej UE na dokończenie drugiej linii metra, ok. 1 miliard zł miasto przeznaczyło na prace projketowe.

Następnie zapwiedział, że równolegle ze rozpoczęciem prac na projektem, rozpoczną się także prace przedprojektowe dotyczące czwartej linii metra.

Prócz budowy metra, Trzaskowski zapowiedział, że na Gocław pojedzie także tramwaj, z uwagi na zaludnienie tamtej dzielnicy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]